Ethernet Kablosu ile ilgili bir soru

Kodla Büyü

Eindoforat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. Bizim okulda 2 bina var. Modem A binasında. B binasından da switch ile dağılıyor. Modemden B binasındaki switche giden ethernet kablosundaki kahverengi-beyaz ve kahverengi kabloları dışarıda. Yani jaka takılırken onlar takılmamış. İnternet bağlantısında bir sorun yoktu ama son günlerde bağlantıda sıkıntı yaşamaya başladık. Ben sorunun bu kablodan yada switchden kaynaklandığını düşünüyorum. Kabloyu ve switchi değiştirip deneyeceğim.
Sorun bu kabloların dışarıda olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Kablolar neden dışarıda bırakılmış olabilir? Sizlerin de fikrini almak istedim.

Biraz daha ayrıntı vereyim. Jaka;
TuruncuBeyaz-Turuncu,
YeşilBeyaz-Mavi,
MaviBeyaz-Yeşil kablolar takılmış.

KahverengiBeyaz - Kahverengi takılmamış. Bunun mantığı nedir ki?

bildiğim kadarıyla 4 kablo ile çalışıyor son iki kablonun takılı olmaması sorun değil

Hocam yanlış hatırlıyor olabilirim,bilen arkadaşlarım düzeltsin. bağlanan kabloların kullanılma durumu internet hızına göre değişir. Şuanki bağlantı şartlarımızda zaten kullandığımız 4 tel var.mavi-mavi beyaz ve kahve-kahve beyaz veri taşımıyor diye biliyorum (yalnışsa düzeltin lütfen).

Diğer bütün ethernet kablolarında 8 tel kullanılmış sadece ana modemden gelen kabloda o şekilde. Anlamış değilim niye öyle bişey yapmışlar.

Eindoforat' Alıntı:
Biraz daha ayrıntı vereyim. Jaka;
TuruncuBeyaz-Turuncu,
YeşilBeyaz-Mavi,
MaviBeyaz-Yeşil kablolar takılmış.

KahverengiBeyaz - Kahverengi takılmamış. Bunun mantığı nedir ki?

TB-T
YB-Y
renkli kablolar interneti taşımak için yeterlidir. Kalan kablolar karşı tarafa başka dataları ulaştırmak için kullanılabilir. Örneğin zil hattını veya bir telefon hattını. Kahverengiler bunun için kullanılmış olabilir.
Hatta kalan ve kullanılmayan 4 uç ile karşı tarafa farklı bir interneti göndermekte mümkün ki yapmışlığım var.

Hocam RJ45 ile iletişimde sadece 1-2-3 ve 6. pinler kullanılıyor diye biliyorum.

Hatta sıfır alınan bazı modem ve access pointlerin kutusunda gelen kısa kabloyu incelerseniz, 8 pinden 4 ünün dolu 4 ünün boş olduğunu göreceksiniz.

Ekli dosyalar

• R45 düz bağlantı.png
    R45 düz bağlantı.png
    23.6 KB · Görüntüleme: 527
Geri