etkileşimli tahtaları belirli zamanlarda programla kilitleme

Kodla Büyü

bbur_us

Seçkin Üye
Seçkin Üye
dün okulumuzda toplantı yapıldı. öğretmenlerden ve idareden öğlen arası ve okul çıkışında veya belirlediğimiz zamanlarda açılmayacak şekilde bir program yardımıyla kilitleme yapmamız mümkün mü diye bir istek çıktı. windows ebeveyn denetimleerinden böyle bir kısıtlama yapılabiliyor diye hatırlıyorum ama böyle bir şeyi yapmak mantıklımı? eksi ve artılarını iyi düşünemk adına sizlerle paylaşmak istedim. önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sitede bazı arkadaşlar usb bellekle kitleme sistemlerinden bahsedilmişti Onları bir araştırabilirsiniz.

Ben kendi okulum için güzel bir program üzerinde çalışmalar yapmaya başlıyorum. Ama bu döneme yetişmez. :)

Ebeveyn denetimini ya da Grup İlkeleri kullanılarak belki yapılabilir ama diyelim ki kullanılmayacak zamanlarda, bir öğretmenin kullanmaya ihtiyacı oldu, diyelim ki veli toplantısı için, bir egzersiz çalışması için vs. ne olacak ya da öğle arasında öğretmen öğrencilerle film izlemek istedi, dersi uzadı vs. ne olacak? Mecburen Admin ile giriş yapmak gerekecek, öğrenciler öğrenecek falan. Bir sürü de zaman kaybı olacak.
Bunun yerine forumda paylaşılan, USB'yi anahtar olarak kullanarak, bilgisayarda oturum açılmasını sağlayabilirsiniz ya da benzeri bir çözüm ile sadece öğretmenlerin bilgisayarları kullanabilmesini sağlamaya çalışın. Diğer türlü kısıtlamalar sorun yaratacağı gibi aslında projenin de amacına aykırı. Çünkü projenin bir yönü öğrencilerin de akıllı tahtaları boş zamanlarda kullanabilmesini öngörüyor. ki keşke öğrencilerimiz sorumluluk sahibi olsa da akıllı tahtalar sürekli kullanılabilse.

Amaç öğrenci kullanmasın ise faydalı olabilir.

Şifreli oturum da kullanılabilir. Şifreyi bilmeyen açamaz.

usb atak programını da inceleyebilirsiniz. Bt derneği desteği ile yayınlanmıştı.

Öğrencilerin verdiği zararların boyutlarına bağlı olarak böyle bir yöntem kullanılabilir.

aslında öğrencilerin virüs dışında verdiği bir zarar yok. öğrenciler sadece müzik dinlemek ve video izlemek istemektte. hatta bazı otariter öğretmenelr tenefüslerde bile müzik dinlemelerine karşı çıktı. ben de tenefüsün amacının öğrencilerin dinlemesi rahatlaması olduğunu söyledim. müzik dinlemelerinde bir sakınca olmadığını söyledim. böyle öğretmenelrle aynı kefede olmaktan utanıyorum doğrusu. idare ise en azından öğle arası ve çıkışlar kilitlense olurmu dedi. idareyle bir görüşme daha yapmadan bu konuyu sizlere açayım dedim. nss li imajları atıyorum şuan. bunlar olduktan sonra virüs sorunum hallolur. öğrencileri kısıtlamak istemiyorum kullansınlar.

usb atak programını bir inceleyeyim. ama öğrenciler çok üzülecek bu uygulamaya..

akıllı tahtaların anahtarları yokmu sadece öğretmenlere verin kilitli dursun derste açılsın biz öyle yapaıyoruz

Bu iş bizde de çığrından çıkmıştı. Tenefüslerde sesi o kadar çok açıyorlardı ki hoparlörler patlayacak sanıyordum (ki zamanla da patlar).
Ben Deep Freeze Enterprise ile çözüm sağladım. Ebeveyn denetimleriyle ders aralarında kilitleme sağlayamazsınız çünkü ebeveyn denetimleri saat bazlı çalışır.

Deep Freeze Enterprise bir uzaktan yönetim programıdır. Tek bir tuşla bütün tahtaları açıp-kapatabilir, dondurabilir veya buzlarını çözebilirsiniz. Bunların yanı sıra Workstation Task'lar da girebilirsiniz. Kapanma, Yeniden Başlama, İşlem yapılmıyorsa yeniden başlama gibi görevler girebilir, bu görevlerin istediğiniz anda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ben tam ders aralarına denk gelecek şekilde altışar dakika arayla Kapanma görevi ekledim. "Tahta Kapanacaktır, Çalışmalarınızı Kaydedin" gibi bir mesaj yazdım. Bu uyarıdan 1 dakika sonra tahtalar kapanıyor. Dolayısıyla hiçbir öğretmen arkadaş, ben dosyamı kaydetmemiştim diyemiyor. 15 dakikalık bir ders arasına 3 sefer kapanma komutu girdim. Görevleri altışar dakika arayla girme sebebim programın en erken 6 dakika aralıklarla görev girmeye izin vermesi. İlk başta öğrenciler direnerek tahtaları kapandıkça açtılar ama zamanla uğraşılarının boşa olduğunu anladılar ve şimdi ders aralarında pek açan olmuyor.

Peki bu işi yapabilecek zilyon tane program varken neden Deep Freeze Enterprise?
Diyelim ki ders saatleriniz değişti ve sizin de ayarları değiştirmeniz gerekti. Başka bir program kullanırsanız tüm tahtaları tek tek gezip saatleri değiştirmeniz lazım (ki bizde 50 tane tahta var :) Deep Freeze Enterprise ile ise bütün tahtaları uzaktan açın (Wake on lan) ve menüden tüm tahtaları seçerek buzlarını çözmeksizin yeni konfigürasyon dosyasını gönderin. Tüm işlem 5 dakika sürüyor :roll:

unforgiven55' Alıntı:
akıllı tahtaların anahtarları yokmu sadece öğretmenlere verin kilitli dursun derste açılsın biz öyle yapaıyoruz

Bizimkiler posta kutusu anahtarıyla açıyor. Bazıları da kilidin somununu gevşetip eliyle döndürerek açıyor. 5000 Liralık tahtaları 5 Liralık kilitler koruyamaz maalesef.

yataylimit' Alıntı:
Bu iş bizde de çığrından çıkmıştı. Tenefüslerde sesi o kadar çok açıyorlardı ki hoparlörler patlayacak sanıyordum (ki zamanla da patlar).
Ben Deep Freeze Enterprise ile çözüm sağladım. Ebeveyn denetimleriyle ders aralarında kilitleme sağlayamazsınız çünkü ebeveyn denetimleri saat bazlı çalışır.

Deep Freeze Enterprise bir uzaktan yönetim programıdır. Tek bir tuşla bütün tahtaları açıp-kapatabilir, dondurabilir veya buzlarını çözebilirsiniz. Bunların yanı sıra Workstation Task'lar da girebilirsiniz. Kapanma, Yeniden Başlama, İşlem yapılmıyorsa yeniden başlama gibi görevler girebilir, bu görevlerin istediğiniz anda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ben tam ders aralarına denk gelecek şekilde altışar dakika arayla Kapanma görevi ekledim. "Tahta Kapanacaktır, Çalışmalarınızı Kaydedin" gibi bir mesaj yazdım. Bu uyarıdan 1 dakika sonra tahtalar kapanıyor. Dolayısıyla hiçbir öğretmen arkadaş, ben dosyamı kaydetmemiştim diyemiyor. 15 dakikalık bir ders arasına 3 sefer kapanma komutu girdim. Görevleri altışar dakika arayla girme sebebim programın en erken 6 dakika aralıklarla görev girmeye izin vermesi. İlk başta öğrenciler direnerek tahtaları kapandıkça açtılar ama zamanla uğraşılarının boşa olduğunu anladılar ve şimdi ders aralarında pek açan olmuyor.

Peki bu işi yapabilecek zilyon tane program varken neden Deep Freeze Enterprise?
Diyelim ki ders saatleriniz değişti ve sizin de ayarları değiştirmeniz gerekti. Başka bir program kullanırsanız tüm tahtaları tek tek gezip saatleri değiştirmeniz lazım (ki bizde 50 tane tahta var :) Deep Freeze Enterprise ile ise bütün tahtaları uzaktan açın (Wake on lan) ve menüden tüm tahtaları seçerek buzlarını çözmeksizin yeni konfigürasyon dosyasını gönderin. Tüm işlem 5 dakika sürüyor :roll:

çok güzel bir açıklama olmuş eline sağlık arkadaşım. müdür beyle konuştum. deneme olarak sadece 12:10 ile 13:10 arası kapalı duracak şekilde kısıtlama yapalım dedi. bi deneyeceğim bakalım deepfreeze enterprise bu özelliği iyiymiş. iyi teşhis olmuş. teşekkür ederim.

yataylimit' Alıntı:
unforgiven55' Alıntı:

Bizimkiler posta kutusu anahtarıyla açıyor. Bazıları da kilidin somununu gevşetip eliyle döndürerek açıyor. 5000 Liralık tahtaları 5 Liralık kilitler koruyamaz maalesef.

yarı döenmde okul değiştirdim. geldiğim okulda öğretmenlere anahtar vermiştik.hepsi birbirini açıyordu. şuanki okulda anahtarlar farklı farklı.o yüzden dağıtamamışlar. yok aynıdır dedim denedim ama farklı çıktı. tüm kilitleri değiştirmem gerekiyor. o yüzden bu seçeneği eledik.

yapılacak çok güzel şeyler var da okulda ağ bağlantısı olmadığında elimiz kolumuz bağlı teker teker uğraşmak oldukça zor oluyor.

bbur_us' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
unforgiven55' Alıntı:

yarı döenmde okul değiştirdim. geldiğim okulda öğretmenlere anahtar vermiştik.hepsi birbirini açıyordu. şuanki okulda anahtarlar farklı farklı.o yüzden dağıtamamışlar. yok aynıdır dedim denedim ama farklı çıktı. tüm kilitleri değiştirmem gerekiyor. o yüzden bu seçeneği eledik.

hocam bizde de iki çeşit anahtar vardı, farklı olanlar her bir tahtanın alt girişi için yapılmış ama diğer tür anahtarlar tahtanın üst kısmını açan birbirinin aynı anahtarlar, belki karışmıştır iki tür anahtar bizde de öyle olmuştu sene başında hepsini düzenlemiştim ilk iş olarak, kilit değiştirmekten daha kolay olabilir.

alt üst olarak farklı ondan ayrı şeklleri de farklı 4 çeşit anahtar var gibi gelmişti. bir daha bakayım dikkatimden kaçmış olabilir. mantık olarak her yere aynı düzen göndermiş olmalılar. burada daha düzen tutramadığım için anahtarlar idare duruyor. onları da almış olayım hem. tşk ederim.

yataylimit' Alıntı:

evet hocam çözümünüz gayet mantıklı ancak işin bir de diğer tarafı var
1. tahtalara kesinlikle lisanssız program ya da ilaçlanmış programlar yüklenmemelidir deniliyor. DeepFreeze Enterprise versiyonu için lisansınız yok ilaçlamişsiniz. ilerleyen zamanlarda problem olabilir.(http://www.iiko.org.tr/ik/101-iiko/kirm ... baskin-var)
2. Çeşitli forumlarda deepfreezei devre dışı bırakmayı sağlayan programlar mevcut. öğrenciler bunu öğrenirse sıkıntı oluşur. tüm emekleriniz boşa çikar.

Bunları hiçe sayarsak gerçekten çok yorulabiliriz. şuan en mantıklı çözüm Atak programı gibi duruyor. tabi onu da öğretmenlerimize tam ve doğru bir şekilde kullandırabilirsek.
İyi çalışmalar

Akınsoft'un kullanımı okullar için ücretsiz diye duymuştuk forumumuzda.

Bu yöntem denenebilir.

ccaaggllaarr' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:

evet hocam çözümünüz gayet mantıklı ancak işin bir de diğer tarafı var
1. tahtalara kesinlikle lisanssız program ya da ilaçlanmış programlar yüklenmemelidir deniliyor. DeepFreeze Enterprise versiyonu için lisansınız yok ilaçlamişsiniz. ilerleyen zamanlarda problem olabilir.(http://www.iiko.org.tr/ik/101-iiko/kirm ... baskin-var)
2. Çeşitli forumlarda deepfreezei devre dışı bırakmayı sağlayan programlar mevcut. öğrenciler bunu öğrenirse sıkıntı oluşur. tüm emekleriniz boşa çikar.

Bunları hiçe sayarsak gerçekten çok yorulabiliriz. şuan en mantıklı çözüm Atak programı gibi duruyor. tabi onu da öğretmenlerimize tam ve doğru bir şekilde kullandırabilirsek.
İyi çalışmalar

Üstad dediğiniz doğru ama şu ana kadar baskın yapılan bir devlet okulu duydunuz mu?
Ayrıca Enterprise ve DF7 versiyonunu pasifize eden yazılım mevcut değil. Bahsettiğiniz Anti Deep Freeze yazılımı 6'da işe yarıyor.

benim bulduğum program aşağıdaki versiyonları devre dişi birakabiliyor.
öğrencilerin foruma baktiğini biliyoruz o açidan isimlerini vermiyorum.

---Desteklenen Versiyonlar---

01- Deep Freeze Standard v4.10.020.0448
02- Deep Freeze Standard v5.70.020.1372
03- Deep Freeze Standard v5.70.220.1372
04- Deep Freeze Standard v6.61.020.2822
05- Deep Freeze Standard v6.62.020.3058
06- Deep Freeze Standard v7.00.020.3172
07- Deep Freeze Standard v7.60.020.4298
08- Deep Freeze Standard v7.61.020.4320
09- Deep Freeze Enterprise V7.10.220.3176
10- Deep Freeze Enterprise v7.61.020.4320
11- Deep Freeze Workstation v7.60.20.4298
12- Deep Freeze Server Enterprise v7.61.020.4320

evet haklısınınız baskın yok ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.tabi önemli olan zamandan tasarruf. alt yapılar tamamen tamamlandığında farklı sistemlerin devreye gireceğini duydum. ama o zamana kadar yapılabilecek en doğru şey bize kolaylık sağlayandır.

Ekli dosyalar

• 261869ADF.png
    261869ADF.png
    3.2 KB · Görüntüleme: 727
Hocam ben zaten çok fazla sayıda lisans satın alan MEB okullarına baskın yapılacağını sanmıyorum :)

Bizim tahtalarda harici exe çalıştırmayı engelleyen ebeveyn denetimleri olduğundan bu programı da çalıştıramayacaklardır. Siz yine de linkini bana özelden atabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Tenefüsler kısa hadi neyse de öğle arası gerçekten can sıkıcı. Ben tahtaların varsayılan sesini %50 yaptım. Çok abartan olursa %40 %30 indiriyorum. Müzik de beş para etmiyor o zaman.

Geri