Ek Derslerle ilgili Resmi Açıklama

Kodla Büyü
Arkadaslar bilişimci olmayanlar var sanırım aramızda yada bilişimci oldugunu unutanlar..Haktan adaletten ek dersten bahsetmişler canlı ders verip vermeme durumlarından.Ya yeni atandıkları için bşeyden haberleri yok yada yıllardır dersimizin ve bizim ne durumda oldugumuzdan.Adamlar ana ders degil diye bi çok yerde destekleme actırmıyorlar acamıyorsun ama bugune kadar görevin olsun olmasın ücreti düsünmeden okuldaki bi çok elektronik cihazın kurulumunu yada yapılandırmasını yaptık kimse de eyvallah demedi yeri geldi evlerindeki cihazlara dahi bakım yaptık bunlar unutulmasın.Tayin dönemi gelir gidecek yer bulamazsın dersine verdikleri önem yüzünden ama gereksiz bi çok brans haftasonu bi kaç saat ders anlatmıs gibi yapıp (ben sınav sonuclarında 2 net bile artırdıklarına sahit olmadım onun için söylüyorum bazıları hariç tabi ki)dünyanın parasını aldılar bugune kadar ama sen hiç bi hak idda edemedin bi çok yerde ana ders olmadıgı için kurs acamadık gereksiz gördüler. Sonuc olarak 3 hafta ekders alamayacaklar diye baskasına üzülmeyi bırakın onlar yıllardır seni teknik eleman olarak gören bilişimle alakalı flash takma işi bile olsa gelsin yapsın diye düsünen vatana millete senin kadar faydası olmamıs branslar.Emin olun onlar haksızlık diye düsünmezdi zaten gereksiz ders diye düsünürlerdi bizim hakkımızda

meb çok cahil uzaktan egitim konusunda.eba diye platforma trilyon harcıyorsun çogu dersin içeriği yok.Dünyada bir sürü örnek var.Yazı boş geçiren MEB hala adım atmış değil.fen dersi diyelim 5.sınıflar eba da derse girdiğinde bir aşamalı içerikle karşılaşacak bölüm sonu soruları olacak çocuk bir ön değerlendirme son değerlendirmeye tabi olacak.1.üniteyi bitirdiğini öğretmen kontrol edebilecek.eğer çocuk konu içeriğine baktıysa video,etkileşimli içerige öğretmeni verdiği konu sonunda ki cevaplara göre dönüt saglayacak.ünite sonuda test olacak.çocuk konuyu işlemeden test aktif olmayacak.ne zaman öğretmeni onay verdiyse teste başalayacak.test dediğimde çok yönlü değerlendirme .yani dersaneci mantığı değil.Bu kadar hava atan Cumhurbaşkanı var .ülke acınası halde.

Ülke neden acinasi halde?akıllı yol yapıyor ülkenin arabası yok 2023 seçim yatırımı araba yapacaklar.disaridan gelen arabalara ÖTV bindiriyorsun sonra yol yaptım diyorsun.aklini kaçırmış ülke var şuan.muezzin din görevlisi karısını boğuyor öbür kadın eşini vuruyor sokak ortalarında herkes kurşun yağdırıyor.kusura bakmasın kimsede ülke acınası halde tabiri çok uygun bir tabir.sistemleri uzaktan eğitime uygun değil ders vermezsen ek ders alamazsın diyor.kusura bakma da kredi borcunu kim ödeyecek acaba?ülkenin psikolojisi bozuldu.5-10 senede toparlanmaz artık.

meb çok cahil uzaktan egitim konusunda.eba diye platforma trilyon harcıyorsun çogu dersin içeriği yok.Dünyada bir sürü örnek var.Yazı boş geçiren MEB hala adım atmış değil.fen dersi diyelim 5.sınıflar eba da derse girdiğinde bir aşamalı içerikle karşılaşacak bölüm sonu soruları olacak çocuk bir ön değerlendirme son değerlendirmeye tabi olacak.1.üniteyi bitirdiğini öğretmen kontrol edebilecek.eğer çocuk konu içeriğine baktıysa video,etkileşimli içerige öğretmeni verdiği konu sonunda ki cevaplara göre dönüt saglayacak.ünite sonuda test olacak.çocuk konuyu işlemeden test aktif olmayacak.ne zaman öğretmeni onay verdiyse teste başalayacak.test dediğimde çok yönlü değerlendirme .yani dersaneci mantığı değil.Bu kadar hava atan Cumhurbaşkanı var .ülke acınası halde.
Hocam ne güzel de anlatmışşsın olayı. Aslında EBA yetkilileri sana ulaşsa ve bu dediklerin hayata geçirilse.. Bahsettiğin altyapıyı yapacak kapasitenin olması ne kadar da güzel bir şey. Keşke ben de senin kadar bilgili olsaydım, EBA soru havuzuna soru göndermekle, örnek sınav oluşturmakla, öğrencilere çalışma göndermekle kalmaz giderdim Ankara YEĞİTEK binasına derdim ki "çekilin kenara.. Ben geldim ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.. Yeter ulen o kadar bekledim bi içerik bile geliştirmemişsiniz"" derdim.. ;)
Yazdıklarım ciddi hocam. Öylesine yazmadım. Gerçekten bir konuda eksiklik görmüşsünüz.. Bence harekete geçin.

Hocam ne güzel de anlatmışşsın olayı. Aslında EBA yetkilileri sana ulaşsa ve bu dediklerin hayata geçirilse.. Bahsettiğin altyapıyı yapacak kapasitenin olması ne kadar da güzel bir şey. Keşke ben de senin kadar bilgili olsaydım, EBA soru havuzuna soru göndermekle, örnek sınav oluşturmakla, öğrencilere çalışma göndermekle kalmaz giderdim Ankara YEĞİTEK binasına derdim ki "çekilin kenara.. Ben geldim ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.. Yeter ulen o kadar bekledim bi içerik bile geliştirmemişsiniz"" derdim.. ;)
Yazdıklarım ciddi hocam. Öylesine yazmadım. Gerçekten bir konuda eksiklik görmüşsünüz.. Bence harekete geçin.
Benim gitmeme gerek yok.Illaki donut aliyorlardir aşamalı öğrenme modüler öğrenme bunlari biliyor olmaları gerekir.yegitek veya MEB in anlamadığı bir nokta var.ogretmen rehberdir.usb bellek degil.pc ye takip dosyaları kopyalamaz ogrenciye.uzaktsn eğitimler sunumdan öteye gitmiyor bosa kürek vuruyorlar.eba sistemin var içeriği zenginleştirsene.teste hep odaklaniyorlar niye?çünkü LGS ,yks,tyt var :D

Benim gitmeme gerek yok.Illaki donut aliyorlardir aşamalı öğrenme modüler öğrenme bunlari biliyor olmaları gerekir.yegitek veya MEB in anlamadığı bir nokta var.ogretmen rehberdir.usb bellek degil.pc ye takip dosyaları kopyalamaz ogrenciye.uzaktsn eğitimler sunumdan öteye gitmiyor bosa kürek vuruyorlar.eba sistemin var içeriği zenginleştirsene.teste hep odaklaniyorlar niye?çünkü LGS ,yks,tyt var :D
Bence gitmelisin.. Yani senin gibi işleyişi bilen birisinin orada olmaması bence kayıp. Yenilik ve değişim her zaman iyidir ve ben sende onu görüyorum ;););)

Eğer sistem, telafideki gibi olursa BTR, rehber öğretmen ve müdür yardımcısı harici ek ders alamaz. Örnek telafi eğitimi ders dağılımında benim okuldan örnek vereyim.(dağılımı ben yaptığım için)
Kaba bir hesap ile 5, 6, 7 ve 8 toplam 31 sınıf. MEB'in verdiği ortaokul için girilebilir ders saati toplam 76 saat. Burda sınıfları 3erli birlestirsek bile 1 sınıf 7 saat anca derse girebiliyor. Haliyle 35 saat derse girmesi gereken bir sınıf haftada anca 7 saat derse girebiliyorsa ana branş da olsa hiçbir öğretmen maaş karşılığını dolduramaz.
Ki bu durumda bile çoğu öğrenci sistemin donduğunu giremediklerini söylüyor. Ders saatlerini biraz arttırsalar kimse giremez.

Arkadaşlar bu durumda diğer başlıklarda konuşulan eba destek noktalarını kim yürütecek sorusu da açıklık kazanmış oldu. 15 saat ders anlatıp maaşını hak eden ve ucret almayan öğretmen değil maaş +18 saat ücret alan btr arkadaşlar eba destek noktalarinda gorevli olacak.
resim müzik beden tektas ve maaş karşılığını doldurmayan ve doldurupta ek görev isteyen herkese yazdık müdür emriyle.

resim müzik beden tektas ve maaş karşılığını doldurmayan ve doldurupta ek görev isteyen herkese yazdık müdür emriyle.
Yazabilirsiniz hocam ama görevi yaptırabilir misiniz orası tartışılır. Eba destek noktasında sabah 9 akşam 6 ücret vermeden kimse kimseyi orada tutamaz kanunen.

Neden uzaktan eğitim sürecinde canlı ders vermediğimiz düşünüldü anlamadım. Ben şahsen geçen hafta canlı ders verdim. İsteyin idare size de canlı ders yazar. Geçen dönem uzaktan eğitim süreci yeni başladığında ortada EBA canlı ders yokken ben Zoom üzerinden öğrencilerime ders veriyordum. Haliyle eba canlı derste de çok ders verdim, küçük bir çocuğum olmasına rağmen. Bence branşımızı ders işlenmez pozisyonuna sokmayın. Ortaokula geçtiğimden beri bu ön yargıyı kırmaya çalışıyorum.

Arkadaşlar bu durumda diğer başlıklarda konuşulan eba destek noktalarını kim yürütecek sorusu da açıklık kazanmış oldu. 15 saat ders anlatıp maaşını hak eden ve ucret almayan öğretmen değil maaş +18 saat ücret alan btr arkadaşlar eba destek noktalarinda gorevli olacak.
Hangi öğretmen şu anda haftada 15 saat ders anlatıyor ? Teknik olarak mümkün değil ..

Canlı ders tanımlansın öğrenmen dersini yapsın da fakat velilerin çoğundan şimdiden bile internet paketimiz bitti katılamadık,cep telefonundan giriyoruz internetimiz çekmiyor gibi dönütler oluyor.herkesin evinde wifi side yok eba destek noktaları zaten sınırlı.öğretmen 30 saat canlı ders yapsa bile bir yerden sonra internet kotasından dolayı çoğu öğrencinin katılamayacağını düşünüyorum

Canlı ders tanımlansın öğrenmen dersini yapsın da fakat velilerin çoğundan şimdiden bile internet paketimiz bitti katılamadık,cep telefonundan giriyoruz internetimiz çekmiyor gibi dönütler oluyor.herkesin evinde wifi side yok eba destek noktaları zaten sınırlı.öğretmen 30 saat canlı ders yapsa bile bir yerden sonra internet kotasından dolayı çoğu öğrencinin katılamayacağını düşünüyorum

Evet kesinlikle işin veli tarafı da var.

Eğer sistem, telafideki gibi olursa BTR, rehber öğretmen ve müdür yardımcısı harici ek ders alamaz. Örnek telafi eğitimi ders dağılımında benim okuldan örnek vereyim.(dağılımı ben yaptığım için)
Kaba bir hesap ile 5, 6, 7 ve 8 toplam 31 sınıf. MEB'in verdiği ortaokul için girilebilir ders saati toplam 76 saat. Burda sınıfları 3erli birlestirsek bile 1 sınıf 7 saat anca derse girebiliyor. Haliyle 35 saat derse girmesi gereken bir sınıf haftada anca 7 saat derse girebiliyorsa ana branş da olsa hiçbir öğretmen maaş karşılığını dolduramaz.
Ki bu durumda bile çoğu öğrenci sistemin donduğunu giremediklerini söylüyor. Ders saatlerini biraz arttırsalar kimse giremez.

Hocam sistematik olarak şöyle diyor bakanlık "Biz veriyoruz ama bakalım siz alabiliyor musunuz bir deneyin görelim"

Matematiksel olarak neredeyse imkansıza yakın bir hesap çıkarmışlar. Doğrudan vermiyoruz demektense böyle demek daha kolay olmuş :)

Neden uzaktan eğitim sürecinde canlı ders vermediğimiz düşünüldü anlamadım. Ben şahsen geçen hafta canlı ders verdim. İsteyin idare size de canlı ders yazar. Geçen dönem uzaktan eğitim süreci yeni başladığında ortada EBA canlı ders yokken ben Zoom üzerinden öğrencilerime ders veriyordum. Haliyle eba canlı derste de çok ders verdim, küçük bir çocuğum olmasına rağmen. Bence branşımızı ders işlenmez pozisyonuna sokmayın. Ortaokula geçtiğimden beri bu ön yargıyı kırmaya çalışıyorum.
Katılıyorum. Dersimize sahip çıkmalıyız.. Ben elimden geldiğince, en az sorunla EBA destek noktası, canlı ders vb. konuları halletmeye çalışıyorum. Aksi durumda hem okulda hem de kamuoyu nezdinde değersiz oluyoruz..

Bir sendika temsilcisi açıklaması:

"Arkadaşlar, iyi akşamlar. Bildiğiniz üzere dün forumlarda ve sosyal medyada ek derslerle ilgili yayınlanan bir resmî yazı vardı.

Bu yazı telafi dönemini ilgilendiren bir yazıdır.

Sendikamızın ilgili birimlerle yaptığı görüşmelerde bu yazının DYK kurslarını kapsamadığı yönündedir.
... "

Bir sendika temsilcisi açıklaması:

"Arkadaşlar, iyi akşamlar. Bildiğiniz üzere dün forumlarda ve sosyal medyada ek derslerle ilgili yayınlanan bir resmî yazı vardı.

Bu yazı telafi dönemini ilgilendiren bir yazıdır.

Sendikamızın ilgili birimlerle yaptığı görüşmelerde bu yazının DYK kurslarını kapsamadığı yönündedir.
... "
Dyk kapsamasa nolur diğer taraftan bişey vermedikten sonra .ayrıca ben ıvır zıvır branş ana branş ayrımı yapmıyorum . Hepimiz öğretmeniZ.bir hak arama varsa birlik beraberlik zamanıdır .bundan değil mi zaten bir sonuca varamayışımız. Sınıfçı branşçı ana branş değersiz branş vs gibi bir türlü kendi içimizde bir olamadık ki . En küçük darbede yıkılmaya mahkumuz bu şekilde
Not :branş bt

Benim dersler EBA Dışı hocam. Her sınıf 20 saat EBA dan, 20 Saat ( Dersler 30dk) EBA dışından toplam 40 saat canlı ders yapıyor yanlış saymadıysam. Rehberlik saati bile var...

EBA dışı bir platformda canlı ders yapmanız, çabanız, gayretiniz kendi adıma söylüyorum çok güzel alkışlıyorum ve tebrik ediyorum.

ANCAK

EBA dışında kullandığınız platform açık kaynak kodlu değilse yaptığınız canlı derslerin yasal olarak hiçbir geçerliliği yok. Hatta başınıza iş alabilirsiniz. TTK 2020/5 sayılı genelgesinde canlı dersler ile ilgili şöyle bir ibare var:

EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından Canlı Ders uygulamaları gerçekleştirilebilecektir.

EBA dışı bir platformda canlı ders yapmanız, çabanız, gayretiniz kendi adıma söylüyorum çok güzel alkışlıyorum ve tebrik ediyorum.

ANCAK

EBA dışında kullandığınız platform açık kaynak kodlu değilse yaptığınız canlı derslerin yasal olarak hiçbir geçerliliği yok. Hatta başınıza iş alabilirsiniz. TTK 2020/5 sayılı genelgesinde canlı dersler ile ilgili şöyle bir ibare var:

EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından Canlı Ders uygulamaları gerçekleştirilebilecektir.
Sorumluluğu üstlerinden atıyorlar. O zaman alternatif sunsun açık kaynak platform örneği versinler.

ANCAK

Haklısınız hocam. Bu nedenle alternatifler değerlendirilebilir. https://dijital.afad.gov.tr/tr/41473/Video-Konferans-Sistemi

Ana derslerden dyk kursları açılıp ücreti ve hizmet puanları cebine koyanlar, acaba tüm branşlardan neden açılmıyor konusunu gündeme taşıdılar mı?

Pandemi var hocam, yuzyuze nasil acacaksiniz o kadar ders? Açılsa zaten su an uzaktan eğitim değil yuzyuze egitim konusurduk. Ana dersler sinavlarda çıktığı icin oncelik verdiler ki maalesef ülkemizde sinav sistemi var. O desteklemedi bende desteklemem yerine esitligi, adaleti savunmak lazım diye düşünüyorum.

15 saat ders yapan öğretmen nasıl ki yüz yüze eğitimde sıfır ek ders alıyorsa bunda da alacak burda sizi ne rahatsız etti anlayamadım? Btr görev tanımı açık ve girilen dersten bağımsızdır (sorduğunuz soruya “siz” kullanarak cevap veren birine senli benli konuşmamak gerekir ayrıca ) siz şüphe duymaya devam edin hocam benlik cevap bu kadar iyi akşamlar
Altına imzamı attım sayın öğretmenim.

İyi de EBA'dan kaç saat ders tanımlanabiliyor ki bir öğretmene? Ek dersi bırak maaş karşılığını dolduracak kadar bile ders alan olmaz ki. Harici programlardan ders yapan öğretmeni de nasıl takip edecekler? Saçma sapan bir yazı olmuş bu.
MEB öyle uygun görmüş. Zaten verilecek ek ders, maaş karşılığı 15 saat i aşan dersler için verilecek. Harici programlardan da kontrol edilemeyeceği için EBA Canlı Ders üzerinden ders verilenler yararlanacak. Zaten harici program kullanmak öğretmenin insiyatifinde. Fakat MEB, kendi sistemleri üzerinden ders verilmesi haliyle de bu mekanizma içinde kontrolü de yapılacağı için ücretlendirmeyi buna göre yapılacak. Ayrıca herkes bir şeyi kaçırıyor:
Maaş karşılığı okutulması gereken 15 saatin doldurulmasına bakılmaksızın Cumartesi günleri Canlı Ders yapanlara ek Ders ücreti ödeneceği belirtiliyor resmi yazıda.

Ayrıca forumda öğretmen arkadaşlarımın birbirine olan hitabı son yıllar beni rahatsız ediyor gerçekten. Bizler öğretmeniz. Bu toplumun en önemli mesleğini icra ediyoruz. birbirimize olan saygımızı yitirirsek, kendimize de saygı beklemeyelim. Ki kendi kazanımlarımız içinde Etik Değerler konusunu işliyor, öğrencilerimize de günlük hayatta nasıl birbirimize saygılı davranıyor ve konuşuyorsak internette de farklı platformlarda birbirimize karşı saygılı olmalı ve güzel konuşmalıyız diye anlatıyoruz.

Geri