Ethernet kablosu sorunu

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Merhaba, bina girişinde ankastre kutusu var, daire 2.katta, asansörün yanında ankastreye kadar uzanan kabloların geçtiği bir alan var, ethernet kablosu bu alandan ankastre kutusuna kadar gidecek. Acaba kaç metre kablo yeterli olur?
Bir de Cat5-6-7-8 hangisini kullanmak gerekli?
VDSL var ama yakın zamanda da FİBER geleceği söyleniyor, fiber gelince de yine ankastre kutusundan daireye kadar kablo çekmek gerekiyor mu?

neden ethernet? Normal telefon kablosu daha uygun olmaz mı? Zaten fiber gelecekse ttkom ekipleri daire girişine kafar fiber kablo getiriyorlar. Girişten modemin kullanılacağı yere kadar çekilmesini siz yaptırıyorsunuz. Bazen gelen ekipler ücreti karşılığı bunu da yapıyor fiber için.

Yer uygunsa bir top ip alın, kablonun geçeceği yerlersen geçirin, sonra ölçün. Ölçüm sonucuna 2 metre ekleyin. Ona göre alın.
cat6 yeterli olur.

Söylentilere kulak asmayın. Telekom ilgili birime sorun. Benim evde içerdeki telefon /internet prizine kadar fiber kabloyu çektiler. +3 metre bıraktılar.

Önceden sizin eve veya komşunuza çekilmiş, uydu anteni kablosu, internet kablusu gibi, üzerinde metresi yazılı çekilmiş kablo varsa üzerindeki değerleri kullanabilirsiniz, her kat ortalama 3 metre diye hesaplayabilirsiniz.

Yada bilgisayarcı tanıdığınız varsa top ile kablo alın, kullandığınızdan ardanı götürürsünüz... bir kere öyle yapmıştım..

neden ethernet? Normal telefon kablosu daha uygun olmaz mı? Zaten fiber gelecekse ttkom ekipleri daire girişine kafar fiber kablo getiriyorlar. Girişten modemin kullanılacağı yere kadar çekilmesini siz yaptırıyorsunuz. Bazen gelen ekipler ücreti karşılığı bunu da yapıyor fiber için.
Fiberi bilmiyordum hocam, ben VDSL gibi zannediyordum, FİBER'de turktelekom mu sadece kapıya kadar kabloyu getiriyor yoksa tüm fiber firmaları böyle mi?
Neden ethernet derken, evde ev telefonu yok ki hocam, telefon kablosu olmaz dimi?

Yer uygunsa bir top ip alın, kablonun geçeceği yerlersen geçirin, sonra ölçün. Ölçüm sonucuna 2 metre ekleyin. Ona göre alın.
cat6 yeterli olur.

Söylentilere kulak asmayın. Telekom ilgili birime sorun. Benim evde içerdeki telefon /internet prizine kadar fiber kabloyu çektiler. +3 metre bıraktılar.

Önceden sizin eve veya komşunuza çekilmiş, uydu anteni kablosu, internet kablusu gibi, üzerinde metresi yazılı çekilmiş kablo varsa üzerindeki değerleri kullanabilirsiniz, her kat ortalama 3 metre diye hesaplayabilirsiniz.

Yada bilgisayarcı tanıdığınız varsa top ile kablo alın, kullandığınızdan ardanı götürürsünüz... bir kere öyle yapmıştım..
Hocam çok teşekkür ederim ayrıntılı ve bilgilendirici mesajınız için.
Şuanda CAT8 30m kablo 400tl gibi bir fiyata buldum, aliexpressten araştırdım 2000tl gibi fiyattan satılıyor, bu fiyatın çok uygun olduğunu gördüm. İlerde lazım olur diye almak istedim, CAT8 kablo sizce de ilerde lazım olur mu?
2.kat için o zaman yaklaşık 10m yeterli olur herhalde söylediğinize göre, daha önceden çekilmiş kablolar var ama metresi yazmıyor üzerinde.

hocam ankastre kutudan eve ne çekeceksin sen? Telefon hattı için çekeceksen modeme de bağlayıp internet vs alacaksan yani düz ankastre kablo yeter iki telli. Neden Cat ben onu anlamadım. Modeme zaten cat kablo girmiyor ki? ADSL/VDSL için tabii bu.

Fiber işinde de kabloyu altyapı şirketi çekiyor. Onu da Türkiye'de en geniş kapsamda yapan Telekom ekipleri. Çok az bir konumda süperonline ve türk.net için hat var.

Ben hala neden CAT kablo düşünüyorsun anlamadım :D Ankastrede diğer telefon kablolarına bak bence. Cat da olmaz değil tabii ama sana iki bakır lazımken tutup 8 bakırlı kablo çekmeye de gerek yok sanki :)

Hocam çok teşekkür ederim ayrıntılı ve bilgilendirici mesajınız için.
Şuanda CAT8 30m kablo 400tl gibi bir fiyata buldum, aliexpressten araştırdım 2000tl gibi fiyattan satılıyor, bu fiyatın çok uygun olduğunu gördüm. İlerde lazım olur diye almak istedim, CAT8 kablo sizce de ilerde lazım olur mu?
2.kat için o zaman yaklaşık 10m yeterli olur herhalde söylediğinize göre, daha önceden çekilmiş kablolar var ama metresi yazmıyor üzerinde.
hocam ankastre kutudan eve ne çekeceksin sen? Telefon hattı için çekeceksen modeme de bağlayıp internet vs alacaksan yani düz ankastre kablo yeter iki telli. Neden Cat ben onu anlamadım. Modeme zaten cat kablo girmiyor ki? ADSL/VDSL için tabii bu.

Fiber işinde de kabloyu altyapı şirketi çekiyor. Onu da Türkiye'de en geniş kapsamda yapan Telekom ekipleri. Çok az bir konumda süperonline ve türk.net için hat var.

Ben hala neden CAT kablo düşünüyorsun anlamadım :D Ankastrede diğer telefon kablolarına bak bence. Cat da olmaz değil tabii ama sana iki bakır lazımken tutup 8 bakırlı kablo çekmeye de gerek yok sanki :)
Bence omd hocamızın yazdığı gibi VDSL için iki telli kablo yeterli. Bence cat7-8 kabloya hiç gerek yok. ileride ihtiyaç olunca alırsınız. Bu tesisatlarda cat kablo kullanılmasının sebebi kablo kalitesi ve daireye başka hat çekiecekse kablo hazır olsun diye, yoksa 6 tel boşta kalıyor.. İlla cat kablo isterseniz cat6...

Binada ADSL/VDSL varsa telefon hattı yetiyor yani 2 kanal. Eğer bina girişine kadar fiber gelirse 2 yolla daireye gelebilir tüm binaya ankastre kutu konulup oradan daireye CAT6 çekmek yeterli gelir bu hat telefon içinde kullanılabilir yani CAT6.
Bazı binalarda sadece kutuya kadar fiber gelir dairelere CAT6 ile dağılır bazı binalarda da her daireye fiber hat çekilir.
Yani şimdilik 3 yöntem için CAT6 kullanabilirsin. 4.Yöntemde ise daireye fiber hat çekilecek.
Sözün özü şimdilik yapacağın şey daireye CAT6 çekmek. Arkadaşlar yukarıda bahsetmiş her dairenin yüksekliği 3 metre ama kabloyu bunun en az 2 katını alınki sorun yaşamayın dolanırken kablonun metrajları gider.

Geri