En Başarısız 10 İmam Hatip Liseleri Yorumsuz!

Kodla Büyü

zulfikar1985

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bu mudur yani? Neyi kanıtlar? Veya niçin böyle bir başlık açılması gereği duyulur? Sakın ola eğitimin hali v.s. demeyin inandırıcı değilsiniz... Eğer gerçekten samimi ve eğitimin sisteminin durumu için açılmış bir başlık olsaydı...
"Kesintisiz eğitimin getirdikleri..."
"Kesintisiz eğitimin ülkeye vurduğu darbe..." v.b. başlıklar açılmalıydı... Kesintisiz eğitim saçmalığı bu ülkede ne Meslek lisesi(imamhatip, atl, eml v.b.) ne anadolu lisesi bıraktı... Her öğrenci sistemde kalıp, ülkede çırak yetişmez hale geldi... Siz hala tek yönlü taraf gütme, taraf suçlama peşinde koşa durun... Sonrada tarafsızlıktan bahsedin...

zulfikar1985' Alıntı:
Bu mudur yani? Neyi kanıtlar? Veya niçin böyle bir başlık açılması gereği duyulur? Sakın ola eğitimin hali v.s. demeyin inandırıcı değilsiniz... Eğer gerçekten samimi ve eğitimin sisteminin durumu için açılmış bir başlık olsaydı...
"Kesintisiz eğitimin ülkeye vurduğu darbe..." v.b. başlıklar açılmalıydı... Kesintisiz eğitim saçmalığı bu ülkede ne Meslek lisesi(imamhatip, atl, eml v.b.) ne anadolu lisesi bıraktı... Her öğrenci sistemde kalıp, ülkede çırak yetişmez hale geldi... Siz hala tek yönlü taraf gütme, taraf suçlama peşinde koşa durun... Sonrada tarafsızlıktan bahsedin...
:++: :+1: :alkis:

zulfikar1985' Alıntı:
Nokta... :+1: :alkis:

zulfikar1985' Alıntı:

:+1:

Imam hatipte 5 sene gorev yapmis biri olarak son yillarda kapasiteleri artirildi ama kaliteli ogrenci pek gelmiyor. Hatta son yillarimda ozurlu cocuklari da gondermeye basladilar. 1 sene oldu ayrilali gecen sene ayrildigim okula yaklasik 400-500 ogrenci almislar ve 9A-N subesine kadar olusturulan bu siniflardan sadece A subesinin idare eder seviyede oldugunu soyluyorlardi. Imam hatipleri cazip hale getirmeye calistilar ancak bu sadece maddi ve kapasite ile sinirli kaldi. Iyi ogrencileri bir turlu cekemediler. Sonuc olarak sayilari artmasina karsin gelen ogrencilerin cogu milli egitim komisyonunca gonderilen bir kuruma yerlestirilemeyen ogrenciler. Lisede gorev yapan ogretmenler olarak imam hatiptem ote genel olarak liselerde ogrenciler ortaokuldan cok dusuk bir seviyeyle gelebiliyorlar. Basarisizligi biraz da ilkkokul ve ortaokuldaki bu egitimde ve sistemde aramali. Son yillarda yapilan yanlislarin neticesi olsa gerek.

İHL zaten meslek lisesidir, üniversiteye hazırlayacağım, kazandıracağım derdi yok ve olmazda zaten. Dini bilgileri öğretir. Eğer başarı-başarısızlık açısından bakıyorsan dini bilgileri ne kadar düzgün öğretebilmiş ona bakmak lazım. Mesela mezunlarının ne kadarı sigaradan uzak duruyor, namazını kılıyor vs.

basın' Alıntı:
İstanbul İlinde Türkiye geneli yüzdelik başarı dilimine göre son 10 Okul

http://gonullumuhabir.com/haber/619/en-basarisiz-10-imam-hatip-liseleri-yorumsuz.html
.
keşke aynı sitede yer alan diğer haberi de paylaşsaydınız
EN BAŞARILI İMAM HATİP LİSELERİ (http://gonullumuhabir.com/haber/620/en- ... eleri.html)
...........
Öncelikle şunu belirteyim HERHANGİ BİR OKUL TÜRÜNÜN (buna imam hatip de dahil) uzmanlara sormadan, araştırma yapılmadan, mezunları ne yapar planlaması yapılmadan sırf BİRİLERİ İSTİYOR DİYE açılmasına karşıyım.
halk' Alıntı:
İHL zaten meslek lisesidir, üniversiteye hazırlayacağım, kazandıracağım derdi yok ve olmazda zaten. Dini bilgileri öğretir. Eğer başarı-başarısızlık açısından bakıyorsan dini bilgileri ne kadar düzgün öğretebilmiş ona bakmak lazım. Mesela mezunlarının ne kadarı sigaradan uzak duruyor, namazını kılıyor vs.
size de katılmıyorum hocam. Peki amaç üniversite değilse ANADOLU İMAM HATİP neden var !!! Adı OKUL olan bir kurumun amacı dini bilgileri öğretmek değil BELİRLİ BİR MÜFREDAT PROGRAMINI vermektir. Bu okul İHL ise o okul mezunlarının başarılarını sigara içen öğrenci sayısı ile değil gördüğü derslere ait girdikleri sınavlarda gösterdikleri başarı ile ölçebilirsiniz. Örneğin bu İHL mezunlarının kaç tanesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ ne gidebilmiş ????

maalesef sizin de mesajınızda açıkça söylediğiniz gibi DİNDAR BİR NESİL YETİŞTİRMEK sloganı ile peynir ekmek gibi açılan bu okullar eğitim sisteminin bozulmasının temel nedenlerinden biridir. Müslümanlıkta ALLAH ile KUL arasındaki ilişkiye kimse karışmazken bizi yönetenlere bu görevi kim verdi !!!

peki imam hatipler dindar nesiller yetiştirmek için kuruldu ise diğer okullar DİNSİZ / DİNDAR OLMAYAN öğrenci mi yetiştiriyor ???

yine mesajınızdan alıntı yaparak cevap vereyim "İHL MESLEK LİSESİDİR" demişsiniz.
Peki meslek liselerinin temel amacı nedir. Sizin de söylediğiniz gibi adında geçen MESLEK ile alakalı ara eleman yetiştirmek. O zaman size göre İHL mezunları din ile ilgili işlerde çalışacak ARA ELEMAN. Peki
- Bulunduğunuz ilde kaç İHL var ?
- Bu IHL lerden yıllık mezun olan öğrenci sayısı kaç ?
- Bu mezunların tamamı alanı ile ilgili bir işte çalışmak istese BUNLARI YERLEŞTİREBİLECEĞİNİZ KAÇ KURUM / CAMİ VAR ?

Meslek Liselerinin bir diğer amacı da alanları ile ilgili yüksek öğrenime öğrenci göndermektir. İHL lerin (tam olarak bilgi sahibi olmamakla birlikte tahminimce) alanı ile ilgili yüksek öğrenim yapabilecekleri yer İLAHİYAT FAKÜLTELERİ dir. O zaman sorular değişiyor
- Türkiyede İlahiyat Fakültelerinin öğrenci kontenjanı kaç
- Türkiyede İHL lerin yıllık mezun öğrenci sayısı kaç
- İHL mezunlarının ilahiyat fakültelerine yerleşme oranı nedir

siz bunları planlamadan, incelemeden BEN YAPTIM OLDU derseniz birileri de HAYIR OLMADI der.
..............
Siz biliyormusunuz
Bir çok öğrenci geçen seneki TEOG yerleştirmesi sonucunda istemediği okullara (bir çoğu İHL) yerleştirildi
Bu durumda olan bir çok öğrenci O ZAMANKİ YASAYA GÖRE 9. sınıf sonunda OKUL DIŞI ALAN TERCİHİ HAKKI olduğu için bu okullarda 1 yıl okudu.
Bu sene değişen yönetmelik ile OKUL DIŞI ALAN TERCİH HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI ğı için geçen sene istemeyerek kayıt yaptırdıkları okullarda bu çocuklar okumak zorunda bırakıldı. (Diyeceksiniz ki NAKİL İŞLEMLERİ yapılıyor. Ama şartlarını incelerseniz her öğrencinin yapılamadığını göreceksiniz)
Bu yasanın çıkma nedenlerinden en önemli nedenlerinden birinin İHL lerdeki öğrencilerin başka okullara gideceği ve İHL lerin boş / atıl kalacağı korkusu olduğunu.
İHL ler boşalsa idi bir ilçede diğer okul türündeki okullar 40 kişilik sınıf mevcutları ile ders işlemek zorunda kalırken İHL lerde 20 şer kişilik sınıflarda ders işleneceğini.

Ya bize dini yanlış öğrettiler ya idarecilere. Benim bildiğim
- Müslümanlık holgörü dinidir.
- Müslümanlık ta zorlama yoktur
- Allah ile kul arasına kimse giremez

Sizce yukarıdaki uygulamanın bunlarla örtüşür bir yanı var mı ???

zulfikar1985' Alıntı:
:alkis: :alkis:

BaRBaRYaN' Alıntı:
basın' Alıntı:
İstanbul İlinde Türkiye geneli yüzdelik başarı dilimine göre son 10 Okul

http://gonullumuhabir.com/haber/619/en-basarisiz-10-imam-hatip-liseleri-yorumsuz.html
.
keşke aynı sitede yer alan diğer haberi de paylaşsaydınız
EN BAŞARILI İMAM HATİP LİSELERİ (http://gonullumuhabir.com/haber/620/en- ... eleri.html)
...........
Öncelikle şunu belirteyim HERHANGİ BİR OKUL TÜRÜNÜN (buna imam hatip de dahil) uzmanlara sormadan, araştırma yapılmadan, mezunları ne yapar planlaması yapılmadan sırf BİRİLERİ İSTİYOR DİYE açılmasına karşıyım.
halk' Alıntı:
size de katılmıyorum hocam. Peki amaç üniversite değilse ANADOLU İMAM HATİP neden var !!! Adı OKUL olan bir kurumun amacı dini bilgileri öğretmek değil BELİRLİ BİR MÜFREDAT PROGRAMINI vermektir. Bu okul İHL ise o okul mezunlarının başarılarını sigara içen öğrenci sayısı ile değil gördüğü derslere ait girdikleri sınavlarda gösterdikleri başarı ile ölçebilirsiniz. Örneğin bu İHL mezunlarının kaç tanesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ ne gidebilmiş ????

maalesef sizin de mesajınızda açıkça söylediğiniz gibi DİNDAR BİR NESİL YETİŞTİRMEK sloganı ile peynir ekmek gibi açılan bu okullar eğitim sisteminin bozulmasının temel nedenlerinden biridir. Müslümanlıkta ALLAH ile KUL arasındaki ilişkiye kimse karışmazken bizi yönetenlere bu görevi kim verdi !!!

peki imam hatipler dindar nesiller yetiştirmek için kuruldu ise diğer okullar DİNSİZ / DİNDAR OLMAYAN öğrenci mi yetiştiriyor ???

yine mesajınızdan alıntı yaparak cevap vereyim "İHL MESLEK LİSESİDİR" demişsiniz.
Peki meslek liselerinin temel amacı nedir. Sizin de söylediğiniz gibi adında geçen MESLEK ile alakalı ara eleman yetiştirmek. O zaman size göre İHL mezunları din ile ilgili işlerde çalışacak ARA ELEMAN. Peki
- Bulunduğunuz ilde kaç İHL var ?
- Bu IHL lerden yıllık mezun olan öğrenci sayısı kaç ?
- Bu mezunların tamamı alanı ile ilgili bir işte çalışmak istese BUNLARI YERLEŞTİREBİLECEĞİNİZ KAÇ KURUM / CAMİ VAR ?

Meslek Liselerinin bir diğer amacı da alanları ile ilgili yüksek öğrenime öğrenci göndermektir. İHL lerin (tam olarak bilgi sahibi olmamakla birlikte tahminimce) alanı ile ilgili yüksek öğrenim yapabilecekleri yer İLAHİYAT FAKÜLTELERİ dir. O zaman sorular değişiyor
- Türkiyede İlahiyat Fakültelerinin öğrenci kontenjanı kaç
- Türkiyede İHL lerin yıllık mezun öğrenci sayısı kaç
- İHL mezunlarının ilahiyat fakültelerine yerleşme oranı nedir

siz bunları planlamadan, incelemeden BEN YAPTIM OLDU derseniz birileri de HAYIR OLMADI der.
..............
Siz biliyormusunuz
Bir çok öğrenci geçen seneki TEOG yerleştirmesi sonucunda istemediği okullara (bir çoğu İHL) yerleştirildi
Bu durumda olan bir çok öğrenci O ZAMANKİ YASAYA GÖRE 9. sınıf sonunda OKUL DIŞI ALAN TERCİHİ HAKKI olduğu için bu okullarda 1 yıl okudu.
Bu sene değişen yönetmelik ile OKUL DIŞI ALAN TERCİH HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI ğı için geçen sene istemeyerek kayıt yaptırdıkları okullarda bu çocuklar okumak zorunda bırakıldı. (Diyeceksiniz ki NAKİL İŞLEMLERİ yapılıyor. Ama şartlarını incelerseniz her öğrencinin yapılamadığını göreceksiniz)
Bu yasanın çıkma nedenlerinden en önemli nedenlerinden birinin İHL lerdeki öğrencilerin başka okullara gideceği ve İHL lerin boş / atıl kalacağı korkusu olduğunu.
İHL ler boşalsa idi bir ilçede diğer okul türündeki okullar 40 kişilik sınıf mevcutları ile ders işlemek zorunda kalırken İHL lerde 20 şer kişilik sınıflarda ders işleneceğini.

Ya bize dini yanlış öğrettiler ya idarecilere. Benim bildiğim
- Müslümanlık holgörü dinidir.
- Müslümanlık ta zorlama yoktur
- Allah ile kul arasına kimse giremez

Sizce yukarıdaki uygulamanın bunlarla örtüşür bir yanı var mı ???

Güzel özetlemişsin hocam. ayrıca; biz atölyeler için kaynak vs bulamazken ihl'lere aktarılan kaynağı görünce inanın zoruma gidiyor. tabi kaynak olayı işinde yönetici faktörü de var ama, ihl'ler bu konuda bizden bir iki adım önde oluyor.

Bir de güya meslek liselerinin orta bölümleri açılacaktı, var mı bilen, duyan, gören?

Biz burada yazar çizeriz ancak. Tepedekiler "biz yaptık olacak" dediğinde iş bitmiş oluyor maalesef.

Öncelikle İmam hatip mezunu değilim, imam hatipte çalışmıyorum..

İmam hatip'e niçin karşı çıkılıyor, önemsenmiyor veya gereksiz görülüyor?

1-Bazı cemaatimsi grublar dini kendi tekelinde görmek istiyor. Sadece kendileri dini eğitim vererek, dinin kaynağını kendileri olarak göstermek istiyorlar. İHL bunlara bir nebze engel oluyor. MAlum mübaek Ramazan ayındayız, bazı dini konularda çıkarları için ne kadar filim fırıldak çevirdikleirni görebilirsiniz.

2- İHL mezunlarının illaki imam-hatip olacağı düşüncesi. Bazılarının hayran olduğu Avrupa ve Amerikad da, tüm dünyada da dini okuldan mezun olan insanların çok az bir kısmı din adamaı olarak görev yapıyor. Türkiye için diğer liseleri örnek gösterbiliriz, Öğretmen lisesi mezunlarının yüzde kaçı öğretmen oluyor, sağlık lises mezunlarının yüzde kaçı sağlık görevisi oluyor vs vs.. Hatta şunu söyleyeyim, mezun olunan alanla ilgili iş yapma oranı en yüksek olan biz öğretmenler..

3-İHL de kaliteli eitim verilmediği düşüncesi; bu yıllarda İHL tercih eden öğrencilerin sevyesi düşük, bundan dolayı okulun bulunduğu ilde vasat öğrencierin gittiği yer. Fen Lisesini kazanabilecek öğrenciler meslek liselerini yazmaya başladığında istediğiniz başarıyı elde edebilirsiniz. Şunu da ekleyeyim, 28 şubattan önce Türkiye derecesi çıkartan birçok İHL vardı.

4-Dinsiz dinli öğrenci polemiği.. Uç noktadaki insanların saçmalıkları, o kadar saçma ki yazacak birşey bulamadım..

5- Amaç dindar bir nesil gözükse de en azında dini bilgilere hakim insanların yetişmesidir. Müfredat buna göre hazırlanır. Şimdi çıkıp biz hakim değilmiyiz diyebilirisiniz ama cevap olarak "herkes bilgisayar biliyor, BT dersine/öğretmenliğine ne gerek var, Herkes evde elektik lambasını açıp kapatıyor/elektrikli aletleri kullanıyor, elektirik bölümüne ne gerek var ..." Bazılar eğitimi alır, uzman olur, bazıları işine yaracak kadarını öğrenir, ihtiyaç duyduğunuzda uzmana başvurur.

6--Bildiğim kadarıyla, hatam varsa düzeltin; Hoşgörü kavramı; teknik anlamda yoktur. Müsamaha diye tabir edilen gayri müslümleri yönelik bir kavram var ki bu yazıyı okuyacakların hiçbirini, Türkiyedeki insanların ise %99'nu ilgilendirmiyor. Müsamaha genel anlamda İslam dininin gayri müslümlerle, müslümanların, gayri müslümlerin kendi içindeki ilişkilerini düzenler. Sanırım bazıları müsamaha kelimesini Türkçeye "hoşgörü" olarak çevirmeye çalışmış.. .............yanlız......... konuyla bağlantıyı kuramadım.

7-Yine bildiğim kadarıyla "dinde zorlama yoktur", Müslüman olmayanlara yönelik bir ifade. (bakınız Kafirun Suresi), Müslüman olan kişinin yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülükler İslam olmasıyla başlar, uyarsa sevap alır, uymassa günah alır .............yanlız......... konuyla bağlantıyı kuramadım.

8-Yöneticileri yanlış uygulamaları/yanlış olduğunu düşündüğünüz uygulamaları İmam Hatipleri ne iyi yapar, ne de kötü..

9-İslam dinine düşman olanlar, sitemizde yok ama sayıları az da değil.

10-Recep Tayyip Erdoğan'a karşı olanlardan az bir kısmı, sadece onun imam hatip mezunu olması ve desteklemesinden dolayı karşılar. İnanın ki Cunhurbaşkanı Elekrik bölümü mezunu olsaydı da Elektik bölümüne saldırırlardı.
...

Peki siz 28 şubattan önce Türkiyede en başarılı okulların İmam hatip liseleri olduğunu biliyor musunuz? Türkiyede derece yapan öğrencilerin imam hatiplerden olması münasebetiyle imam hatipleri rejim için bir tehlike olarak görüp bu başarılı ve imam hatip mezunları yarınların doktorları mühendisleri bürokratları olursa bizim krallaığımız biter ve ülkeyi kaybederiz ingiliz sömürgesi olan bu ülke artık gerçek anlamda dinini diyanetini bilen müslümanların eline geçer ve tekrar ortadoğunun asyanın ve avrupanın en güçlü ülkesi olur korkusuyla 28 şubatı yaşattılar.Şimdi bu yazdıklarımı birileri hadi ordan felan diyecekler peki ozaman niye 28 şubat yapıldı açıklasınlar bakalım.

Başarınızla övünmek için mi açtınız başlığı. Neydi ne hale getirdik mi demek istiyorsunuz?

Dindarların bile "yarın yine önünü kapatırlar" diye göndermeye çekindiği bir okuldan nasıl bir başarı bekliyorsunuz?

öncelikle sakin olalım
yukarıda yazan arkadaşların belli bir eğitim standardında (lisans mezunu) olduğunu düşünerek şunu gördüğümü belirtmek istiyorum; saldırganca yazıyorsunuz.

bir arkadaşımız en başarısız ihl leri paylaşmış. cevap hemen saldırganca verilmiş. bunda ne var en başarısızın olduğu yerde en başarılılar da vardır.
bir arkadaşım da hemen cemaatlere saldırmış. arkadaşım cemaatler de bu ülkenin gerçekleri doğrusuyla yanlışıyla

benim imam hatipler konusunda düşüncelerim şunlardır.
1. imam hatipler 90 lı yıllarda başarılı öğrenciler yetiştiren seçkin eğitim kurumlarıdır.
2. imam hatiplerin bir çoğu yeni açılmış kurumlar.(eski imam hatipler de siyasi baskı nedeniyle boşalmış kurumlardır.) başarı/başarısızlık değerlendirmesi için erken
3. imam hatiplerin üzerindeki siyasi baskı (sahiplenme duygusu) kalkmadığı müddetçe uzun süre daha çalkantı devam eder

cancoban' Alıntı:
öncelikle sakin olalım
yukarıda yazan arkadaşların belli bir eğitim standardında (lisans mezunu) olduğunu düşünerek şunu gördüğümü belirtmek istiyorum; saldırganca yazıyorsunuz.

bir arkadaşımız en başarısız ihl leri paylaşmış. cevap hemen saldırganca verilmiş. bunda ne var en başarısızın olduğu yerde en başarılılar da vardır.
bir arkadaşım da hemen cemaatlere saldırmış. arkadaşım cemaatler de bu ülkenin gerçekleri doğrusuyla yanlışıyla

benim imam hatipler konusunda düşüncelerim şunlardır.
1. imam hatipler 90 lı yıllarda başarılı öğrenciler yetiştiren seçkin eğitim kurumlarıdır.
2. imam hatiplerin bir çoğu yeni açılmış kurumlar.(eski imam hatipler de siyasi baskı nedeniyle boşalmış kurumlardır.) başarı/başarısızlık değerlendirmesi için erken
3. imam hatiplerin üzerindeki siyasi baskı (sahiplenme duygusu) kalkmadığı müddetçe uzun süre daha çalkantı devam eder
Yanlış bir anlaşılma oldu sanırım, cemaatlere saldırı söz konusu değil. Dediğiniz gibi "cemaatler de bu ülkenin gerçekleri doğrusuyla yanlışıyla".. sadece 1-2 cemaatimsi grub var ki bunlar planlı olarak İmam Hatiplere Saldırıyorlar. Cemaatlerin çoğunluğunu tenzih ederim. Klasik olarak onlar kendilerini bilirler diyelim :) Büyük harfle yazmamın amacı bundan dolayıydı. Biraz küçülttüm.

hasan' Alıntı:
Öncelikle İmam hatip mezunu değilim, imam hatipte çalışmıyorum..

İmam hatip'e niçin karşı çıkılıyor, önemsenmiyor veya gereksiz görülüyor?...
..
hocam yazdığım ilk mesajın başına dikkat ederseniz imam hatiplere karşı olmadığımı anlarsınız zaten. Sizin söylediğiniz gibi her tür okul türünde başarısızlar olduğu gibi başarılılar da var. gelelim yazdıklarınıza
4-Dinsiz dinli öğrenci polemiği.. Uç noktadaki insanların saçmalıkları, o kadar saçma ki yazacak birşey bulamadım..
İHL ye öğrenci gönderen velilerin / burada görüş bildiren İHL yi savunan kişilerin argümanlarından biri "İHL DİNDAR / DİNİNİ BİLEN ÖĞRENCİ YETİŞTİRİYOR" düşüncesidir. Yani bu ayrımı yapanlar aslında karşı çıkanlar / sempati duymayanlar değil.
5- Amaç dindar bir nesil gözükse de en azında dini bilgilere hakim insanların yetişmesidir. Müfredat buna göre hazırlanır. Şimdi çıkıp biz hakim değilmiyiz diyebilirisiniz ama cevap olarak "herkes bilgisayar biliyor, BT dersine/öğretmenliğine ne gerek var, Herkes evde elektik lambasını açıp kapatıyor/elektrikli aletleri kullanıyor, elektirik bölümüne ne gerek var ..." Bazılar eğitimi alır, uzman olur, bazıları işine yaracak kadarını öğrenir, ihtiyaç duyduğunuzda uzmana başvurur.
yanılıyorsam beni düzeltin. İslam bu konudaki görevi ANNE BABAYA vermiş Milli Eğitim Bakanlığına değil. Kaldıki ilköğretimden beri öğrencilere verilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin amacı da bu. Sizinde söylediğiniz gibi AMAÇ EVDEKİ LAMBAYI SÖKÜP TAKMAKSA MESLEK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜNDEKİ DERSLERİ OKUMANIN BİR MANTIIĞI YOK.
6--Bildiğim kadarıyla, hatam varsa düzeltin; Hoşgörü kavramı; teknik anlamda yoktur. Müsamaha diye tabir edilen gayri müslümleri yönelik bir kavram var ki bu yazıyı okuyacakların hiçbirini, Türkiyedeki insanların ise %99'nu ilgilendirmiyor. Müsamaha genel anlamda İslam dininin gayri müslümlerle, müslümanların, gayri müslümlerin kendi içindeki ilişkilerini düzenler. Sanırım bazıları müsamaha kelimesini Türkçeye "hoşgörü" olarak çevirmeye çalışmış.. .............yanlız......... konuyla bağlantıyı kuramadım.

7-Yine bildiğim kadarıyla "dinde zorlama yoktur", Müslüman olmayanlara yönelik bir ifade. (bakınız Kafirun Suresi), Müslüman olan kişinin yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülükler İslam olmasıyla başlar, uyarsa sevap alır, uymassa günah alır .............yanlız......... konuyla bağlantıyı kuramadım.
Hocam tabiki İslam dinini kabul eden her müslümanın yükümlülükleri vardır. Ve sizinde söylediğiniz gibi bu yükümlülükleri yerine getiren kişi sevap kazanır, getirmeyen günah kazanır. Ama benim bildiğim hiç bir yerde Namaz kılmayana 10 kırbaç, oruç tutmayana 5 kırbaç, cumaya gelmeyeni ertesi hafta tutun kolundan zorla getirin yazmıyor. Benim bahsettiğim ZORLAMA YOKTUR kavramı bu.
8-Yöneticileri yanlış uygulamaları/yanlış olduğunu düşündüğünüz uygulamaları İmam Hatipleri ne iyi yapar, ne de kötü..
kesinlikle katılıyorum.
9-İslam dinine düşman olanlar, sitemizde yok ama sayıları az da değil.
DİN DÜŞMANI kavramı maalesef ülkemizde çok alakasız şeyler için kullanılıyor.
- İHL lere karşı çıkmak din düşmanlığı
- sokağın başında cami var sonuna da cami yapılıyor diye karşı çıkmak din düşmanlığı
- zorunlu din dersleri anaokulunda gösterilmesin demek din düşmanlığı
- vb..
Bizim öncelikle bu kavramı gerçekten öğrenmemiz gerekiyor. İnsanların (gerçekten dindar / inanan insanların bile) bazen yukarıda saydığım nedenler gibi nedenleri öne sürdükleri için din düşmanı olarak yaftalandıklarına şahit oldum.
1-Bazı cemaatimsi grublar dini kendi tekelinde görmek istiyor. Sadece kendileri dini eğitim vererek, dinin kaynağını kendileri olarak göstermek istiyorlar. İHL bunlara bir nebze engel oluyor. MAlum mübaek Ramazan ayındayız, bazı dini konularda çıkarları için ne kadar filim fırıldak çevirdikleirni görebilirsiniz.

2- İHL mezunlarının illaki imam-hatip olacağı düşüncesi. Bazılarının hayran olduğu Avrupa ve Amerikad da, tüm dünyada da dini okuldan mezun olan insanların çok az bir kısmı din adamaı olarak görev yapıyor. Türkiye için diğer liseleri örnek gösterbiliriz, Öğretmen lisesi mezunlarının yüzde kaçı öğretmen oluyor, sağlık lises mezunlarının yüzde kaçı sağlık görevisi oluyor vs vs.. Hatta şunu söyleyeyim, mezun olunan alanla ilgili iş yapma oranı en yüksek olan biz öğretmenler..

3-İHL de kaliteli eitim verilmediği düşüncesi; bu yıllarda İHL tercih eden öğrencilerin sevyesi düşük, bundan dolayı okulun bulunduğu ilde vasat öğrencierin gittiği yer. Fen Lisesini kazanabilecek öğrenciler meslek liselerini yazmaya başladığında istediğiniz başarıyı elde edebilirsiniz. Şunu da ekleyeyim, 28 şubattan önce Türkiye derecesi çıkartan birçok İHL vardı.
Daha önce de yazdım. İHL ve iHO lar açılırken izlenilen politikalar yüzünden dindar kesimler bile bu okullara karşı tavır aldı. Belirli bir çevrede amaç sizin yazdıklarınız olsa bile benim bahsettiğim bu insanların karşı çıkma nedneleri çok farklı idi
1 - İHO lar açılırken hiç bir planlama yapılmadı. Daha önceden evinin karşısındaki okul ilköğretim iken ilkokula döndüğü için o okula gönderdiği öğrencisini şimdi 3km ilerideki başka bir okula göndermek zorunda kaldı.
2 - İHO lar açılırken yaşanan okul dönüşümü nedeni ile İHO lari tercih etmeyen okullarda sınıf mevcutları kalabalıklaşırken İHO larda az öğrenci ile ders işlenmesi öğrenci velilerinin tepkisini çekti
3 - TEOG nedeni ile istekleri dışında bu okul türlerine yerleştirilen öğrenciler DEĞİŞEN SİSTEM İLE BU OKULLARDA OKUMAK ZORUNDA KALINCA öğrenci velileri İHL lere karşı çıkmaya başladı.

Sizin de söylediğiniz gibi ESKİDEN İHL ler daha kaliteli mezun veriyordu ÇÜNKÜ daha az sayıda idiler. Daha az öğrenci TERCİH EDİYORDU. Kaliteli ve gerçekten bu alanda eğitim almak isteyen öğrenci geliyordu ve bu öğrencilerde başarılı oluyordu. Ama şimdi peynir ekmek gibi İHL açılınca öğrenci kalitesi de düştü, eğitim kalitesi de. Sadece İHL lerde değil aynı şey tüm EML / AML ler için de geçerli.

cancoban' Alıntı:
Değerli hocam, ilk mesajı yazan benim... Gayet sert üslupla(saldırganca değil!) yazdığımında farkındayım. Sebebine gelince. Mesajımda da yazdığım gibi başlığın eğitimle ilgili olmayışı... Ve eğitim kisvesi altında taraflıca siyaset güdülmesi... Ve sanki eğitim düşünülüyormuş gibi tavır takınılması... Birisi çıkıp tabiki eğitimle ilgili derse de soruyorum.
Başarı ve başarısızlığın ölçüsü ne zamandan beri sizin gözünüzde sınav başarısı?
Haydi toplum bunu böyle algılıyor? Nerede kaldı bizim eğiticiliğimiz?
Madem meselemiz eğitim. Neden A okul türü üzerinden sav geliştirelim? Örneklem alınacaksa bütün okul türleri düşünülmesi gerekmez mi?
NOT: Cemaatler dedinizde aynı arkadaşın bundan önceki açtığı mesajlarda sayfalarca süren tartışmaları incelemenizi tavsiye ederim...

Geri