Etkileşimli Tahtalar İçin Özel Kilit

Kodla Büyü
Ü

Üye silindi 126046

Misafir
Merhaba Arkadaşlar etkileşimli tahtalarda malum usb den kilit programları kullanınca USB yuvalarının bir müddet sonra haşat olduklarını ondan sonra servis bekleme vs derken oluşan mağduriyetler hepimiz biliyoruz.
Benim iki tane fikrim var programcılık konusunda iyi olan arkadaşlar mutlaka yapabileceklerdir buna inanıyorum.
1.program önerim-Tahtalar açılınca kendisine yüklenen öğretmenlerin parmak izini ekrana dokundurmasıyla açılması.
2.program önerim-Öyle bir program yazılmalı ki Etkileşimli tahtalara o okulun ders giriş çıkış saatleri girilsin onun dışında açılmaya çalışsa bile açılmasın. yani etkin ders saatleri içerisinde kapalı tahtayı öğretmen açmak isterse açılabilsin ama tatil teneffüs yada ders saatleri dışında sınıfta kalan öğrencilerin kurcalayamaması için power e basılsa bile hiç bir tepki vermesin ekrana da ders saatleri dışında açmaya çalıştınız bu kayıt altına alınmıştır desin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekrandan parmak izi okumayı henüz telefon firmaları bile yapamadı hocam. Ayrıca biliyorsunuz ET'ler bildiğimiz telefonlar gibi dokunmatik değil köşelerdeki kameralar aracılığıyla dokunduğunuz yeri algılayan cihazlar. Bu koşullarda sizin dediğiniz gibi bir program maalesef imkansız.

peki Ünsal hocam 2. maddedeki gibi bir program olamaz mı?

Hocam bubkonuda çok uğraştım yazılım konusunda. 2. Söylrdiğiniz yapılabilir. Neden olmasın.

Faz-1 lerin ilk kurulduğu okullardan birinde çalışıyorum, daha 1 gün tahtayı kilitlemedim, 1 kere bile tahtaların çöküp de yıl içinde tahta formatladığımı bilmem. Can sıkıntısından sene sonu seminer döneminde hepsine yeniden imaj atıyorum o kadar. Tahtaların hepsinde tüm sürücüler korumalı ve ortak kullanılan dosyalarda ayrı bir sunucuda tutunca, ne tahtaya müdahale gerekiyor ne de çökme gibi bir sorun yaşanıyor. Ayrıca öğrenciler yararlansın diye konulan bir şeyi kilitlemenin mantığını halen çözebilmiş değilim.

öğrenciler yararlanmasın diyen kimmiş heralde sizin içinizden kilit koyunca öyle geçiyor. öğrenciler ders esnasında istedikleri gibi kullanabilirler ders dışında ise herhangi bir öğretmen gidip başlarında bekleyecekse yine kullanabilirler.

öğrenciler yararlanmasın diyen kimmiş heralde sizin içinizden kilit koyunca öyle geçiyor. öğrenciler ders esnasında istedikleri gibi kullanabilirler ders dışında ise herhangi bir öğretmen gidip başlarında bekleyecekse yine kullanabilirler.

Sizin derslerde herhalde öğretmenler ders işlerken öğrenciler de tahtada istedikleri gibi kalkıp ( ödev, sunu hazırlama, araştırma yapma ) gibi ihtiyaçlarını yerine getiriyorlar.

Hocam siz nasil bir okulda calisiyorsunuz gercekten cok merak ettim. Ayrica ogrencilerinizi takdir ediyorum. Uzgunum ki siniflar tahtalari amac disi kullaniyorlar en basitinden tahtadan mp3 lerini takip sinifta hunrarca halay cekiyorlar gelin gorun gurultuyu. Yada uygun olmayan filmler okul ortaminda izleniyor bunlara tepkiniz ne olurdu acaba?

Faz-1 lerin ilk kurulduğu okullardan birinde çalışıyorum, daha 1 gün tahtayı kilitlemedim, 1 kere bile tahtaların çöküp de yıl içinde tahta formatladığımı bilmem. Can sıkıntısından sene sonu seminer döneminde hepsine yeniden imaj atıyorum o kadar. Tahtaların hepsinde tüm sürücüler korumalı ve ortak kullanılan dosyalarda ayrı bir sunucuda tutunca, ne tahtaya müdahale gerekiyor ne de çökme gibi bir sorun yaşanıyor. Ayrıca öğrenciler yararlansın diye konulan bir şeyi kilitlemenin mantığını halen çözebilmiş değilim.

Ayrıca öğrenciler yararlansın diye konulan bir şeyi kilitlemenin mantığını halen çözebilmiş değilim.
Öğrenciler yararlansın derken? Merak ettim doğrusu acaba öğrencileriniz nasıl yararlanıyorlar? Bunlar normal bir bilgisayar değil ki başında oturup iş yapasınız?

Sivas bahsettiğiniz gibi bir proje yapılmıştı, tahtanın elektrik sistemine manyetik bir düzenek koyulmuş ve kart gösterilmeden tahtaya elektirk girmediği için açmak mümkün değildi. Ödül alan bir projeydi ama akibeti ne oldu bilmiyorum.
Öğrenciler yararlansın diye koyuldu Eyvallah ama teneffüs yada farklı zamanda öğrencilerin tahtayı bilgi edinmek amaçlı kullandığını pek görmedim. Kullanabilen öğrenci varsa tebrik etmek gerekir.
Tahtanın amacı öğretmenin dersi zenginleştirip öğrencinin dikkatini daha fazla konuya çekmek olmalı, projenin yapılış amacıda budur sanırım, yoksa öğrenci geçsin başına aklna esene baksın, aklına geleni denesin olmamalı.
Bu cihazlar milletin ortak malı ve tabiri yerinde olursa tüyü bitmemiş yetimin hakkı var üstünde, o sebeple ne kadar uzun süreli kullanılır ve fayda sağlanırsa vebali o kadar az olur. Ders saatleri dışında kapalı kalması hem enerji tüketimi açısından hemde cihaz ömrü açısından mantıklı bir durum. Enerjide dışa bağımlı olduğumuzu düşünerek, faz1-faz2 olmak üzere 500.000'den fazla cihaz var okullarda her cihazın teneffüslerde günlük ortalama 60 dakika açık kalıp enerji tükettiğini göz önüne alınca ne derece israf yapılmış olur hesaplamak gerekir.
Eminim şimdi o kadar ayrıntı düşünürsek diye başlayıp devam edenler çıkacaktır...

Proje fikirleriniz için fikir belirtmek gerekirse, parmak izi sensörü olmaz çünkü akıllı tahtalarda böyle bir özellik yok. Cep telefonlarında kullanıyor ama onlarda parmak izi sensörü var. Ayrıca önemli bir nokta da parmak izi kişisel ve önemli bir veri olduğu için mantıklı bir seçenek değil.
Bunun yanında teneffüslerde kapanması da mantıklı bir seçenek ama teneffüste öğretmen kullanmaya devam etmek isterse, ya da boş derslerde nasıl bir çözüm bulacağımızı da düşünmemiz gerekli.
USB tak çıkar yönteminin haricinde tahtaların ekran kilidinin akıllı telefon üzerinden üretilen bir kod ile çözülmesi daha mantıklı. Benim okulda uygulamayı düşündüğüm yöntem akıllı tahta açıldığı anda ekran kilitlenecek, kullanıcının cep telefonu yazılımı sayesinde üretilen özel kod ile açılacak. Eğer öğretmen arkadaşta telefon yoksa ya da programı yüklemek istemezse de idare uzaktan erişerek açacak.
Bunu yapan program da var zaten....

Sivas bahsettiğiniz gibi bir proje yapılmıştı, tahtanın elektrik sistemine manyetik bir düzenek koyulmuş ve kart gösterilmeden tahtaya elektirk girmediği için açmak mümkün değildi. Ödül alan bir projeydi ama akibeti ne oldu bilmiyorum.
Öğrenciler yararlansın diye koyuldu Eyvallah ama teneffüs yada farklı zamanda öğrencilerin tahtayı bilgi edinmek amaçlı kullandığını pek görmedim. Kullanabilen öğrenci varsa tebrik etmek gerekir.
Tahtanın amacı öğretmenin dersi zenginleştirip öğrencinin dikkatini daha fazla konuya çekmek olmalı, projenin yapılış amacıda budur sanırım, yoksa öğrenci geçsin başına aklna esene baksın, aklına geleni denesin olmamalı.
Bu cihazlar milletin ortak malı ve tabiri yerinde olursa tüyü bitmemiş yetimin hakkı var üstünde, o sebeple ne kadar uzun süreli kullanılır ve fayda sağlanırsa vebali o kadar az olur. Ders saatleri dışında kapalı kalması hem enerji tüketimi açısından hemde cihaz ömrü açısından mantıklı bir durum. Enerjide dışa bağımlı olduğumuzu düşünerek, faz1-faz2 olmak üzere 500.000'den fazla cihaz var okullarda her cihazın teneffüslerde günlük ortalama 60 dakika açık kalıp enerji tükettiğini göz önüne alınca ne derece israf yapılmış olur hesaplamak gerekir.
Eminim şimdi o kadar ayrıntı düşünürsek diye başlayıp devam edenler çıkacaktır...
bulunduğum ilde daha önce çalıştığım lisede öğrencilerin kapıya gözcü dikip içeride hep beraber ekstra nü film seyredip şey ettiklerini okula ilk gittim hafta yakalamıştım tepki gösterince de bu tahtalar bizim malımız istediğimizi yaparız olmuştu.buyrun öğrencilerin malı istediklerini yapsınlar diyenlere gelsin. ha bir ilk okulda olur bu tahtalar orada zaten ne kilit ne program hiç bir şeye gerek yok.

neyse konu amacımız usb dışında bir sistem geliştirme,bu yüzden elbette benden daha iyi derecede programcılık bilgisi olan arkadaşlar olacaktır onların çözüm önerileri herşeyden daha önemlidir.
usb işi hep problem çıkarıyor. öğretmen usb yi unutur sonra gelir yedek senden ister, flaşına format atar gelir yine, virüs bulaştırır yazılımı bozar yine gelir, tahtanın usb yuvası bazen canı sıkılır flaşı okumaz yine sana gelir, bazen de usb yuvası yalama yapar dişleri bozulur kırılır çizilir çalışmaz vs. o zamanda ihale hepten bize kalır bu işin çözümü usb'siz çok pratik ücretsiz bir yöntem geliştirmekten geçiyor.

Merhaba Arkadaşlar etkileşimli tahtalarda malum usb den kilit programları kullanınca USB yuvalarının bir müddet sonra haşat olduklarını ondan sonra servis bekleme vs derken oluşan mağduriyetler hepimiz biliyoruz.
Benim iki tane fikrim var programcılık konusunda iyi olan arkadaşlar mutlaka yapabileceklerdir buna inanıyorum.
1.program önerim-Tahtalar açılınca kendisine yüklenen öğretmenlerin parmak izini ekrana dokundurmasıyla açılması.
2.program önerim-Öyle bir program yazılmalı ki Etkileşimli tahtalara o okulun ders giriş çıkış saatleri girilsin onun dışında açılmaya çalışsa bile açılmasın. yani etkin ders saatleri içerisinde kapalı tahtayı öğretmen açmak isterse açılabilsin ama tatil teneffüs yada ders saatleri dışında sınıfta kalan öğrencilerin kurcalayamaması için power e basılsa bile hiç bir tepki vermesin ekrana da ders saatleri dışında açmaya çalıştınız bu kayıt altına alınmıştır desin.
Hocam 2. Madde şöyle olanılır tahminimce öğretmenlere mobil uygulama oluşturulur. Gireceği sınıfı saati seçince o sınıfın bilgisayarı acilir.merkezden bir servera ogretmenlerin girme talebinde bulunmadığı sınıfların bilgisayarları kapatılır. Eskideen shutdown -r ile uzaktan bilgisayar kapatabiliyorduk onun gibi bir şey olabilir.

Hocam siz nasil bir okulda calisiyorsunuz gercekten cok merak ettim. Ayrica ogrencilerinizi takdir ediyorum. Uzgunum ki siniflar tahtalari amac disi kullaniyorlar en basitinden tahtadan mp3 lerini takip sinifta hunrarca halay cekiyorlar gelin gorun gurultuyu. Yada uygun olmayan filmler okul ortaminda izleniyor bunlara tepkiniz ne olurdu acaba?

Hocam, bahsettiğiniz sorunun çözümünü yasaklarda değil, görev bilinci içinde arayacaksınız. Koridordaki nöbetçi öğretmen herhalde cam kenarında oturup çay içsin diye gönderilmiyor oraya, bi zahmet tenefüslerde taşkınlıkların kontrolü de onlarda olacak.

bulunduğum ilde daha önce çalıştığım lisede öğrencilerin kapıya gözcü dikip içeride hep beraber ekstra nü film seyredip şey ettiklerini okula ilk gittim hafta yakalamıştım tepki gösterince de bu tahtalar bizim malımız istediğimizi yaparız olmuştu.buyrun öğrencilerin malı istediklerini yapsınlar diyenlere gelsin. ha bir ilk okulda olur bu tahtalar orada zaten ne kilit ne program hiç bir şeye gerek yok.

Bu amaçta olan çocuklar!!! zaten kayan kapakların demir kilitlerini bozan bu kitle, bir sürü windows açığı olan usb kilit programlarına da çok büyük bir saygıyla bakacaklardır.

Gerçekten konu çok dağıldı :( eğer ben tahtamı kilitleyeyim ve uzaktan kontrol edebileyim diyorsanız, en basiti bir cafe programı alın ve kurun. İstediğiniz gibi meb harici web filtre, uygulama filtresi, ekran görüntüsü vs. herşeyi halledersiniz.

Ben etkileşimli tahtanın yanına usb uzatma kablosu alıp taktım. Kabloyu tahtanın içindeki uygun yerlere cırtla monte ettim. Şu ana kadar usb ile ilgili bir sorunum olmadı. Böylece etkileşimli tahtanın usb girişine herhangi bir zararda gelmiyor.

Merhaba Değerli Arkadaşlar,
Etkileşimli tahta güvenliği konusunda,
-usb yuvalarının bozulma durumu
-öğretmen arkadaşların (insanlık hali sonuçta), bazen usb bellekleri evde unutmalarından
-iyi niyetli öğretmen arkadaşların, öğrencilere nasıl daha fazla bilgi aktarırım derken bazı iş bilen öğrencilerin usb bellek içindeki anahtar dosyayı kopyalamasından
-usbraptor kullanırken ilk açılışta 5-10 saniye arası geç etkin olmasını fırsan bilen öğrencilerin müzik dosyalarını açmasından

dolayı

2017 mart ayında
mobil anahtar uygulaması olan bir programı okul olarak satın aldık
-android telefonlar için aplikasyonu var
-iphone telefonlar için aplikasyonu var
-usb bellek için anahtar oluşturma özelliği var
-her gün için ayrı bir şifre oluşturup o şifrenin sadece o gün geçerli olma özelliği var
-tahtaları istediğiniz saat kapatmaya ayarlayabiliyorsunuz
-ders süresi 40 dakika ise, ben 60 dakikaya ayarladım, mobil kod ile bir defa açılınca 60 dakika aktif, sonra otomatik kilitleniyor, öğretmen kendi kilitleyip tekrar mobil kod ile açarsa devam ediyor, teneffüs dönüşü
- internet bağlantısının olmasına gerek yok, sadece güncelleme yüklemek isterseniz internet lazım, güncellemeyi de evinizden indirip getirip kurabilirsiniz
- telefonlardaki mobil aplikasyon için sadece bir defa internete ihtiyaç var o da ilk defa öğretmen bilgisini girip etkinleştirmek isterken
-öğretmen bilgilerinin hiçbirini girmeye gerek yok, kendiniz bir dosya oluşturun ve her öğretmeni sıra ile yazın, bir numaralı öğretmen için bir numara, iki numaralı öğretmen için iki numara gibi

daha birkaç güzel özelliği daha gelecek haberiniz olsun

böyle iyi bir program varken bence sizde satın alın rahat edin,

buraya yazıyorum çünkü, bu programı kurduktan sonra o kadar rahatladım ki, hiç olmazsa hergün olmasa da iki günde bir "hocam usb belleğimi unuttum" veya "hocam usb belleğe virüs bulaşmış formatladım, tahta açılmıyor" türünden işlerden çok bunalmıştım

bu programda olmuyor mu diyeceksiniz, oluyor ama nerde eski sistem nerde bu

memnun olmasam burada yazmam bu kadar

ortada bir sürü program var ve çoğu internet bağlantısı istiyor, ben bu programı bir sürü kriterleri eleyerek buldum

karar sizindir değerli arkadaşlar

adresi burada

USBKey Akıllı Tahta Kilit Programı
www.mercanyazilim.com

Üç beş kişi tahtayı kötü amaçla kullanıyor diye, tahtanın kullanımını öğrencilere kapatmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Tahtayı yasaklamak yerine, Disiplin Kurulu çalıştırılmalıdır. Geçmiş yıllarda birçok okula Bilgisayar Laboratuvarı kuruldu. Bazı müdürler Laboratuvarın kapısını kilitlediler. Bilgisayarlar hiç kullanılmadan demode oldular.

Üç beş kişi tahtayı kötü amaçla kullanıyor diye, tahtanın kullanımını öğrencilere kapatmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Tahtayı yasaklamak yerine, Disiplin Kurulu çalıştırılmalıdır. Geçmiş yıllarda birçok okula Bilgisayar Laboratuvarı kuruldu. Bazı müdürler Laboratuvarın kapısını kilitlediler. Bilgisayarlar hiç kullanılmadan demode oldular.
nöbetçi öğretmenlerin hepsi aynı kararlılıkta titizlikte değil maalesef.

ücretsiz akıllı tahta programı var murat hocamin barkod okuyucu var bazı öğretmenlere yükledim.ama çoğu flash bellek kullandığı için genelde flash bellek kullanıyorlar

Arduino ve parmak izi okuyucu ile prototolip yaptik. Tubitak yarismasina da katıldık bolge sergisine bile cagirnadilar elendik

Geri