Ev alma zamanı mı?

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar, 40.000 TL param var. 170.000 tl satılık ev var.
130.000 TL-120 ay kredi çekersem geri ödemesi 230.000 tl oluyor.
100.000 tl faiz veriliyor yani.
120 aydaki kiraya ödeyeceğim para ise ise 75.000 tl.

Bulunduğum bölgede her yıl 20.000 TL artış oluyor ev fiyatlarında. Her yıl da 6000 TL kira veriyorum. Tamam banka faizleri de yüksek şiimdi ama, Asgari ücret 1300 TL olursa ev fiyatları artar diye düşünüyorum. Sizce ev almanın zamanı mı, yoksa fiyatlar düşer mi, beklemeli miyim.? Toplam gelirim aylık 4000 tl.

sayın hocam doğru olan faize bulaşmamak..
lakin başka türlü alamıyorsanız faizi kullanacaksanız ödemeleri mümkün mertebe kendinizi zorlayıp vadeyi dolayısıyla faizi azaltabilirsiniz..
eğer belirttiğiniz şekilde bir ödeme yapacaksanız..
şayet kirada oturursanız 10 yıl sonunda verdiğiniz kiranın tamamı ev sahibine gidecek ve kendinizi fazla sıkmayacağınız için çok bir birikim yapamayacaksınız..
ancak ödemeleriniz olursa hem paranız direk krediye gidecek..hem ödediğiniz para kiraya değil evinize gidecek.. hemde 10 yıl sonunda evin değeri artacağı için her halukarda karlı çıkacaksınız..
buradaki bam teli faizin kendisidir...

hocam ben 3.5 yıl önce kredi çektim ve 1 yıl sonra kredim bitiyor. sana tavsiyem vadeyi çok kısa tutma. kısa vadede belki az faiz ödersin ama sıkışırsın, yaşamından yemenden, gezmenden kısmak zorunda kalırsın, bu yaşta gezmeyeceksen ne zaman gezeceksin. ben 5 yıllık çektim birde yeniden yapılandırırken 5 ay öne çektim ama sonra sıkıştım. arabamı yenilemek istedim ama kredi borcum ağır geldiği için yeni bir kredi çekemedim. 1-2 yıl önce 40 bin e sıfır araç alabiliyorken şimdi 50 bin e 5 yaşında araba alamıyorsun. ben şimdi kredinin bitmesini bekliyorum araba almak için. 10 yıldır aynı arabaya biniyorum, masrafları çıkmaya başladı. seneye belki 60 bin e bile araç bulamayacağım.

Birde kredi faiz oranlarına takılma, beğendiğin ev olursa al nasılsa 1 yıl dolmadan krediler düşecek sende yeniden yapılandırırsın taksitlerin düşer.

kira bitmeyen borctur öde öde bitmez ama bu sekilde ilerki zamanda ev sahibi oluyorsunuz bence düsünmeden kredi borcuna girin ev sahibi olun...

bidene' Alıntı:
sayın hocam doğru olan faize bulaşmamak..
lakin başka türlü alamıyorsanız faizi kullanacaksanız ödemeleri mümkün mertebe kendinizi zorlayıp vadeyi dolayısıyla faizi azaltabilirsiniz..
eğer belirttiğiniz şekilde bir ödeme yapacaksanız..
şayet kirada oturursanız 10 yıl sonunda verdiğiniz kiranın tamamı ev sahibine gidecek ve kendinizi fazla sıkmayacağınız için çok bir birikim yapamayacaksınız..
ancak ödemeleriniz olursa hem paranız direk krediye gidecek..hem ödediğiniz para kiraya değil evinize gidecek.. hemde 10 yıl sonunda evin değeri artacağı için her halukarda karlı çıkacaksınız..
buradaki bam teli faizin kendisidir...
hocam söylediklerine sonuna kadar katılıyorum ama bu zamanda bankadan kredi çekmeden ve maalesef faize bulaşmadan ev alınmıyor. Evlenmeden önce 7 yıl para biriktirdim. Birazda allah rahmet eylesin babam para vermişti ama bir türlü ev alamadım. Gereken parayı biriktirmeye çalışırken ev fiyatları daha fazla artmaya başladı. Sonunda 3 yıl önce 185000 liraya bir ev aldım. Fiyatı çok geldi ve pişman olmuştum. Bu paraya ev alınmaz diye ama şimdiki değeri 300000 liranın üzerinde. Ne kadar çabuk ev alınırsa o kadar kazançlı olunuyor. Çünkü ülkemizde ekonomi sadece insanları bankalara bağlayıp kredi çektirerek dönüyor ve ev fiyatları da her geçen gün artıyor. İmkanın varsa hiç düşünme hemen al hocam. Hakkında hayırlısı olsun

Bende 1 sene önce sizin gibi hesap kitapla uğraşıyordum.180 bin tl kredi çektim ve ev aldım.Evin değeri zaten bu süre içinde 50bin tl değer kazandı. 10 sene para biriktirmeye çalışsanız ev almaya yetecek kadar para biriktiremezsiniz bence. En mantıklısı bir an önce ev almaya bakın bence.

eğer ilk evinizi alacaksanız az biraz da birikiminiz varsa ev almanın tam zamanı. Faiz düşer diye beklerseniz alacağınız evin fiyatı artar (ev fiyatlarının düştüğünü görmedim) ve de kira ödersiniz ki kira da havaya giden para demektir. Birikim de zor yapılıyor. Ev alan her zaman kardadır hocam

Ev almak her zaman mantıklıdır. Dedelerimiz hep toprağa yatırım yap der. İnşallah sizede tez zamanda nasip olur. Bende 20 ay önce izmirden aldım tamamen tesadüf denk geldi ev alma niyetim hiç yoktu annem babam al dediler evi bile görmeden aldım ayda 3000 civarı ödeme yapıyorum allahım şükür sıkıntısız ilerliyor

Hocamın biri vadeyı kısa tutma diyor bense her zaman borcsuz kafam olsun borcu dusunmeyeyım diye vadeyı 3 yıl tuttum sıkısıuorım bazı aylar cebimde para olmuyor ama tek başıma 30 yaşımda ev sahibi olmuş olacam kredim bitmiş olacak bu kadar sıkıntıda birde şükür düğünümü yaptım elhamdülillah allah gerçekten yardım ediyor oyuzden hocam otur hesabını yap hayırlısı ise o mutlu olacağın eve kavuş rabbimiz yardımcımız olsun

Tesekkurler arkadaslar, faiz çekmeyelim ama her yil net 20.000 tl artiyor ev fiyatlari oturdugum bolgede. 2 yil once 130.000 tlye almadigim ev bu yil 170.000 tl oldu. 2 yildan beri de 11.000 tl kira verdim.
Kayiplarim
170.000 tl- 130.000tl=40.000tl
40.000tl+11.000tl=51000tl

2 yil once o evi alsaydim hem kazandigi 40.000tl lik deger benim olacakti. Hem de 2 yildan beri kaybim olan 51000 tl olmayacakti. Bekledikçe zarar ettigimi dusunuyorum. Bilmiyorum cevremdeki bazi arkadaslar 2 yil icinde kriz cikacak ve ev fiyatlari dusecek diyor.

mavi85' Alıntı:
Tesekkurler arkadaslar, faiz çekmeyelim ama her yil net 20.000 tl artiyor ev fiyatlari oturdugum bolgede. 2 yil once 130.000 tlye almadigim ev bu yil 170.000 tl oldu. 2 yildan beri de 11.000 tl kira verdim.
Kayiplarim

2 yil once o evi alsaydim hem kazandigi 40.000tl lik deger benim olacakti. Hem de 2 yildan beri kaybim olan 51000 tl olmayacakti. Bilmiyorum cevremdeki bazi arkadaslar 2 yil icinde kriz cikacak ve ev fiyatlari dusecek diyor.
hocam kriz çıkarsa elindeki nakit para bir gecede pul olacak..
bu sefer de altın yada dövize yönelmen gerekecek

mavi85' Alıntı:
Kayiplarim

2 yil once o evi alsaydim hem kazandigi 40.000tl lik deger benim olacakti. Hem de 2 yildan beri kaybim olan 51000 tl olmayacakti. Bekledikçe zarar ettigimi dusunuyorum. Bilmiyorum cevremdeki bazi arkadaslar 2 yil icinde kriz cikacak ve ev fiyatlari dusecek diyor.

Hocam hangi il ve ilçede almaya nıyetlısınız

hocam aralık ayında fed faiz kararını açıklayacak; al yada alma demem lakin piyasalar açısından bu karar çok önemli piyasalar tepetaklak da olabilir rahatlayabilir de çünkü doların artışı yada azalışı piyasada domino etkisi yaratıyor.

Konut faizleri mayıs ayında 0.90'lardaydı. Tekrar oralara inmesi ne kadar sürer acaba.

ben de martta 170 bin çektim. 0,84'ten çektim. yaptığım tadilatla da ev ciddi anlamda değer kazandı. faizler çok yükseldi sonra. hala yüksek sanırım. uygun bi oran bulursanız direk çekin. bi yıl sonra sizin 40 bin hiç olacak ama ev dediğiniz gibi 20 bin artacak.

evin kirası aylık faize eşit veya evin kirasından düşükse düşünmeden alabilirsiniz fakat bana göre yanlış.
ben daha henüz + ya çıkamadım ama çıkınca ilk işim düzenli olarak küçük arsalar alıcam. Direk bilmem kaç yüzbinlere ev almak bana göre mantıklı değil. bugün arsayı satıyon ev alıyon, arsayı satmıyon birkaç sene sene takılıyor arsa sonra yapıyor 5 ev. bazısıda 10 sene ev ödüyor :D :D :D

yildiray75' Alıntı:
evin kirası aylık faize eşit veya evin kirasından düşükse düşünmeden alabilirsiniz fakat bana göre yanlış.
ben daha henüz + ya çıkamadım ama çıkınca ilk işim düzenli olarak küçük arsalar alıcam. Direk bilmem kaç yüzbinlere ev almak bana göre mantıklı değil. bugün arsayı satıyon ev alıyon, arsayı satmıyon birkaç sene sene takılıyor arsa sonra yapıyor 5 ev. bazısıda 10 sene ev ödüyor :D :D :D
kirada oturmuyorsanız dediğiniz mantıklı hocam, gayrimenkul her zaman kazandırır.

yildiray75' Alıntı:

Atı alan üsküdarı geçti hocam değerleneceği kadar değerlendi arsalar, tavan yaptı bence..

jowood' Alıntı:
yildiray75' Alıntı:

Atı alan üsküdarı geçti hocam değerleneceği kadar değerlendi arsalar, tavan yaptı bence..
o bulunduğunuz yere bağlı bitebilir tavan yapabilir normaldir. çevrenizde yoksa mesafeyi arttırın

kriz zamanlarında kredi oranları yükselir ama satışlar yavaşladığı için evin fiyatını daha uyguna alırsınız. kriz bittiğinde ise kredi oranları düşer ancak talep arttığı ve kur farkının yansımasından dolayı fiyatlar yükselir. şimdi kredi oranlarından dolayı satışlar yavaşladı. sizde normalde 190-200 bine giden evi 170.000 alıyorsanız hiç düşünmeden alın.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları en riskli olarak Türkiyeyi gösteriyor. Borç tavan. Kriz çıkarsa durumlar ne olur diye düşünüp ona göre hareket etmek lazım bence.

öncelikle faizler düşermi diye bekleyelim mi diye aklınıza soru gelebilir. bana göre faiz bundan sonra düşmez. ülke ciddi anlamda borçlu ayrıca seçim için verilen sözler yerine getirilirse gelecek yıl mali sıkıntıları toplum olarak yaşayacağız. enfilasyon her ne kadar resmi rakamlarda gözükmesede %20 civarında enfilasyon var. bu ilerde ciddi sıkıntılara sebep olacaktır. bankaların elinde para çok olduğu için faiz vermek için hergün çırpınıyorlar. iyi bir bankayla anlaşırsanız evinizi alabilirsiniz

son zamanlarda konut kredisi çeken var mı? ne zaman ve ne oranda çektiniz?

Kürşat_58' Alıntı:
öncelikle faizler düşermi diye bekleyelim mi diye aklınıza soru gelebilir. bana göre faiz bundan sonra düşmez. ülke ciddi anlamda borçlu ayrıca seçim için verilen sözler yerine getirilirse gelecek yıl mali sıkıntıları toplum olarak yaşayacağız. enfilasyon her ne kadar resmi rakamlarda gözükmesede %20 civarında enfilasyon var. bu ilerde ciddi sıkıntılara sebep olacaktır. bankaların elinde para çok olduğu için faiz vermek için hergün çırpınıyorlar. iyi bir bankayla anlaşırsanız evinizi alabilirsiniz
hocam tam da aklımdan geçeni düşünmüşsünüz, bugün bikaç işverenle görüştüm restaurant sahibi, asgari ücreti 1300 TL yaparsam 4 tl olan çorbayı 6 TL, 12 tl olan köfte porsiyonunu 15 tl yapacağım diyor mecburen hayat pahalılaşacak gibi geliyor, hayırlısı. Ocak ayında faizler düşer mi sizce?

krediyi aralıkta çekmekle ocakta çekmek fark eder mi arkadaşlar?

Arkadaşlar temelden projeden evlere girsem 12 ay sonra teslim edilecek, 12 ay sonra faizler düşer mi sizce?

İki buçuk yıl önce 135000 e ev aldım hiç param yoktu 140000 tl kredi çektim herkes güldü şimdi binada satlık iki daire var biri 200000 istiyor diğeri 190000

halk' Alıntı:
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları en riskli olarak Türkiyeyi gösteriyor. Borç tavan. Kriz çıkarsa durumlar ne olur diye düşünüp ona göre hareket etmek lazım bence.

bi bitmediniz arkadaş. kriz de kriz. çıksa da kurtulsanız. ama öyle böyle değil herşeyiyle bir kriz.

dndd' Alıntı:
İki buçuk yıl önce 135000 e ev aldım hiç param yoktu 140000 tl kredi çektim herkes güldü şimdi binada satlık iki daire var biri 200000 istiyor diğeri 190000
hocam mal sahibi isterse 300000 de ister, bunun bir önemi yok. önemli olan çoğunlukla neye satıldığıdır...

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
dndd' Alıntı:
hocam mal sahibi isterse 300000 de ister, bunun bir önemi yok. önemli olan çoğunlukla neye satıldığıdır...
Orası öyle tabi :) bencede fiyat abartılı ama bu çevrede istenen fiyatlar böyle hayret önce garip geliyor insana da zamanla alışıyor normal gelmeye başlıyor

Geri