Ekrana yazı yazan basit bir program ve kodları

Kodla Büyü

pwd

Site Gezgini
Ekranın üzerine yazı yazmayı sağlayan basit bir program. Program ekrandaki görüntünün üzerine şeffaf bir katman (şeffaf bir form) ekliyor. Bu sayede ekranda açık olan word belgesinin, pdf belgesinin, internet sayfasının, izlediğiniz bir videonun yani açık olan herhangi bir dosyanın ya da doğrudan masaüstünün üzerine yazı yazabiliyoruz.

İstersek masaüstünün tamamının ya da seçtiğimiz bir kısmın ekran görüntüsünü jpeg, gif, png, bmp formatında kaydedebiliriz.

Ekli dosyalar

• ekrana_yaz.rar
    9.8 KB · Görüntüleme: 2,551
Program biraz daha geliştirildi. Programı üstteki mesajın ekinden indirebilirsiniz.

Program c# ile yazıldı. Programın kaynak kodları ekte.

Ekli dosyalar

• ekrana_yaz_kodlar.rar
    97.2 KB · Görüntüleme: 1,128
gerçekten güzel bir çalışma olmuş... tebrikler

ancak okullarda en çok kullanılan program olan epicpen'in
tercih edilen önemli bir iki özelliği eksik
nacizane tavsiyeler.....

-epic pen programı açık olduğu sürece tüm windows uyulamalarının üstünde olabillme özelliği var (show on top of all windows)
bu sayede programlar arası geçiş yapmak için sadece fare ikonuna tıklamanız yetiyor ayrıca bu özellikle ekranda yazdığınız yazılar silmediğiniz müddetçe kalıyor.
bu özellik kullanılablirliği önemli oranda arttıracaktır.

- epic pende kalem aracı daha belirgin hatlarda yazma işlemi yapıyor.

-kullanım kolaylığı için her seçenek ikonlarla gösterilmeli

-butonlarla ilgili yer kazanmak için photoshoptaki gibi açılır buton özelliği kullanılabilir. örneğin şekil çizme araçları bu şekilde hazırlanablir

bunun haricinde ekran görüntüsü alma özellği ile kalem aracını birleştirmek iyi bir fikir ancak bunun daha öteside yapılabilir örneğin windowsun ekran alıntısı aracında olduğu gibi aldığınız ekran görüntüsü yeni bir pencerede açılıp büyütme küçültme yapılarak bu bülüm üzeride yazma işlemleri yapılabilir.
yani gerçekten iyi bir program ekran alıntısı aracı, epic pen ve hazırlamış olduğunuz uygulamadaki gibi ek olarak geometrik şekillerinde bulunduğu programların en iyi özelliklerinin bulunduğu bir program olurdu.

bu arada epic penin yeni sürümü çıkmış
http://sourceforge.net/projects/epicpen/

:alkis: Hocam kendiniz mi kodladınız bu programı. Tebrikler. :alkis:

intel4004' Alıntı:
gerçekten güzel bir çalışma olmuş... tebrikler

ancak okullarda en çok kullanılan program olan epicpen'in
tercih edilen önemli bir iki özelliği eksik
nacizane tavsiyeler.....

-epic pen programı açık olduğu sürece tüm windows uyulamalarının üstünde olabillme özelliği var (show on top of all windows)
bu sayede programlar arası geçiş yapmak için sadece fare ikonuna tıklamanız yetiyor ayrıca bu özellikle ekranda yazdığınız yazılar silmediğiniz müddetçe kalıyor.
bu özellik kullanılablirliği önemli oranda arttıracaktır.

- epic pende kalem aracı daha belirgin hatlarda yazma işlemi yapıyor.

-kullanım kolaylığı için her seçenek ikonlarla gösterilmeli

-butonlarla ilgili yer kazanmak için photoshoptaki gibi açılır buton özelliği kullanılabilir. örneğin şekil çizme araçları bu şekilde hazırlanablir

bunun haricinde ekran görüntüsü alma özellği ile kalem aracını birleştirmek iyi bir fikir ancak bunun daha öteside yapılabilir örneğin windowsun ekran alıntısı aracında olduğu gibi aldığınız ekran görüntüsü yeni bir pencerede açılıp büyütme küçültme yapılarak bu bülüm üzeride yazma işlemleri yapılabilir.
yani gerçekten iyi bir program ekran alıntısı aracı, epic pen ve hazırlamış olduğunuz uygulamadaki gibi ek olarak geometrik şekillerinde bulunduğu programların en iyi özelliklerinin bulunduğu bir program olurdu.

bu arada epic penin yeni sürümü çıkmış
http://sourceforge.net/projects/epicpen/
Önerileriniz için teşekkürler @intel4004. Aslında bu küçük programı forumda epicpen konusu açıldıktan sonra kodlamaya çalıştım. Amacım en azından ekrana yazı yazmayı sağlayan bir program yapmaktı ve oldu. Amacıma ulaştığım için programla uğraşmayı bıraktım. Yukarıda yazdığınız öneriler çok doğru. Hatta bir sorunu da ben yazıyım. Yazmayı başlattıktan sonra "alt + tab" tuşuna bastığınızda şeffaf formu görebiliyorsunuz. Ekran görüntüsü almak için "Seçim" tuşuna bastıktan sonra "alt + tab" tuşuna basarsanız ikinci şeffaf formda görünüyor. Bu formları nasıl gizleyeceğimi büyük ihtimalle buldum. Ama dediğim gibi programı yazma amacıma ulaştığım için düzeltmeyi denemedim. Kodlar belki başka birinin işine yarar diye de siteye yükledim.

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam kendiniz mi kodladınız bu programı. Tebrikler.
Teşekkürler @AKADEMİA. Ekrana yazı yazmayı anlatan youtube da bir video buldum. Onu izledikten sonra ekrana yazı yazmanın mantığını anlıyorsunuz ve gerisi geliyor.

pwd' Alıntı:
Kodlar belki başka birinin işine yarar diye de siteye yükledim.

[
Gerçekten işime yaradı. Bende bir uygulama yapıyordum istendiğinde ekrana yazı yazılsın diye düşünürken sizin kalemi gördüm ve exe yi kullandım. Programın sosyal bilgiler öğretmenlerine yarayacağını düşünüyorum. Programı buraya yükleyeceğim inşallah.

Win 10 smart scart çalışmasını engelliyor. Smart scan filtresi devre dışı bırakmak zorunda kim çalıştırmak istiyorsa.

daha düzgün yazan program ekte

Ekli dosyalar

• paint_deneme_program.rar
    5.5 KB · Görüntüleme: 215
daha düzgün yazan programın kodları ekte

Ekli dosyalar

• paint_deneme_kodlar.rar
    87 KB · Görüntüleme: 141
evet bu daha iyi yazıyor teşekkürler kardeşim, ben birşeyi merak ediyorum bu epicpen nasıl bir teknoloji kullanılarak yazılmış ki henüz ondan daha iyi yazan bir programa rastlamadım

Hocam epicpenin neden bu kadar güzel yazdığını öğrendim. Wpf ile yazıldığı içinmiş. Bizim yazdığımız programlar winform olduğundan picsel tabanlı oluyormuş ve bu nedenle de çizgiler kaliteli olmuyormuş. Wpf formu ile yazılan programlar ise vektörel tabanlı olduğu için DirectX kütüphanesini kullanıyormuş. Kodu <lnkcanvas/> sadece. Bunu google da aratınca bir çok kaynak çıkıyor.

pwd' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler @barissakallioglu.
önemli değil dostum. ekteki projeyi incelerseniz, sadece tek satırlık bir kod var ve çizgi kalitesi epicpen ile aynı..

visual studio 2013 ile açılıyor sorunsuz

Ekli dosyalar

• TemelCizim.rar
    75.1 KB · Görüntüleme: 124
Daha uygun bir zamanda kodlara göz atarım @barissakallioglu. Kodlar için de teşekkürler.

o kodu kullanarak, wpf formu ile hazırladığım küçük program. gelişince etkileşimli tahtaların vazgeçilmezi olacak :)

Ekli dosyalar

• MatS Kalem 0.1.rar
    655.7 KB · Görüntüleme: 330
geliştirmeye devam bu haliyle bile epicpene rakip olmaya aday.. ekte 0.3 sürümünü yükledim, bu dosya etkileşimli tahtalar ile uyumlu oldu..

Ekli dosyalar

• MatS Kalem 0.3.rar
    723.5 KB · Görüntüleme: 206
Geri