etkili ders anlatımı için

Kodla Büyü

cupcake

Seçkin Üye
Seçkin Üye
iyi çalışmalar arkadaşlar, lab olan sınıflar için soruyorum ders işleme şekliniz nasıl, ben projeksiyonda yansıtıp gösterip yaptırma deniyorum ama özellikle excel de çok verimsiz gidiyor, formülleri on kez de göstersem siz yapın dediğimde hiçbiri o formülü yazamıyor aklından, e hep tahtadan geçirecekse bi anlamı kalmıyor, copy-paste bile unutuyorlar çoğu zaman herşeyi teker teker yazıyorlar, kağıt dağıttım ama kimse evde kağıda bakmıyor bence, siz nasıl verimli ders işliyorsunuz

netop school kullan bir göster bir yaptır. uzun süre anlatıp gösterdiğini sorarsan yapamazlar.

Ben anlatırken benimle birlikte gitmelerini sağlıyorum,daha verimli geçtiğini farkettim.Diğer türlü çocuk sizin anlattığınızı görüyor,anlıyor ama önüne dönene kadar unutmuş oluyor.Bir de ne kadar iyi anlasalar da kullanılmayan bilgi unutulur.İlerleyen zamanlar için akıllarında temel şeylerin kalması yeterli bence.

Ben de net support tan gösterip yaptırıyorum. Konunun tamamını anlatıp hadi yapın dediğimde hiç verim alamıyordum. Ancak konuyu parçalara bölüp, anlattıkça yaptırdığımda daha kolay yapıyorlar.

@cupcake bende senin gibi yaptırıyorum. ilk başlarda direniyorlar ama sonradan alışıyorlar. kendileride o işi başarabildikleri için mutlu oluyorlar. aksi halde hiçbişey öğrenmeden gelip giderler. dirayetli olursan arkası gelir. yöntemine devam et.

sağolun arkadaşlar bazıları konuyu böl anlat demiş ama eğer işlevini anlatırken mesela zaten bir satır, bölsem konu bütünlüğü kalmıyor aslında mantığını çözse kolay yapacak ama direkt ezberlemeye çalıştığı için de hatırlayamıyor, çoğu konuda aynı sıkıntı anlattıklarım havada kalıyor

Öncelikle bütün sınıfı akıllı tahtanın önüne topluyorum( bilgisayar başında çok dinlemiyorlar, çalışma kağıdını ya unutuyorlar yada yırtıp atıyorlar). Konuyu anlatıyorum, anlatıp bir örneği ben yapıyorum, listeden rastgele birkaç öğrenci seçip benim klavye farem ile yapmasını sağlıyorum(özellikle excel, word, scratch gibi konularda çok iyi oluyor). Uygulamaya geçtiklerinde ilk 15 dak. yardım vermek almak yasak diyorum o zaman daha iyi dinliyorlar. yaramazlar yanındaki bilgisayara bakmaya çalıştığında yardım vermek yok diye söyleyince yapamadım falan diye söyleyemiyor. Birde laboratuvar başkan ve yardımcı seçiyoruz oylama ile onlar zaten önce bitiriyor. 15 dak sonrada yardıma başlıyorlar.

excel zor geliyor 6 lara

formül oluşturmak için = kavramını anlatırsın
formülün nasıl kullanılacağını anlatırsın
formül oluşturunca formül çubuğunda farklı hücrede farklı gözükür
formülde C5 D2 gibi kavramlar bulunur...

Son düzenleme:
Geri