EKİM Maaşı

Kodla Büyü

vgm

Aktif Üye
Eylül ile Ekim arası maaş kesintisi 3208tl olmuş.Vergi dilimine girmiş olsam da bu kadar para kesilir mi? Sizde durum nasıl arkadaşlar.

Benim geçen ay 3 bin küsür kesinti olmuştu. Şimdi baktım. Bu ayda bin küsür kesinti olmuş. Sorgulamıyorum artık. Ne verirlerse artık :D

ekdersi ay bittikten sonra yazılıyor çünkü ekdersten kesilemeyen vergi maaştan kesilsin diye. ay başında ekders gelir olarak sayılıyor, vergiden muaf tutulan gelir kotası dolmuş oluyor ve maaştan daha fazla vergi kesiliyor.

Yasa geçerse herşeyden vergi alınacak. Keşke sadece maaştan kesilenle kalsalardı.

1/10/2008'den önce başladım. Bu ay 1/1'e yükseldiğim için kesinti olmuş. Sizin de öyle olabilir mi? Şurada bir şeyler yazıyor. Belki bundan kaynaklıdır.

oran olarak Trendyol'dan, Hepsiburada'dan, Zen Pırlanta'dan herhangi bir ticarethaneden fazla vergi veriyoruz.. Adamlar yedikleri yemeği, arabalarının yakıtını bile vergiden düşüyorlar..

özkansofta göre vergi istisnası 3400 TL olması gerekirken bordroda 2900 civarından hesaplanmış. Yani 10000 TL civarı ek ders alan birisi 1540 TL istisnadan faydalandı geriye 1860 TL kalıyor fakat bordroda 1300 lü bir miktar görünüyor faydalanılan istisna. Yıllardır küsuratına kadar doğru verirdi özkansoft acaba mutemet mi yanlış yaptı sizlerde de böyle mi durum?

ek dersten vergi kesilme olayı ilden ile farklılık gösterebilir arkadaşlar. Bazı iller ayın son günlerinde onaylayıp gönderiyor dolayısıyla vergi kesintisi maaşa kalıyor. hangi ücret önce alınıyorsa vergi muafiyeti oraya uygulanıyor. Totalde değişen bir şey yok.

Eylül ile Ekim arası maaş kesintisi 3208tl olmuş.Vergi dilimine girmiş olsam da bu kadar para kesilir mi? Sizde durum nasıl arkadaşlar.
agustosta ekders olmadığı için vergi istisnasını maaşınızda kullanmışsınızdır, kesinti az olmuştur. ekim başında eylül ekdersi yapılınca vergi istisnasını orada kullanmışsınızdır maaştan tam vergi kesilmiştir. gelir vergisi kısmına bakarsanız farkı görürsünüz.

• Beğen
Tepkiler: vgm
benden 1000tl kesilmiş tamı tamına :D:D demek ki başöğretmene verdiklerini geri alıyorlar :D bi kulağımızn arkası kaldı

Eğer ek ders asgari ücretin üzerinde ise vergi kesintisi ek ders yatarken yapılıyor. Ek ders ücreti asgari ücretin altında ise vergi kesintisi maaştan kesiliyor.

Benim ek dersimden bu ay toplamda 3700 TL kesinti oldu. Sözleşmeliyim. 2000 küsur vergisiymiş. malesef hocam tüm Türkiye'de böyle diyor ilçe mem. ee dedim bizim okuldaki kadrolular galiba Türkiye'ye dahil değil. onlara sms de yazan tutarın aynısı kesintisiz yatmış biz sözleşmelilere kesinti var dedim dondu kaldı. birşey değişti mi yooooo .

Benim ek dersimden bu ay toplamda 3700 TL kesinti oldu. Sözleşmeliyim. 2000 küsur vergisiymiş. malesef hocam tüm Türkiye'de böyle diyor ilçe mem. ee dedim bizim okuldaki kadrolular galiba Türkiye'ye dahil değil. onlara sms de yazan tutarın aynısı kesintisiz yatmış biz sözleşmelilere kesinti var dedim dondu kaldı. birşey değişti mi yooooo .
Ek dersinizin, KBS sisteminde onaylanma tarihi önceki ayın son günleriyse o zaman ek ders toplam tutarından %15-20 vergi kesiliyor.
Önceki MAAŞINIZ, geçen ay içinde kazandığınız ilk para ise maaşınızın asgari ücret kadarından hiç vergi ödemediniz. Asgari ücretten fazla olan tutarı için ve sonradan kazandığınız ek ders için gelir vergisi ödediniz. Aslında Ay bütününde bakınca hiçbir şey değişmiyor.

Kadrolu olan bizlerin (ve ileride kadrolu olacak sizlerin) ek dersi her ilçede farklı zamanda onaylanıyordu. Ancak Bakanlık bu aydan itibaren Tüm Türkiye'ye Tüm ilçe Memlere, Mal müdürlüklerine dedi ki, Ek dersi ayın başında onaylayacaksınız.

Böylece Asgari ücrete kadar olan ek derslerden gelir vergisi bu ay hiçbir ilçede alınmamış oldu. Ay boyunca kazanacağımız toplam paradan kesilecek gelir vergimizin tamamı maaştan kesilmiş oluyor.

Benim ekdersimde de, maaşımda da %27 kesinti var anlamadım ben nasıl hesaplanıyor. 1000 TL ekdersten, 2000 TL de maaştan kesinti var

konuyu değiştireyim bari

bayrak inmez ezan dinmez vatan bölünmez

Şu resmi yazıya göre ek ders ücretleri artık bir sonraki ayın başında onaylanmak zorunda. Bu yüzden vergi istisnası öncelikle ek ders ücretine uygulanacak. Dolayısıyla vergi kesintisi maaşa kalır.

IMG_8883.png

Geri