Ekşisozlukte denk geldim

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Ekşide denk geldim bahsi geçen dönemde mezun olan biri olarak bahtsızlıklarımıx aklıma geldi
1.Lisede meslek lisesinde ikem mezuniyetimize 1-2 ay kala tek bir bölüm seçebilirsiniz yoksa puan keseriz dediler
2.Üniversiteden mezun olduğumuz yıl dersiniz seçmeli oldu not yok dediler o dönemden beri de dersin itibarı yerine gelemedi
3. Öğretmen olur olmaz kyk ücretini ödedik 3 ayda bir 1 maaşı verdik yıllar sonra faiz affı geldi dediler millet pul parasına ödedi
4.Zorunlu hizmeti yapalım sonradan uğraşmayalım dedik bitirdik zorunlu hizmet affı çıktı dediler yapmayanlar yapmadı
Bu yazıyı okurken iş hayatım gözümün önünden film şeridi gibi geçti aklıma bunlar geldi bir dönemin çocukları bunlara denk geldi

https://eksisozluk.com/bilisim-teknolojileri-ogretmeni--2533348

Ekli dosyalar

• 2B7889B1-EB6B-4B4A-9EF9-426ED8CE0DAE.jpeg
    2B7889B1-EB6B-4B4A-9EF9-426ED8CE0DAE.jpeg
    139.1 KB · Görüntüleme: 142
Neler gördük hocam. Ders zorunluyken seçmeli oldu, zorunlu oldu tekrar.. yıllarca 15 saat derse girmek için okul okul gezdik...bu meslek çok yıprattı hepimizi...

Benimde 13. Yılım , evet bir garip oldu benim de il ilçe okulda idare üniversite vs. Vs. Görev almadığım kurum yoktur, pandemi sürecinde fark ettim işin beni yıprattığını, yüzüme karşı senin dersin turt diyen müdürler bile oldu. Bunu kim böyle yaptı bilmiyorum ama üzerinde hakkımız var diye düşünüyorum

Benimde 13. Yılım , evet bir garip oldu benim de il ilçe okulda idare üniversite vs. Vs. Görev almadığım kurum yoktur, pandemi sürecinde fark ettim işin beni yıprattığını, yüzüme karşı senin dersin turt diyen müdürler bile oldu. Bunu kim böyle yaptı bilmiyorum ama üzerinde hakkımız var diye düşünüyorum
ders yapmayıp oyun oynatanlar yaptı.
meslek lisesindeyken bölüme yeni gelen çocuğa soruyorum hangi okuldan mezun oldun, ne yaptınız derslerde diye, çoğu bt öğretmeni olduğu halde boş bıraktı, oyun oynadık diyordu, ders işleyen bir elin parmaklarını geçmezdi, neyseki kodlama ile bazı arkadaşlarda heyecan oldu, bu sefer de iş reklama döndü, söylenecek çok söz var maalesef.

meslek lisesindeyken bölüme yeni gelen çocuğa soruyorum hangi okuldan mezun oldun, ne yaptınız derslerde diye, çoğu bt öğretmeni olduğu halde boş bıraktı, oyun oynadık diyordu, ders işleyen bir elin parmaklarını geçmezdi, neyseki kodlama ile bazı arkadaşlarda heyecan oldu, bu sefer de iş reklama döndü, söylenecek çok söz var maalesef.
Malesef bunu yapanların çok önemli bir kısmı ücretli öğretmen (oyun oynatan). Kadrolu da vardır elbet ama ekseriyetle ücretliler yapıyor.

Çocukların oyun oynatıyorlardı dediğine de bakmayın bence.Çünkü o zamanları bilen biri olarak dersin sınavı olmadığı için anlattığınız şeyleri öğrenci dinlemiyordu. Çok da öğrenmeye çalışmıyordu. Bazen başka işiniz olduğunda ya da konunuzla ilgili ufak bir oyun oynadığı zamanları hatırlayarak hep oyun oynuyoruz diyorlardı. Benim onca özverime rağmen dışarda öğretmenimiz oyun oynatıyordu diyen öğrencilerim olduğunu da biliyorum.

Çocukların oyun oynatıyorlardı dediğine de bakmayın bence.Çünkü o zamanları bilen biri olarak dersin sınavı olmadığı için anlattığınız şeyleri öğrenci dinlemiyordu. Çok da öğrenmeye çalışmıyordu. Bazen başka işiniz olduğunda ya da konunuzla ilgili ufak bir oyun oynadığı zamanları hatırlayarak hep oyun oynuyoruz diyorlardı. Benim onca özverime rağmen dışarda öğretmenimiz oyun oynatıyordu diyen öğrencilerim olduğunu da biliyorum.
çok eski değil daha geçen sene hocam, dersler ortaokulda kaç yıldır zorunlu.
powerpointi gereksiz gören arkadaşlar var aramızda, ama aslında lisede en çok lazım olan program bu, kendisi öğrenen öğrenci çok az maalesef, kodlamadan önce powerpoint ve word öğretilmeli, bunları müfredatta olduğu halde hiç göstermeyen arkadaşlar var, yok mu?

Aynen scratch ve code.org u evde yapabilmeleri için veli toplantısı yapmam gerekmişti veliler oyun bu ders değil diye izin vermiyordu ve çocuklarda videoyu çizgi film kodlamayı oyun zannediyor
Bir de zırt pırt derste idareden çağırıldığı için mecbur boş bırakan öğretmenler olabiliyor diye düşünüyorum , bu konuda suç öğretmende değil bence başka bir şey var hatta bazen kasten çağı takip etmemiz engelleniyor gibi geliyor, kiminle konuşsam mantıklı bir açıklama bulamıyorum bu duruma

QUOTE="boteakif, post: 1861177, member: 2918"]Çocukların oyun oynatıyorlardı dediğine de bakmayın bence.Çünkü o zamanları bilen biri olarak dersin sınavı olmadığı için anlattığınız şeyleri öğrenci dinlemiyordu. Çok da öğrenmeye çalışmıyordu. Bazen başka işiniz olduğunda ya da konunuzla ilgili ufak bir oyun oynadığı zamanları hatırlayarak hep oyun oynuyoruz diyorlardı. Benim onca özverime rağmen dışarda öğretmenimiz oyun oynatıyordu diyen öğrencilerim olduğunu da biliyorum.[/QUOTE]

Oyunla ilgili bir anımı anlatayım. Derse girip yoklama alıyorum bir kaç dk sonra Müfettiş geldi, yoklama sonrası çocuklardan biri hocam oyun oynayacakmıyız diye sordu. Müfettiş Bana baktı bir kötü oldum, halimi görünce anladı herhalde ne oynuyorsunuz diye sordu, aylardan mayıs ayı, daha oynamadık ki, sene sonunda 2 hafta oynarsınız diye söz vermişti öğretmenimiz, az kaldığı için hatırlatmak istedim dedi. O an kendimden şüphe etmiştim kocaman rezil andı. Bt sınıfım varken haziran ayında hiç ders yapmadım, onların günü. İster 1 isterse 3 hafta olsun, plana da oyun oynatılacak yazardım. Hey gidi bt sınıfı olsa da oynatsak...

Arkadaşlar da bahsetmişler hocam,
Kaç tane çocuk hazır bulunuşluk seviyesinde geliyor ya da kendini, gördüklerini, öğrendiklerini doğru biçimde ifade edebiliyor? Ne kadar yırtınırsam yırtınayım hala birçoğu sizin gibi soranlara oyun oynadık diyordur eminim, derste "Hocam, kedili(scratch) mi, ayılı(mblock) mı oyunu açacağız?" sorusunu defalarca duymuşumdur.
Yanlış anlaşılmasın, meslek lisesinde olduklarına göre o çocuklara matematik öğretmeniniz ne yaptı diye sorsanız, ona da anlatamıyordu hocam diyeceklerdir.
Çağın hastalığı, "Hiçbir şey bilmeden herşeyi bilmek"

Son düzenleme:
Ben reklam konusuna da katılmıyorum açıkçası itibarı geri getirecekse varsın olsun reklam diğer dersler diğer konular çok mu matah ki köpürtüyorlar yok pi günü yok kitap bitti partisi meslekleri öğrendim partisi ingilizcecilee konu bitimlerinde sınıfça pasta kesiyorlar biz kodlamaya mühendisliğe ilk adım icat yaptık mucit olduk demişiz çok mu:))

İlk atamam(kurum değişikliği) olduğu zaman öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyini görünce sormuştum ve benden önceki hocanın bir şey anlatmadığından bahsetmişlerdi öğrenciler, o Hoca da çok serbest/rahat takılan birisiydi ben de maalesef inanmış bulundum ta ki bir süre sonra laboratuvar sorumlusunun okulun diskini bana getirmesi ve o Hocanın çektiği bütün derslerin kaydını aldığını görmeme kadar, öğrencilere inandığım için gerçekten çok üzülmüştüm(Hoca hakkında fikren de olsa kötü düşünmüştüm.). Bu anı burada dursun.

Gelelim meseleye, şu anda ülkemiz için yapacağımız güzel şeyler de var; kendimizi geliştirmek, küçük gruplardan oluşan öğrencilerle ilgilenerek onları yarışma/proje gibi etkinliklere hazırlamak, geçmişe bakıp ah etmek bir şey kazandırmıyor...

Ben 2008 kpss de 91 puan almıştım. Nereyi yazsam geliyordu. Şehrimde olanakları güzel iyi köklü bir meslek lisesi vardı.
Ben sonra rotasyon yememek için önce zorunlu görevi yapayım diye İstanbul da bir meslek lisesi yazdım sıfırdan düzen kurdum . Arkadaşım 78 puanla benim yazmadığım meslek lisesini yazdı sonra hopp zorunlu görev affı.
Arkadaşım evinin yanında hala bu meslek lisesinde çalışırken ben yıllarca memlekete geri gelebilmek için oradan oraya dolaştım durdum.

Öğrenim kredisinin taksidini 1 ay geciktirdim diye arabamı parkettiğim yerden çekmişler hamile eşimle İstanbulda yollarda kaldık arabayı aradık. Sonra hiç ödemeyenlere af geldi.
Böyle uzar gider.

Adam gibi kanun yönetmelik yapılmayınca yama yapa yapa insanların da güveni kalmıyor sisteme.

Tamamen katılıyorum.
Meslek Lisesinde görev yaparken bazı öğrenciler bizim matematik bilgimiz kötü,çünkü ortaokulda matematik öğretmenimiz telefonla konuşup ders işlemiyor demişti. Akıllarında bir anı kalmıştır belki...

“Ders işleyen bir elin parmaklarını geçmezdi , oyun oynatıyorlardı” vs.
Öğretmen arkadaşım elinizde istatistiki bir bilgi var mı? Eğer yoksa bunca Bilgisayar öğretmenini zan altında bırakmış oluyorsunuz. öğrenciye sorarsanız eğer en sevilmeyen öğretmenlerde genelde disiplinli dersi sınavı layıkıyla yerine getiren öğretmenlerdir.
4 yıl meslek lisesi okuyup mezun olunca Bilgisayar kursuna gelen öğrencilere bakarak meslek lisesinde ders işlenmiyor yorumu yapabilir miyim ??

Ekşide denk geldim bahsi geçen dönemde mezun olan biri olarak bahtsızlıklarımıx aklıma geldi
1.Lisede meslek lisesinde ikem mezuniyetimize 1-2 ay kala tek bir bölüm seçebilirsiniz yoksa puan keseriz dediler
2.Üniversiteden mezun olduğumuz yıl dersiniz seçmeli oldu not yok dediler o dönemden beri de dersin itibarı yerine gelemedi
3. Öğretmen olur olmaz kyk ücretini ödedik 3 ayda bir 1 maaşı verdik yıllar sonra faiz affı geldi dediler millet pul parasına ödedi
4.Zorunlu hizmeti yapalım sonradan uğraşmayalım dedik bitirdik zorunlu hizmet affı çıktı dediler yapmayanlar yapmadı
Bu yazıyı okurken iş hayatım gözümün önünden film şeridi gibi geçti aklıma bunlar geldi bir dönemin çocukları bunlara denk geldi

https://eksisozluk.com/bilisim-teknolojileri-ogretmeni--2533348
+1

Geri