Engelden Kaçan Robot

Kodla Büyü

belmaduru

Üye
Merhaba arkadaşlar engelden kaçan robot yaptım kodları mblocktan yazdım ama robot engeli gördüğünde sadece geri gidiyor sağa sola ve ileri gitmiyor nedeni ne olabilir ?
Bağlantı şemaları ve kodlar şu şekilde;(6 lı pil yuvası kullanarak 6 tane AA kalem pil ile çalıştırıyorum)

Ekli dosyalar

• IMG_0339.jpg
    IMG_0339.jpg
    191.7 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_0342.PNG
    IMG_0342.PNG
    287.4 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_0343.PNG
    IMG_0343.PNG
    476 KB · Görüntüleme: 79
  • IMG_0344.PNG
    IMG_0344.PNG
    651.8 KB · Görüntüleme: 80
  • 1.png
    1.png
    562.6 KB · Görüntüleme: 69
  • 2.png
    2.png
    312.1 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:
merhaba hocam bunu kullanabilirsin çalışıyor. birde resimleriniz net değil tambakamadım.

Ekli dosyalar

• ENGEL ARABA.rar
    558.5 KB · Görüntüleme: 32
merhaba hocam bunu kullanabilirsin çalışıyor. birde resimleriniz net değil tambakamadım.
Teşekkür ederim hocam yalnız benim yaptığım uygulamada 4 tane 6 V 250 RPM Motor - Sarı Motor kullanacağım sizin gönderdiğiniz uygulamada 2 tane dc motor kullanmışsınız,motor bağlantısı yaparken out1,out2,out3,out4 bağlantısını neye göre bağladınız.

Mesafe sensörü ne yapar?geriye hangi veriyi döndürür?
Mesafe 20cm den büyükse ileri git
Tamam orası doğru.fakat sonrası
Kodlama hatasi var.if else dönen veri diyelim 18cm olduğunda ileri gidemez ya geri gidecek ya sağa ya sola dönecek.diyelim sağa döndü şimdi ileri gitsin istiyorsun fakat yine engel var.o zaman sola dönmesin çünkü orada engel vardı o zaman tekrar sağa don falan diye kodlama yapmalısın.kisaca kodlama hatalı bence.

Geri