Ev kredisi çekerken nelere dikkate etmeliyiz?

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ev kredisi çekeceğim, tecrübeli arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Nelere dikkat etmeliyim?

Re: Ynt: Ev kredisi çekerken nelere dikkate etmeliyiz?

Az önce bankadan aradılar 130 bin lira kredi için 72 ay vade ile 0,9 aylık faiz oranı teklif etti. Toplam geri ödeme 177300 civarı oluyor.

Dosya masrafı 2500 tl çıkardılar.

En uygun faizi veren bankayı bulmak için 4-5 banka dolaşmak lazım... geriye kalan işlemler neredeyse hepsinde aynı zaten... hepsi dosya masrafı alıyor sonrada hakem heyetiyle geri ödüyor.

sencal' Alıntı:
En uygun faizi veren bankayı bulmak için 4-5 banka dolaşmak lazım... geriye kalan işlemler neredeyse hepsinde aynı zaten... hepsi dosya masrafı alıyor sonrada hakem heyetiyle geri ödüyor.

Bu dosya masrafı şu 2000-2500 tl civarı para mı hocam? Yoksa sadece bankanın aldığı 600-700 yo civarı para mı?

o aşamaya geldiniz mi bilmiyorum ama konut,hayat sigortaları var

konut sigortası olmuyor ama hayat sigortası bütün yılları kapsayacak şekilde çok uyguna yapabiliyorsunuz

misal ben yıllık 200 tl ye yaptırırken 7 yıllık 860 tl ye yaptırdım

aklınızda olsun değerlendirirsiniz

Kardeş kredi çekmeden önce ilk yapman gereken evin tapu fotokopisini alman ve tapu müdürlüğüne gidip evin herhangi bir sıkıntısı var mı ona baktırman. Eğer evin krediye uygunluğunda sıkıntı varsa eksper paran (200-500TL) yanar. Bu nedenle bankaya gitmeden önce sen tapudan kendin bir bak. Şimdiden hayırlı olsun.

kredinin sana toplam maliyeti ne olacak?
muhakkak öğren
sonradan şu da var , bu da var , olmasın.

Hepsinden önce ev sahibi ile konuş.
evi nerede alıyorsunuz bilmiyorum ama istanbulda insanlar 300bine sattıkları evi tapuda 100binden fazla göstermek istemiyorlar gelir vergisi vermemek için. dolayısıyla sizde bankadan en fazla 100bin in %70i 70bin için kredi çekebiliyorsunuz. Son dakikada ev sahibi böyle bir gol atmasın. Ekspertiz ücretiniz boşa gider.

bunun dışında hepsi hikaye.
Biri faizi az gösterir Ekspertiz ücreti + sigorta + vb.. masrafları yüksek tutar
biri faizi yüksek gösterir Ekspertiz ücreti + sigorta + vb.. masrafları düşük tutar

Sonuç cebinten çıkacak toplam paraya bak hocam...

1- bankaya sorman gereken en önemli birinci soru: TOPLAMDA cebimden o veya bu isimle kaç para çıkacak?
2- hayat sigortası ferdi kaza sigortası (FKS) mı (bunda ancak kaza yoluyla ölürsen banka paradan vazgeciyor) yoksa hayat sigortası mı (bunda da her türlü ölüm şeklinde banka paradan vazgeciyo)
3- evin rayiç bedeli nedir? Belediyeden alınır bu. Ve bankanın vereceği kredi bu bedelin %75 idir. Adam sana evim 200bin der ama rayiç 100bin dir. Dolaysıyla 75bin çekebilirsin.
3- hayat sigortasını toplu ödemeyi de bi sor. Bahsedildiği gibi yıllık 100 tl iken 5 yıllık 300 tl olabiliyor. Not: bir bankacı arkadas kredi çekecegin bankadan dask vs sigorta yaptırmak zorunda değilsin dışardan da yaptırabilirsin demişti. Bankacılar bunun için ayrıca kendiletine prim alıyorlarmış

Teşekkürler arkadaşlar, yeni kredi çekecek arkadaşlara da mutlaka faydası olacaktır, yeni öğrendiğim şeyler oldu sayenizde

oguz-han' Alıntı:
Az önce bankadan aradılar 130 bin lira kredi için 72 ay vade ile 0,9 aylık faiz oranı teklif etti. Toplam geri ödeme 177300 civarı oluyor.

Hocam şu ara tavsiye etmem. faizler çok yüksek. biz 2013 eylül'de çektik, 120 ay vade, 105 bin lira, 0,84... dosya masrafını da geri aldık... 1000 tl... Halk Bankasından...

akrep026' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:

Hocam şu ara tavsiye etmem. faizler çok yüksek. biz 2013 eylül'de çektik, 120 ay vade, 105 bin lira, 0,84... dosya masrafını da geri aldık... 1000 tl... Halk Bankasından...
Bence de Eylül ekim gibi faizler 0.80 lere gelecek aceleniz yoksa bekleyin derim.

GRİNGO' Alıntı:
akrep026' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:

Bence de Eylül ekim gibi faizler 0.80 lere gelecek aceleniz yoksa bekleyin derim.

Katılıyorum, nerde okudum hatırlamıyorum ama Merkez Bankası faiz indirimine gitmiş ve bu da banka faiz oranlarında indirim yapılacağını gösterir şeklinde bir haber vardı.

Bende ev almak için topraktan girdim hayırlısıyla, yaklaşık 2 sene müteahhite aylık taksit verecem, 2 sene sonra evin tesliminde kredi ile kalanını ödeyeceğim, o zamana kadar tecrübeleri takip...

akrep026' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:

Hayırlı olsun :) , aylık taksitleriniz ne kadar öğretmenim, toplam kaç lira faiz ödüyorsunuz ?

cum.b seçimi sonrası faizler bir miktar düşebilir gerçi sonrad genel seçim var bu ara gündem sıcak hep ben geçen sene 120 ay 0,75 den çekmiştim

Hayırlı olsun :) , aylık taksitleriniz ne kadar öğretmenim, toplam kaç lira faiz ödüyorsunuz ?

Ve nihayet iş bankasından kredi çektim. 130 bin tl. 0,89 faiz oranı ile ve 2 bin tl toplam masraf ile. 72 ayda Toplamda 176 bin civarı bir ödemem olacak. Artı 2 bin tl masraf.
İlerleyen zamanda faizlerin zoraki düşeceğini biliyorum ama yapılandırma yaparım diye düşündüm. Şu an piyasanın en düşüğü bu.

Biraz daha beklemek isterdim ama artık mütahit de evi bitirdi sayılır. Mecburen çektim yani.

İnşaallah iyi olur.

Aylık taksitlerim 2440 tl olacak.

sert_hard' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
akrep026' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:

Katılıyorum, nerde okudum hatırlamıyorum ama Merkez Bankası faiz indirimine gitmiş ve bu da banka faiz oranlarında indirim yapılacağını gösterir şeklinde bir haber vardı.
26 hazirandaki faiz indirimini kastediyorsanız ondan faydalandım zaten. Ama son bir kaç günde indirim olsa haberim olurdu herhalde.

oguz-han' Alıntı:
sert_hard' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
akrep026' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:

26 hazirandaki faiz indirimini kastediyorsanız ondan faydalandım zaten. Ama son bir kaç günde indirim olsa haberim olurdu herhalde.

Ben eylül sonu ekim başı gibi olabilir şeklinde okudum, 3-4 puan indirim olsa büyük miktarda büyük indirim olur

albatros44' Alıntı:
akrep026' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:

Teşekkür ederim hocam. 105 bin liraya toplam 167 bin ödeyeceğiz. aylık taksit 1392 tl... 600 tl kiradan geliyor... Allah bereket versin...

sert_hard' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:
sert_hard' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
akrep026' Alıntı:
oguz-han' Alıntı:

Ben eylül sonu ekim başı gibi olabilir şeklinde okudum, 3-4 puan indirim olsa büyük miktarda büyük indirim olur

O zaman da yapılandırma yaparım

hocam hayırlı olsun diyelim. dosya masrafını geri alabilirsin bunu biliyor olmalısın.1272 liraya kadar en son bildiğim İlçe veya ildeki tüketici hakem heyetine başvurduğunda en geç üç ay içinde paranı alabilirsin.(Şikayet konusu olan hizmetin değeri 1.191,52 TL’nin üstünde ve 3.110,58 TL.’nin altında ise Hakem Heyetlerine başvurulabileceği gibi, Tüketici Mahkemelerine de başvurulabilir.)

kızmayın ama faiz e bulaşmayın derim

Kuranda faiz ile alakali tahmini 7 ayet geçiyor
2:275 - Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

2:276 - Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

2:278 - Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.

2:279 - Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.

3:130 - Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

4:161 - Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

30:39 - İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.

Arkadaşlar alacağım ev belediyede 112000 tl gözükmekte 140000 tl ye alacağım ve 23000 birikmişim var. sizce durum nedir arkadaşlar expertize değerini 160000 tl olarak göstermeyi düşünüyoruz.Yapılabilirmi.
böylece 160.000 %75 --120000 tl kredi çekmiş olacağız.%4 tapu masrafı var.
6.400 tapu masrafı çıkıyor. Ev sahibi ile paylaşacağız.
120000 çektiğim zaman elime net 118500 geçecek.

118.500+23.000=141.500 Tl net para oluyor.
Ev ise 140.000+3.200=143.200
1800 tl açığım kalmış.

Tek sorun experler evi 160000 tl olarak gösterirlermi.

wgolf' Alıntı:

2:275 - Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

2:276 - Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

2:278 - Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.

2:279 - Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.

3:130 - Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

4:161 - Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

30:39 - İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.

O zaman 10 yıl geri ödemeli 200bin lira sizden borç rica edeceğim saygıdeğer öğretmenim.

wes' Alıntı:
wgolf' Alıntı:

O zaman 10 yıl geri ödemeli 200bin lira sizden borç rica edeceğim saygıdeğer öğretmenim.

hocam 130bin tl yi 5 yılda öderim. nasılsa faiz yok 2160 tl aylık öderim niye fazladan 50bin tl bankaya vereyim. varsa gönüllü hemen alabilirim 130bin tl yi :)

oguz-han' Alıntı:
Ve nihayet iş bankasından kredi çektim. 130 bin tl. 0,89 faiz oranı ile ve 2 bin tl toplam masraf ile. 72 ayda Toplamda 176 bin civarı bir ödemem olacak. Artı 2 bin tl masraf.
İlerleyen zamanda faizlerin zoraki düşeceğini biliyorum ama yapılandırma yaparım diye düşündüm. Şu an piyasanın en düşüğü bu.

Biraz daha beklemek isterdim ama artık mütahit de evi bitirdi sayılır. Mecburen çektim yani.

İnşaallah iyi olur.

Aylık taksitlerim 2440 tl olacak.

hocam iş bankasının sitesindeki hesaplamada 1,08 den hesaplıyo bu oranı nasıl aldınız?

kdoksan' Alıntı:
Arkadaşlar alacağım ev belediyede 112000 tl gözükmekte 140000 tl ye alacağım ve 23000 birikmişim var. sizce durum nedir arkadaşlar expertize değerini 160000 tl olarak göstermeyi düşünüyoruz.Yapılabilirmi.
böylece 160.000 %75 --120000 tl kredi çekmiş olacağız.%4 tapu masrafı var.
6.400 tapu masrafı çıkıyor. Ev sahibi ile paylaşacağız.
120000 çektiğim zaman elime net 118500 geçecek.

118.500+23.000=141.500 Tl net para oluyor.
Ev ise 140.000+3.200=143.200
1800 tl açığım kalmış.

Tek sorun experler evi 160000 tl olarak gösterirlermi.

hocam masraflar 1500 tl mi sadece :) bunun dışında kesinti yok mu? belediye gözüken fiyat üzerinden tapu harcı ödenmiyor mu?112.000 nin %4 4.480,00 ypmaz mı?

Geri