Erzurum seminerinde ne oldu?

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
Seminer başvurusu olayında bile bi sürü yazılan çizilen oldu ama seminer bitti, ne konuşuldu, neler oldu başlık bile açılmamış, sanki gizli toplantı yapıldı ya da size burada konuşulanları söylemeyin mi dediler? Katılanlardan bilgi alabilir miyiz acaba?

Bu toplantıya katılanlar toplantı hakkında bilgi vermemek üzere yemin etmiş :mrgreen:

Ben katılanlar arasındaydım. Başlık açtım ama kimse bakmadı ya da bakamadı. Özet geçeyim
1- Bilgisayar Bilimi dersi seneye hazırlık sınıfları olan Fen liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri'nde 4 saat zorunlu olacak. ( hazırlık sınıfı olan okul hiç duymadım, zaten bundan da kimse bişey anlamadı )
2- Bilgisayar Bilimi dersi seneye Anadolu liselerinde seçmeli olmaya devam edecek. Daha sonra zorunlu olacakmışşş.
3- Bilgisayar Bilimi Kur1 ve Kur2'nin içeriğini oluşturmaya çalışıyorlar ve bunun için kitap hazırlıyorlar. Orada bizden çok onlar soru sordu nasıl yapalım diye? Şu konular olsun şu olmasın, şu konular daha az olsun gibi önerilerde bulunduk
4- Kitabın çıkma süreci uzayabilir. Normalde Eylül'de hazır dediler.
5- Seminer boyunca klasik böte sorunlarını ilettik, her zamanki gibi yeri burası değil dediler.
6- Bilgisayar sınıfı olmayan okullar için bilgisayarsız etkinlik örnekleri verildi.
7- Seminer tam verimli geçti demek zor. Çünkü kimse norm sorunu,seçmeli ders sorunu, lab sorunu gibi sorunlarımız varken yeni programın içeriğine inanmadı.
8- Aslında program tanıtımı değil de kurs ve seminer arası bir şey gördük. Orada içerik ve sorunlar konuşulması gerekiyordu, ama resmen nasıl robot yapılır, nasıl kod yazılır gibi kurs benzeri bir şey yapmaya çalıştılar. Zaten 300 kişiydik orada. Dizüstü bilgisayarınızı getirmediniz mi dediler bize? Koskoca salonda powerpoint slaytına bakarak 300 kişi laptopla eğitim vermeyi düşündüler herhalde ama olmadı tabiki...Bize eğitim vermeye çalışanlar akademisyenlerdi. Yani sahaya inmemiş kişiler. Ben pek verimli bulmadım. Var olan koşullarda ne yapmamız lazım onu halletmek ve konuşmak gerekiyordu.
9- Son olarak bizim sorunlar çözülmeden bu proje eksik olur..
Bir de grup kurduk. https://www.facebook.com/groups/266486440426608/

only61' Alıntı:
Ben katılanlar arasındaydım. Başlık açtım ama kimse bakmadı ya da bakamadı. Özet geçeyim
1- Bilgisayar Bilimi dersi seneye hazırlık sınıfları olan Fen liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri'nde 4 saat zorunlu olacak. ( hazırlık sınıfı olan okul hiç duymadım, zaten bundan da kimse bişey anlamadı )
2- Bilgisayar Bilimi dersi seneye Anadolu liselerinde seçmeli olmaya devam edecek. Daha sonra zorunlu olacakmışşş.
3- Bilgisayar Bilimi Kur1 ve Kur2'nin içeriğini oluşturmaya çalışıyorlar ve bunun için kitap hazırlıyorlar. Orada bizden çok onlar soru sordu nasıl yapalım diye? Şu konular olsun şu olmasın, şu konular daha az olsun gibi önerilerde bulunduk
4- Kitabın çıkma süreci uzayabilir. Normalde Eylül'de hazır dediler.
5- Seminer boyunca klasik böte sorunlarını ilettik, her zamanki gibi yeri burası değil dediler.
6- Bilgisayar sınıfı olmayan okullar için bilgisayarsız etkinlik örnekleri verildi.
7- Seminer tam verimli geçti demek zor. Çünkü kimse norm sorunu,seçmeli ders sorunu, lab sorunu gibi sorunlarımız varken yeni programın içeriğine inanmadı.
8- Aslında program tanıtımı değil de kurs ve seminer arası bir şey gördük. Orada içerik ve sorunlar konuşulması gerekiyordu, ama resmen nasıl robot yapılır, nasıl kod yazılır gibi kurs benzeri bir şey yapmaya çalıştılar. Zaten 300 kişiydik orada. Dizüstü bilgisayarınızı getirmediniz mi dediler bize? Koskoca salonda powerpoint slaytına bakarak 300 kişi laptopla eğitim vermeyi düşündüler herhalde ama olmadı tabiki...Bize eğitim vermeye çalışanlar akademisyenlerdi. Yani sahaya inmemiş kişiler. Ben pek verimli bulmadım. Var olan koşullarda ne yapmamız lazım onu halletmek ve konuşmak gerekiyordu.
9- Son olarak bizim sorunlar çözülmeden bu proje eksik olur..
Bir de grup kurduk. https://www.facebook.com/groups/266486440426608/

+1

İlk gün biz gündeme norm ve lab sorunlarını getirmeye çalıştık. Susturulduk kaldık sonuçta....

Bu eğitimin amacı yeni müfredatın tanıtılması denilip konu kapatıldı.

Hocalarım bilgiler için teşekkürler :++:

Benim anladığım bakanlık bilişim ile ilgili bir şeyler yapmak istiyor. Fakat ne yapacaklarını da bilmiyor.

erkna' Alıntı:
Hocalarım bilgiler için teşekkürler :++:

Benim anladığım bakanlık bilişim ile ilgili bir şeyler yapmak istiyor. Fakat ne yapacaklarını da bilmiyor.

hocam bence bilişimle filan hiç alakaları yok, bizi bi yere oturtamadılar, bakanlık bizi bişeyler yapacak da, ne yapacağını bilemedi. Hepimizi bedeb eğitimci filan yapsalar da biz de kurtulsak onlar da..

Seminer tam tahmin ettiğim gibi geçmiş. Akademisyenler bu işi okullara gelmeden uzaklardan çözecekler yine sanırım. Ders içerikleri nasıl olur bilmem ama dedikleri robot, mobil uygulama, vb. şeyler gerçekten uygulama olursa güzel şeyler. Bizlerin sorunlarını nedense kimse hiçbir mecrada kabul etmiyor, şuan yeri değil, şimdi susun sonra konuşuruz. Bu sorun kimse için önemli değil anlayacağınız.

Norm sorununu gündeme getiren arkadaşlara Suriyelileri öğretmen yaptık sizin norm sorununu mu çözemeyeceğiz gibi bir yaklaşım tarzı da vardı :eek:

Ders kitapları Eylül ayında hazır olacakmış
İlk yıl Anadolu Liselerinde seçmeli olarak Kur-1 programı seçilebilecek. Kur-1 içeriğinde Algoritma ve Python ile programlama var.
Programın temel mantığı öğrencilere problem çözme becerilerini kazandırmak ve mantıksal düşünmeyi öğretmek üzerine kurulu.
Anladığım kadarıyla bakanlık bizi gözden çıkarmıştı. Ancak Yasemin hoca ve ekibinin katkıları ile bu sürece geldi. Artık bizim yapacağımız çalışmalarla dersi gündemde tutup önemi ve gerekliliğini hatırlatmak. Bu süreçte bizlere büyük sorumluluk düşüyor.

Anlatmaya değer bir şey olmadığı için kimse yazmıyor hocam. Boşa gittik 1 hafta.

Bakanlığın yaptığını şuna benzetiyorum;
Suriyede yıkılmış harap olmuş bir okul binasına orada yaşayan çocukları toplayıp londradan bir profosör getirip psikolojik rehabilitasyon sunumuyla o çocukları yaşama döndürmeye çalışması gibi.

Gelecek yıl seçmeli olarak uygulanacak Kur-1'in toplam ders saati 72 gözüküyor. Buda hafta da 2 saat ders yapıyor sanırım . Gelecek yıl için planlama yaptığımızdan dersi seçecek şube sayısı konusunda karmaşa var.
KUR1 haftada 2 mi 4 mü
Ayrıca KUR1 9'ların seçmesi şart mı ? geçen 10 lara seçtiriyorduk . 9 sınıf öğrencisi tam bir bela

ismailt' Alıntı:
Bakanlığın yaptığını şuna benzetiyorum;
Suriyede yıkılmış harap olmuş bir okul binasına orada yaşayan çocukları toplayıp londradan bir profosör getirip psikolojik rehabilitasyon sunumuyla o çocukları yaşama döndürmeye çalışması gibi.

benzetme harikaymış kullanırım ben bunu

YENİ...
BT Rehber Öğretmenlerin Karşılaştıkları Sorunların Belirlenmesi ve Verimliliklerinin Artırılmasına Yönelik Çözüm Önerileri Anketi

anket.meb.gov.tr

Geri