Ek Ders Kesilmesi

Kodla Büyü

2011bilgisayar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar pansiyonlu okullarda nöbet tutan arkadaşlar var mı.Geçenlerde bir olay oldu bızım okulda.22 Nisan'da pansıyonda bır tane kız öğrencı vardı.öğrencı şehır dışından gelıyor.Bende yurt müdür yardımcısının izni ile kızı aldım evıme götürdüm.bizim yurt dağın başında ıssız bır yerde güvenliği falan da yok.Önceden de bu tarz olaylarda tek öğrenci oldugunda alıp eve götürüyorlarmış. müdürde ek dersimi kesti benden başka bır arkadaşında kesti.konuştuk adam saçma sapan konuştu durdu.Bunun için ne yapabiliriz

öğrenciyi eve mi götürmek!!!Bu ne yav şimdi!Bayan bile olsanız bana ters geldi...Katiyen Etik değil,bence milli eğitim müdürünüz felan duymasın..Memurluk yaşamın son bulur,samimiyim bu konuda..

müdür saçma sapan konuştu derken neler söyledi mesela.

hocam götürme bir daha... ya da müdüre söyle öyle götür..dikkat et ama.. yasalı varmı bilemiyorum ek dersi kesmesi için

YBO da çalışmakta olan bir öğretmen olarak arkadaşlarımın eleştirilerine tamamen katılıyor ve bu eve götürme olayını tekrarlamamanızı şiddetle tavsiye ederim. Hocam kendinizi neden riske atıyorsunuz? Çocuğun evde başına en ufak bir şey bile gelse hesabını veremezsiniz. Kimseye derdinizi anlatamazsınız... iyi niyetinizi anlıyorum ama emin olun herhangi bir durumda kimse iyi niyetli olmaz..!!

Ek ders meselesine gelince kesmemeleri gerekir. Sonuçta yanlışta olsa eve götürüp çocuğa bakmışınız...
Hakkınızı arayın diyemiyorum çünkü eve götürme gibi bir hata yapmışınız...

Kaldı ki şehir dışından öğrenci alımı yatılı bölge okulları için yanlıştır.. birinci ve ikinci kademe için söylüyorum Pansiyonlu okullar taşıma imkanı bulunmayan ilçe sınırları içerisinde (köyler dahil) öğreciler için eğitim öğretim imkanı sağlar..

Hocam zaman zman karşılaştığım ya da karşılaşılan bir durum.Bizde öyle durumlarda hiç sıkıntı olmuyor.Heleki 1-2 öğrenci kaldıysa yurtta bayan arkadaşlar eve götürebiliyorlar.Ek dersleride kesilmiyor.
Bir daha risk alıp eve götürmemenizi öneririm.Birde şu var müdüre yansımaz genelde Pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı ile halledilir bu konular bizde.Ek dersi vermemesi haksızlık.Bence vermesi gerekir.

peki evde öğrencinin başına bir şey gelse bunu nasıl izah ve ispat edeceksiniz. hocam arkadaşların dediği gibi siz kendinizi riske atmayın :-1:

BEN KENDI KAFAMA GÖRE GÖTÜRMEDIM KI PANSIYON MUDUR YARDIMCISINDAN IZIN ALIP GÖTÜRDÜM.ÖNCEDEN DE BU TARZ OLAYLARDA BU ŞEKILDE YAPILMIŞ.pEKI HOCAM KOSKOCAMAN YURTTA KORKUDAN ÖĞRENCI VE BANA BIRŞEY OLSA BUNUN HESABINI KIM VEREBILECEK.NE GUVENLIK VAR NE DE BIRŞEY NÖBET TUTMAK DA ZORUNLU.LİSE PANSIYONU HOCAM YIBO DEGIL.HOCAM BİZDE BİR ANA BABA EVLADIYIZ BİZE BİRŞEY OLSA O ZAMAN BİZİ KİM KURTARACAK.ÖNCEKI YILLARDA DA SILAHLI BİRİSİ YURDU BASMIŞ ÇOK SIKINTILAR YAŞANMIŞ HALA DAVA DEVAM EDIYOR.

Ooo hem de lise ogrencisi! Hoca sen bu konuyu kapat birdahada hicbiyerde bahsetme, lojman idarecinden yazılı bir iznin var mı? Yok! Adam boyle bir izin vermedim dese,bitersin. Hapis cezası bile var.

lojman ıznı ne hocam.ben lojmanda kalmıyorum evde kalıyorum.Ama hocam şu da var müdür milletın ek dersını kesme kaydıyla eve götürmesıne bırşey demıyor açık kapı bırakıyor bu da sorun degıl mı yasak ıse bu da yasak.sadece ek ders kesılmesı mı çözuyor sorunu.neyse hocam ben kendımı ıfade edemedım ya da yaşamayan benı anlayamayacagı için kımse benı anlamadı.Zaten öğretmenlıgın böyle yerlerde süründüğü bir devırde kımsenın de bızı anlamasını beklemıyorum :(

2011bilgisayar' Alıntı:
lojman ıznı ne hocam.ben lojmanda kalmıyorum evde kalıyorum.Ama hocam şu da var müdür milletın ek dersını kesme kaydıyla eve götürmesıne bırşey demıyor açık kapı bırakıyor bu da sorun degıl mı yasak ıse bu da yasak.sadece ek ders kesılmesı mı çözuyor sorunu.neyse hocam ben kendımı ıfade edemedım ya da yaşamayan benı anlayamayacagı için kımse benı anlamadı.Zaten öğretmenlıgın böyle yerlerde süründüğü bir devırde kımsenın de bızı anlamasını beklemıyorum :(
"müdür milletın ek dersını kesme kaydıyla eve götürmesıne bırşey demıyor "
Yukarıdaki ifadeleriniz ne anlama geliyor pek anlamadım. :?

2011bilgisayar' Alıntı:
Hocam sizin anlattığınız herşey şifahen yapılmış. Müdürde resmi birşey olmaksızın şifahen ekdersinizi kesmiş. Şayet sizin çocuğu eve götürdüğünüze dair herhangi bir yazı veya belge yoksa ve nöbet listesinde isminiz var ve kurum faal görünüyorsa müdürünüz ekdersinizi asla kesemez.. Hizmet yerine getirilmiştir.. İsterse yurtta hiç öğrenci olmasın siz ücretinizi alırsınız..

2011bilgisayar' Alıntı:
BEN KENDI KAFAMA GÖRE GÖTÜRMEDIM KI PANSIYON MUDUR YARDIMCISINDAN IZIN ALIP GÖTÜRDÜM.ÖNCEDEN DE BU TARZ OLAYLARDA BU ŞEKILDE YAPILMIŞ.pEKI HOCAM KOSKOCAMAN YURTTA KORKUDAN ÖĞRENCI VE BANA BIRŞEY OLSA BUNUN HESABINI KIM VEREBILECEK.NE GUVENLIK VAR NE DE BIRŞEY NÖBET TUTMAK DA ZORUNLU.LİSE PANSIYONU HOCAM YIBO DEGIL.HOCAM BİZDE BİR ANA BABA EVLADIYIZ BİZE BİRŞEY OLSA O ZAMAN BİZİ KİM KURTARACAK.ÖNCEKI YILLARDA DA SILAHLI BİRİSİ YURDU BASMIŞ ÇOK SIKINTILAR YAŞANMIŞ HALA DAVA DEVAM EDIYOR.

Öncelikle büyük harflerle yazmanın saygısızlık olduğunu hatırlatayım. Burada kimse sizin kötülüğünüz için yazmıyor.
Kaç yıllık memursunuz bilmiyorum ama hatırlatayım. Devletin dili resmi yazıdır.
Müdür yardımcısından izini resmi yazıyla almadıysanız hiç bir önemi yok. Herhangi bir durumda inkar yolu onlar için her zaman vardır.

Nöbet tutmak zorunlu diye birşey yok hocam o işin aşamaları var. Benim eşimde yatılı okulda ama kendisi nöbet tutmuyor. Size pansiyonlu okullar yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederim. Can güvenliğiniz yoksa dilekçe yazın nöbet tutmayın. Can güvenliğim sağlanana kadar nöbet tutmayacam dersiniz.
Bu işler sandığınız kadar zor değil yeterki korkmayın...

bilgisavar_38' Alıntı:
Öncelikle büyük harflerle yazmanın saygısızlık olduğunu hatırlatayım.
Devletin dili resmi yazıdır.
... Size pansiyonlu okullar yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederim. Can güvenliğiniz yoksa dilekçe yazın nöbet tutmayın....
Hocama aynen katılıyorum, burada kimse kimsenin kötülüğünü düşünmüyor, biraz daha sakin olalım.

Ek ders ödenebilmesi için; dersin, egzersizin, zeka olimpiyatları, spor, yatılı nöbetlerin, kursların fiilen yerine getirilmesi gerekir.
Siz okulda bu görevi ifâ etmediğiniz için ek ders çizelgesine işlememiş. Ancak kurum faal olarak o gün çalışıyor ve gece kalan 1 tane de olsa öğrenci var, o gün için ödeme yapılmaması sorun olur zaten???
Bu durumu bir de sendikanız varsa, ilgililerle görüşün, İlçe MEM'le görüşün, muhtemelen almanızı isteyecekler.
okuldaki diğer öğretmenlerle ortak bir karar alır ve yanınızda durularsa müdür geri atmak zorunda kalır.

Bu yönetmeliği hiç okumadım ama bu tartışmadan ötürü okuyacağım.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/82.html
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OKUL PANSİYONLARI YÖNETMELİĞİ

MEB YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

MADDE 13- (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim-öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'ten fazla belletici görevlendirilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez.

bote67' Alıntı:
2011bilgisayar' Alıntı:
"müdür milletın ek dersını kesme kaydıyla eve götürmesıne bırşey demıyor "
Yukarıdaki ifadeleriniz ne anlama geliyor pek anlamadım. :?

bugün aynı durum yıne oldu arkadaş tek kalmaya korkuyor müdür demişkı ek dersınız kesılır ve sorumluluğu alıyorsanız götürüün.ben size götür ya da götürme dıye bırşey demıyorum

bilgisavar_38' Alıntı:
2011bilgisayar' Alıntı:

Öncelikle büyük harflerle yazmanın saygısızlık olduğunu hatırlatayım. Burada kimse sizin kötülüğünüz için yazmıyor.
Kaç yıllık memursunuz bilmiyorum ama hatırlatayım. Devletin dili resmi yazıdır.
Müdür yardımcısından izini resmi yazıyla almadıysanız hiç bir önemi yok. Herhangi bir durumda inkar yolu onlar için her zaman vardır.

Nöbet tutmak zorunlu diye birşey yok hocam o işin aşamaları var. Benim eşimde yatılı okulda ama kendisi nöbet tutmuyor. Size pansiyonlu okullar yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederim. Can güvenliğiniz yoksa dilekçe yazın nöbet tutmayın. Can güvenliğim sağlanana kadar nöbet tutmayacam dersiniz.

Hocam ben saygısızlık olsun dıye büyük harfle yazmadım .Acelem vardı evden çıkacaktım Caps Lock açıkmış bakmadım bile.Herkes herşeye bir anlam yüklüyor .İnsanları anlamak çok zor.Bizim burda ıdare baskısından dolayı zorunlu tutuyoruz nöbet.
Kimsenın kötü nıyetle yazdığını düşünmüyorum ama şunu söyleyeyeyım yaşamayan biri de anlamıyor bizi :(

yıllar önce bizim okulda karı koca beraber çalışıyorlardı. arada sizin gibi bir kız öğrenciye evlerine götürürlermiş. bir zaman sonra öğretmen beni taciz etti demişti. öyle birşey olmamasına rağmen. adam emekli olmak zorunda kaldı. kız mahkemede sonradan itiraf etti yapmadı diye ama çamur atıp izi kaldı.

Ben yiboda çalıştım bir erkek olarak az kişiyle de nöbet tuttum çok kişiylede 1 adam için cumartesi pazarımızın gittiğini bilirim ama asla bu tip bir olay yaşanmadı .Fakat zira ben müdür yada müdür yardımcısı olsam kesinlikle izin vermez hatta şifahen yada kendi insiyatifi ile böyle bir işe kalkışan arkadaşa resmi yolla işlem yapardım.
yukarda arkadaşlar çok güzel anlatmışlar çok güzelce açıklamaya çalışmışlar .
aksi bir halde o iyilik yaptığınız öğrenci sizi ilk satacak kişiler arasındadır.
Varsın ecel gelsin bela gelsin musibet gelsin ama görev yerindeyken görev başındayken gelsin .EVİNİZDE böyle birşey başınıza gelse kime ne anlatırdınız hocam

hocam anlaıyorum tek öğrenci ne sizin tam güvenliğiniz var neden onun teke tek bir insanla kalmak zor onuda anlıyoruz ama gece kalmak yerine girdiğiniz risk gece kalacağınız riskten daha fazla siz o görevi pansiyon görevini pansiyonda tutmak için alıyorsanız mantık olarak evde tutunca gönüllü oluyorsunuz hocam ha müdürde bunu insani olarak verebilirdi ama vermiyorsa yapabileceğiniz bişey yok hocam,bence de yapmayın hocam evde kendini zehirler yasak aşk olur bilmem ne olur.arkadaşını çağırır yada zor durumda kalırsınız.

Geri