Etkileşimli Tahta, Bazen Çalışılıyor, Bazen Çalışmıyor; Sürekli Gidip Gidip Geliyor

Kodla Büyü

Ergün1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, prizde elektrik olduğu halde, tahtanın fişi takıldığında, güç lambası yanmıyor ve tahta çalışmıyor. Sonra bir bakıyorum, tahta kendi kendine düzelmiş çalışıyor. Tekrar arızalanıp güç almamaya başlıyor. Tekrar çalışmaya başlıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Servis geldiğinde, çalışır durumda olduğu için; açıp bakmadı.

hocam öncelikle ops yi açıp toz temizliği yapın ardından internette hazır puntalanmış bios pilleri var onlardan alıp pili değiştirin. yine sorun devam ederse muhtemelen güç kartındaki kondansatörlerde arıza olabilir.

Arkadaşlar, prizde elektrik olduğu halde, tahtanın fişi takıldığında, güç lambası yanmıyor ve tahta çalışmıyor. Sonra bir bakıyorum, tahta kendi kendine düzelmiş çalışıyor. Tekrar arızalanıp güç almamaya başlıyor. Tekrar çalışmaya başlıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Servis geldiğinde, çalışır durumda olduğu için; açıp bakmadı.
Güç kablosunun, tahtanın arkasındaki takılı olduğu yeri kontrol edin hocam. Temassızlık olabilir.

faz1.se güç kablosu çok zor biryerde tahtayı indirmek gerekiyor ama gevşemiş olabilir bir bakmak lazım(düşük ihtimal çünkü fiş çıkınca genelde tam çıkıyor ama yine de bakmak lazım). O da değilse fişten çekip bikaç sn. bekleyince takın ilk denemede açılıyor mu, eğer açılırsa sürekli fişte takılı kaldığında bunu yapıyorsa elektriği boşaltmayla ilgili bir problemi olabilir. Böyle bir sonunun pil kaynaklı olacağını hiç sanmıyorum. Pili bitmiş bir tahtanın başka sorunu oluyor ama hiç açılmadığını görmedim.

Çalışan başka bir akıllı tahtanın OPS ile yer değiştir. Problem kesilirse arızayı OPS üzerinde arasınız. Düzelmezse arıza paneldedir. Arızanın kaynağını tespit ederseniz servisten ona göre bir talepte bulunursunuz.

Çalışan başka bir akıllı tahtanın OPS ile yer değiştir. Problem kesilirse arızayı OPS üzerinde arasınız. Düzelmezse arıza paneldedir. Arızanın kaynağını tespit ederseniz servisten ona göre bir talepte bulunursunuz.

Hocam iş OPS safhasına kadar gelmiyor. Fişi takıyorum tahtaya güç gelmiyor. Ben kablodan ve Güç kartından şüphelendim ama; niye kendi kendine tekrar çalışmaya başlıyor, onu bir türlü anlayamadım. Kabloda bir kopukluk, temassızlık mı var diye sağa sola büküyorum; o da değil.

Guc kartindaki kondansitorler arizali olabilir. Kondansitor arizalari bunu yapar. Tahtayi indirip.arka kapagi acip besleme kartindaki kondansitorlere bakin tepeden sismisse degistirin onlari. Muuhtemel ariza budur.
Pil biterse ekran cmos hatasi verir hic acilmama guc isiginin yanmamasiyla alakasi yok.

Bizim okulda tahtalar çalışırken ekran bir anda üç dört saniyeliğine gidip geliyordu. Format vs işe yaramadı. Bu olay bir ders saatinde onlarca defa tekrarlıyordu. Öğretmen kullanırken sürekli gidip geldiği için tahtalar kullanılamıyordu. İşlemci macunlarını değiştirdim sorun şükür düzeldi iki tahtada da. Tahtalar Faz2 bu arada.

Hocam işlemci macununu değiştir. Garip gelse de düzeliyor tahta.

Elinize sağlık çözümler ve deneme için. Fakat ekran gelip gitmesi işlemci macunu değilde ops söküp taktığınız için olmasın ops temassızlığına da çok benziyorda. İyi çalışmalar

Burada arızayı anlamak için önemli ayıraç şudur. Tahta açıldıktan sonra da ani kapanma ve açılma oluyor mu? Bu sırada windows işletim sistemi baştanmı başlıyor yoksa kaldığı yerden mi devam ediyor? . Bu bahsettiğim durum oluyor ve sistem devam ediyorsa Monitör kartı ile güç kartı arasındaki çoklu soket temassızlığıdır. Eğer değilse o zaman Güç girişinden başlayarak Güç kartındaki her hangi bir bölüm arıza olarak düşünülebilir.

speedfan kurarak işlemci sıcaklığını görebilirsiniz.
50-60 hadi 70 iyi
80-90larda ise termal macun

Elinize sağlık çözümler ve deneme için. Fakat ekran gelip gitmesi işlemci macunu değilde ops söküp taktığınız için olmasın ops temassızlığına da çok benziyorda. İyi çalışmalar
Çok söktük taktık hocam kar etmedi dediğiniz. Belki başka bilgisayarlar için çözüm olabilir dediğiniz.

Geri