Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Etkileşimli Tahtada BİOSda SSD hard disk görünmüyor.

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında bayos tarafından paylaşıldı.

1. bayos

bayos Aktif Üye

Normalde çalışan tahtaymış ama şuan açılmıyor.
    Biostan baktım açılış ayarlarında hard disk görünmüyor.
    SATA kısmına da baktım orada da görünmüyor. SATA modu: AHCI olarak seçili.
    Sorunsuz bir tahtadanın BİOS ayarlardan farklı bir ayar da göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
    Hard diskin kablosunun çıkmış olma ihtimali de bana çok düşük geldiği için sökmedim tahtayı. açılış ayarı.JPG

SATA yapılandırması.JPG

önyükleme ayarları.JPG

2. esdiyare

esdiyare Site Gezgini

ops yi çıkartıp bakabilirsiniz, düşük ihtimal ama hddler değiştirilirken ssdler sabitlenmemiş olabilir. faz 1, faz 2 farklılık var. kapağı çıkartmanız ya da vidaları çıkartıp bakmanız yetecektir.

Son düzenleme: 8 Haziran 2021
    bayos bunu beğendi.
  3. huseyinrose

huseyinrose Seçkin Üye Seçkin Üye

Harddisk'in kablosu yok hocam, soket halinde.. Bizde öndeki 2 vidayı sökerek harddiski takıyorduk zaman zaman sokete oturtamıyoruz, sizinki de öyle olabilir. Ya öndeki 2 vidayı söküp tekrar takın ya da ops'yi yerinden sökün, üst metal tabakayı vidalar ile ayırın, harddiskin oturdugundan emin olun

bayos ve esdiyare bunu beğendi.
  4. subversaa

subversaa Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu da olabilir hocam. 1 tahtaya monte ederken, OPS içindeki soket kısmını oynatmışız. Mecburen o tahta için OPS'nin vidalarını söküp önce sokete SSD yerleştirip hallediyoruz. OPS içini de bir kontrol edebilirsiniz. Birkaç vida fazladan sökülüp takılacak.

bayos ve huseyinrose bunu beğendi.
  5. bayos

bayos Aktif Üye

Arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ederim. Bugün OPS yi çıkarmayı denedim. Bu ilk oldu. OPSyi sökmek kolaymış, fakat tahtanın çerçevesinin kenarını da sökmek gerekiyormuş. Alyan anahtarımız olmadığı için kaldı şimdilik.

6. huseyinrose

Sökmene gerek yok hocam, tahtayı dibe doğru kuvvetlice itersen biraz kayacaktır. O mesafede sana yetecektir merak etme. Ordan ops çıkar

bayos bunu beğendi.
  7. bayos

bayos Aktif Üye

Mesajınızı okur okumaz gittim bir heyecanla denedim ama olmadı hocam. Ya da ben yapamadım. Dibe doğru derken sola doğru da ittirdim tahtayı (bizim OPS sağda), duvaraa doğru da. Yok çıkmadı. Bizim tahta faz2. Yanlışlık olmasın hocam.

8. huseyinrose

Hocam çerçeve sebebiyle OPS çıkmayan tahta yok. Faz 1'ler rahatça sağa sola kayabiliyor, Faz 2'lerde hafif kaldırıp itebilirsiniz aman ellerinize vs dikkat edin veya tahta üzerinize düşmesin.

bayos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal