Etkileşimli Tahta HDD Görmüyor

Kodla Büyü

afsinbey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,

ET'lerimizi kablolama yeni yapıldığı için takıldıktan yaklaşık 1 yıl sonra şimdi yeni kullanmaya başlayacağız. Tahtaların bir tanesinde HDD görmüyor. BIOS'a da baktım kendi HDD'si yok görünüyor. Nasıl bir sorun olabilir, çözümü nedir? Daha önce karşılaşan var mı?

aynı sorundan müzdaribim

bios da samsung hdd 256 gb görünüyor ama imaj atarken ya da windows uefi ile kurarken hdd yi bulmuyor

Böyle hata vermekte

48C6D8FB-FE21-46D3-ABAA-24CB22475AB2.jpeg

Win 10 uefi imajı da denedim clonezilla ile yapılmış et faz 2 usb sini de

Ama diski uefi görmesi gerekiyor sanırım
Bir türlü gördüremedim :)

ulaşmaktan kasıt içine girip birşeyler yazabilmek ise disk sağlamdır. ordan da diski komple silip öyle deneyebilirsiniz

ulaşmaktan kasıt içine girip birşeyler yazabilmek ise disk sağlamdır. ordan da diski komple silip öyle deneyebilirsiniz

Anladım hocam linux ile erişebilirsem formatladığımda clonezilla imajı ya da windows 10 setup görebilir mi diski (linux file system nedeniyle sorun olur mu)

Biosta hddyi görüyorsa hdd %99 sağlamdır. Bios u default değerlere alıp tekrar deneyiniz.
yada F7 ile girdiğinizde çıkan listede mevcut SSD listede olması lazım. onu seçtiğinizde nasıl davranıyor?

Biosta hddyi görüyorsa hdd %99 sağlamdır. Bios u default değerlere alıp tekrar deneyiniz.
yada F7 ile girdiğinizde çıkan listede mevcut SSD listede olması lazım. onu seçtiğinizde nasıl davranıyor?

listede var samsung diye geçiyor ama seçtiğimde içinde bir şey yok diye sanırım ya da gerçekten başka bir sorun var gibi ağdan açma kipine geçiyor

windows 10 ya da clonezilla ile yeni sistem kurayım diyorum yine görmüyor hdd yi (yukarıda görselleri var)

sata mode u değiştirdim belki ondandır diye ama olmadı

default ayarlara döndürüp çok denedim olmadı

ilginç olan live ubuntuyu bile açmıyor (live file systemnot found diyor)

listede var samsung diye geçiyor ama seçtiğimde içinde bir şey yok diye sanırım ya da gerçekten başka bir sorun var gibi ağdan açma kipine geçiyor

windows 10 ya da clonezilla ile yeni sistem kurayım diyorum yine görmüyor hdd yi (yukarıda görselleri var)

sata mode u değiştirdim belki ondandır diye ama olmadı

default ayarlara döndürüp çok denedim olmadı

ilginç olan live ubuntuyu bile açmıyor (live file systemnot found diyor)
Hocam öğlen sonu bı bakacak olaya. Senin durumu yapay olarak meydana getirebilecek miyim..ona göre yazarım.

Hocam öğlen sonu bı bakacak olaya. Senin durumu yapay olarak meydana getirebilecek miyim..ona göre yazarım.
windows yükleme USB si ile bilgisayarı açın
bilgisayarı onarın kısmını seçip oradan komut sistemine geçin
diskpart yazıp çalıştırın
list disk yazıp entere bastıgınızda size iki disk vermesi lazım biri taktıgınız usb digeri SSD
SSD diskin numarasını ezberleyin. diyelimki disk 0 olsun

select disk 0 yazıp enterleyin

list partition diyip entere basın.. mevcut partitionlar listelenecek. muhtemelen burada diski görmenize engel bir yapı var.

Diski Temizleyelim
clean yazıp entere basın

Yeni partition oluşturalım
create partition primary size=5000

formatlayalım

format quick fs=ntfs

canlandıralım,
active yaz enter
assign yaz enter

yaptığımız işleri bi görelim

list volume

exit yazıp çıkın
sistemi yeniden başlatıp olaya bakın

Son düzenleme:
windows yükleme USB si ile bilgisayarı açın
bilgisayarı onarın kısmını seçip oradan komut sistemine geçin
diskpart yazıp çalıştırın
list disk yazıp entere bastıgınızda size iki disk vermesi lazım biri taktıgınız usb digeri SSD
SSD diskin numarasını ezberleyin. diyelimki disk 0 olsun

select disk 0 yazıp enterleyin

list partition diyip entere basın.. mevcut partitionlar listelenecek. muhtemelen burada diski görmenize engel bir yapı var.

Diski Temizleyelim
clean yazıp entere basın

Yeni partition oluşturalım
create partition primary size=5000

formatlayalım

format quick fs=ntfs

canlandıralım,
active yaz enter
assign yaz enter

yaptığımız işleri bi görelim

list volume

exit yazıp çıkın
sistemi yeniden başlatıp olaya bakın

hocam yarın deneyeceğim eğer olursa pirimsin :)

Yine olmadı diski sadece bios görüyor
İlginç

Ekli dosyalar

• 81178985-8503-4912-B897-40E37644A4FB.jpeg
    81178985-8503-4912-B897-40E37644A4FB.jpeg
    151 KB · Görüntüleme: 31
başka önerisi olan var mı acaba?
disk nasıl bios ta görünür ama işletim sistemi boot ya da install aşamasında görünmez

live sistemler bile çalışmıyor

bu disk nerde nasıl sökülüyor?

Geri