En uyguna bt labi

Kodla Büyü

rose_tek

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar hepimizun ortak sorunu galiba bt labi. Artik surekli pclerle ugrasmaktan biktim. Soyle 5000 tl ye fln tasiyabilecegim bir lab kurabilirmiyim merak ediyorum. merkez okul oldugundan hic destek Bbulamadim. İdare ise hep salliyor. Gittigim okula tasiyabilecegim lab kurasim var. Ama en fazla 5000 ayirabilirim. 15+1 bir lab kurabilir miyim önerileriniz neler.. Tesekkurler.

Monitör varsa uyguna raspberry pi yada benzeri cihazlar alınabilir. İçindeki dağıtımda okulda ihtiyacınız olan hemen her yazılımın açık kaynaklısı var.

Monitör varsa uyguna raspberry pi yada benzeri cihazlar alınabilir. İçindeki dağıtımda okulda ihtiyacınız olan hemen her yazılımın açık kaynaklısı var.
rapery pi konusunda pek bilgim yok hocam tavsiye edebileceğiniz var m monitör var ama tüplülerden. 5.000 e rasperry pi alabilir miyim? bi de kasar mı makinalar scratc alice sketchup fln olur mu ekstra program kurabilir mirim

rapery pi konusunda pek bilgim yok hocam tavsiye edebileceğiniz var m monitör var ama tüplülerden. 5.000 e rasperry pi alabilir miyim? bi de kasar mı makinalar scratc alice sketchup fln olur mu ekstra program kurabilir mirim
Ne Laptop ne diğer seçenekler 15+1 lab için taşınabilir çözümler değil. Raspberry pi ve benzeri ürünler (orange pi, banana pi, vb. ) en uzun kenarı yaklaşık 10 cm uzunlukta küçük kutulara konulabiliyorlar.15-20 tanesini küçük bir kolide taşımak hiç de zor olmaz. Gerek ebatı, gerekse ağırlığı itibariyle en taşınabilir seçenek olur.

Tüplü monitör konusunda ise raspberry pi için ek adaptör almak gerekebilir. HDMI çıkışı ile kullanıyorum ben. HDMI'dan VGA girişe aktif çevirim yapan dönüştürücüler iş görecektir. Ancak cihaz sayısı kadar bundan almak bütçeye biraz daha yük getirebilir. Uygununu çin üzerinden getirtmek belki mümkün olabilir. Raspberry benzeri diğer cihazlardan vga port çıkışı veren de olabilir. Bakmak lazım. Ben dikkat etmedim.

Raspberry'de işletim sistemi çoğunlukla raspbian kullanılıyor. Linux tabanlıdır. Linux üzerinde paketi olan her uygulamayı kurabilirsiniz. Ofis vb. için de libre ofis vb. alternatifleri çok.

Fiyat konusunda raspberry pi 3 modelini tanesi 200 tl civarına bulabilirsiniz. Raspberry pi 3 plus modelini de yaklaşık 300 Tl civarından satıyorlar. Raspberry alternatifi olan diğer cihazlar biraz daha uygun olabiliyor genelde. Bir fiyat araştırması yaparsınız. Hatta Banana Pi miydi bir sürümü @Niyazi SARAL bey Çizgi Elektronik'te dönem dönem çok uyguna getiriyordu. Belki ellerinde vardır.

Benecede sunduğunuz şartlara göre en mantıklısı raspberry pi kullanmak. Linux kullanmak istemezseniz raspberry pi cihazlarını thin client olarak yapılandırıp windows bir makineye rdp üzerinden bağlanıp oturum açabiliyorsunuz. Bununla ilgili internette anlatımlar ve videolar mevcut. Bu konuyuda araştırmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Benecede sunduğunuz şartlara göre en mantıklısı raspberry pi kullanmak. Linux kullanmak istemezseniz raspberry pi cihazlarını thin client olarak yapılandırıp windows bir makineye rdp üzerinden bağlanıp oturum açabiliyorsunuz. Bununla ilgili internette anlatımlar ve videolar mevcut. Bu konuyuda araştırmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.
hocam acaba sunucu pc si ve rapery pi ile ilgili öneriniz var mı hangi siteden alabilirim

Zaten şu anda yako zero client ürünleri bb.net e sponsor oldu ya. Onlarınki de bir windows ana makineye rdp ile bağlanıyor. Ama fiyat düşündürücü.

Zaten şu anda yako zero client ürünleri bb.net e sponsor oldu ya. Onlarınki de bir windows ana makineye rdp ile bağlanıyor. Ama fiyat düşündürücü.
Hocam ben kendim biriktirdiğim para ile alcam ona baktım çok pahalı normal bir makinayı msi gibi laptopu rasperry ile paylaşabilir miyim onu düşünüyorum ?

hocam acaba sunucu pc si ve rapery pi ile ilgili öneriniz var mı hangi siteden alabilirim

Bizim bir laboratuvarımızda HP Z240 workstation(16 GB ramli) modeli var. Bu bilgisayarı hem server hemde öğretmen bilgisayarı olarak kullanıyoruz. 15 tane ncomputing ince istemciyi kaldırabiliyor. Benzer özelliklerdeki bir bilgisayarı kendiniz toplarsanız biraz daha hesaplı olabilir.Ama yaklaşık 5000TL bu bilgisayarın maliyeti tutar hatta geçer bile.

Raspberry pi ile thin client oluşturmayı denemedim. Sadece internette araştırdığım kadarıyla biliyorum. Çalışma performansı nasıl olur? 15 tane r. pi için nasıl bir ana makine ihtiyacı karşılar ? Bu konularda tecrübesi olan arkadaşlar fikir verebilirse daha faydalı olur.

Söylediğiniz bütçeye ve taşınabilir olmasına bakarak en mantıklı çözüm RPi gibi duruyor.

Geri