EKYS

Kodla Büyü
Hocam biz imam hatip olduğumuz için din öğretimi sosyal medyayı zorunlu tutuyor. Şuan okulda sadece youtube a girilebiliyor. Fakat idarecilerimiz facebook'dan ve diğer kanallardan da haber yapmamı istiyor. Anlayacağınız btr olmak iş yükü olarak zor değil fakat işimizin ne olduğu belirsiz olduğu için idarecilik tercih edilebilir. En azından müdür yardımcısının ne yapması gerektiği bellidir.

benim geçen sene mdr yardımcısı olduğum okul da imam hatipdi, ortaokul. Biliyorum hocam durumları, o yüzden, btr iseniz bile okuldan yapılamıyorsa o işi yapamam hocam, okulun interneti izin verecek ki yapayım. Kendi internetimi niye kullanayım.

Müdür yardımcısının ne yaptığı belli değil hocam çünkü her işi yapar. Benim gibi haklı olarak itiraz edenler az olduğu için müdürler her işinin görülmesine alışmış. Ama btrnin ne yaptığı belli. Okul internetinden yapılamayan bir şeyi (bu sürekli olan bir şey ama yani rutin, yılda bir kez olacak bir şey değil) kendi telefonumdan yapmam. İş bu kadar basit, idareci bulsun çözümünü. Adam olsunlar da işin okuldaki internetten yapılamadığını söylesinler üstteki amirlerine. Benim amacım işi zorlaştırmak değil, işin risklerini belirtiyorum, sen bu işi okuldan yapmamı engelliyorsun, niye okul dışında buna vakit harcayım. Bakın bugün dersim yok, sabahtan beri görevimle ilgili sadece bir öğretmene danışmanlık yaptım (etkileşimli tahta için flash hazırladım), diğer vakitlerde ebadan eğitimlere devam ediyorum, arada buraya gelip bilgimi güncelliyorum. :p Ben boş vaktim varken yani boşa gidecek vaktim varken niye evimde ya da kendi cihazımda internetimde okulun işini yapayım, benim özel hayatım yok mu? İstedikleri sosyal medyaya okulun internetinden girebileyim istediklerini yapayım okulun resmi hesabıyla. Hiçbir zaman işten kaçan biri olmadım, geçen sene idari izinde bile okula gittim evden yapabileceğim şeyler olsa da. Bu söylediklerim işi yapmamak için bahane değildir. Sen meb olarak bunu bana hazırlamıyorsun ondan sonra zorunlu tutuyorsun. Öyle yağma yok, sen görevini yap, ondan sonra ben görevimse yapayım.

Hocam yazın bana da söyledi müdürümüz okulun tüm sosyal medya araçlarında hesabı olacak diye. Ben de okuldan girilmediğini söyledim ve oluşturmadım. Fakat işgüzar bir öğretmen arkadaşımız sanki ben bu işlerden anlamıyormuşum gibi tüm hepsinden ayrı ayrı sosyal medya hesabı açmış. Nasıl sinirlendiğimi siz düşünün. Bişey demedim tabikii de tamam dedim aldım hesapların şifrelerini. Yapamam dediğimde işin ne daha diyorlar. Anlayacağınız btr olmak gerçekten kölelik.
hocam idarecilikle karşılaştırılmaz bile, kafam o kadar rahat ki, idareciyken hiç rahat değildi, geçen sene temmuz ayında, eşimle planlamışız pikniğe gideceğiz cumartesi günü, her şeyi hazırladık, uzak bir yere gideceğiz bir de yani sabah erken gitmemiz lazım, hop akşam saat 9da bir telefon, hocam yarın ders kitaplarını getireceğiz okulu sabah 8de açın. Adamın bu sözüne güvenip 8de okulu açsam saat 3e kadar bekleyecektim, telefonda dedim adama, yarın benim işim var, siz saat kaçta okulda olursunuz onu söyleyin, kem küm deyince saat birde oluruz dedi, saat 2de geldi, 3 gibi işimiz bitti. Şimdi kaşarlanmış (siz tecrübeli deyin) bir idareci okulu hizmetlisine açtırır pazartesi gider bakar kitaplara. Ama imza atacak idareci, onu da atar hizmetli. E şimdi, bu durum doğru mu? Hizmetli baştan savma iş yapar, kitapları saymaz, kitapları güvenli bir yere koymazsa idareci olarak sıkıntı yaşayacak olan benim. İdareciliğin sorumluluğu ile btrnin sorumluluğu karşılaştırılmaz bile.

Ama en iyisi yaşayarak görün bence. Bazı şeyler yaşanmadan anlaşılmıyor.

Hocam yazın bana da söyledi müdürümüz okulun tüm sosyal medya araçlarında hesabı olacak diye. Ben de okuldan girilmediğini söyledim ve oluşturmadım. Fakat işgüzar bir öğretmen arkadaşımız sanki ben bu işlerden anlamıyormuşum gibi tüm hepsinden ayrı ayrı sosyal medya hesabı açmış. Nasıl sinirlendiğimi siz düşünün. Bişey demedim tabikii de tamam dedim aldım hesapların şifrelerini. Yapamam dediğimde işin ne daha diyorlar. Anlayacağınız btr olmak gerçekten kölelik.
Hocam, öncelikle zorunlu tutuyor ayrı şey resmi olması ayrı şey. Eğer şifahen söylenenlere bakarsak idarecilere göre her şey zorunlu. Derseniz ki hocam resmi yazıyla tebliğ edildi. O durumda da yerinizde olsam ben de resmiyete döner web sitesine haber işleri dahil bütün sosyal medya haberleri için;
1) Okul web ekibi için yönergede ne söyleniyorsa ki BT Öğretmeni yahut BTR nin görevi sadece teknik destek olarak geçer. Bu haberleri başkası yapacak takıldığı yapamadığında benden teknik yardım isteyecektir gerisine karışmam.
2) Bir şekilde ben yazacaksam bile yapılacak her haberin ekipte yer alan kişiler tarafından imzalanmış tutanağını mutlaka isterim. Herhangi bir şekilde kişisel bilgi içeren hiç bir haberi ise ben yayınlamam, yayınlamak isteyen yayınlasın.
Nedenine gelince; herhangi bir olumsuz durumda herkes kaybolur kendi başına hareket etmiş gibi olursun. Kendimi neden riske atayım?

Hocam, öncelikle zorunlu tutuyor ayrı şey resmi olması ayrı şey. Eğer şifahen söylenenlere bakarsak idarecilere göre her şey zorunlu. Derseniz ki hocam resmi yazıyla tebliğ edildi. O durumda da yerinizde olsam ben de resmiyete döner web sitesine haber işleri dahil bütün sosyal medya haberleri için;
1) Okul web ekibi için yönergede ne söyleniyorsa ki BT Öğretmeni yahut BTR nin görevi sadece teknik destek olarak geçer. Bu haberleri başkası yapacak takıldığı yapamadığında benden teknik yardım isteyecektir gerisine karışmam.
2) Bir şekilde ben yazacaksam bile yapılacak her haberin ekipte yer alan kişiler tarafından imzalanmış tutanağını mutlaka isterim. Herhangi bir şekilde kişisel bilgi içeren hiç bir haberi ise ben yayınlamam, yayınlamak isteyen yayınlasın.
Nedenine gelince; herhangi bir olumsuz duruma herkes kaybolur kendi başına hareket etmiş gibi olursun. Kendimi neden riske atayım?
hocam imam hatiplerin KTS adında Kalite Takip Sistemleri var, okullar orada istenilen etkinlikleri yapıyor, yapmazlarsa okul müdürlerine din öğretiminden sorumlu şube müdürü güzel bir fırça kayıyor. Bizzat şahidiyim hocam, benim eski müdüre şube müdürü fena kızmış, utanmadan bana da söyledi bunu müdür. Daha ne diyelim, çapsız adamları müdür yaptılar, o müdürler de 65 yaşını bekliyor, devlet beni zorunlu emekli etsin diye.

Araba var çok şükür gidip gelirim. Şu andaki okulum evin balkonundan görünüyor.. Arabaya ihtiyaç duymuyorum :)
DYK, egzersizler vb. kurslar falan öğrenci az ise sorun yok. Kendi okulumdan biliyorum. Az çok idarenin işlerine yardımcı olduğum için süreci yakından görüyorum..
O zaman belli bir tecrübe de var. Yapın en azından deneyin hocam.

Hocam sosyal medya haberlerini birz görünürlük olsun diye istiyorlar. Okulun normal web sitesine bakan yok. Keşke MEB tercih ettiği bir sosyal medyayı da açık tutsa.

ekys sınavına giren bir öğretmen isteğe bağlı il dışı atama ile başka bir yere gittiğinde, gittiği ilde o puanı geçerli oluyor mu?

Geri