ev seçimi için yardım lütfen

Kodla Büyü

onurbulut

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar yeni bir ev niyetine girdir fakat alacağımız sitede sadece dükkan üstü ve 3.kat(son kat) daire bulunmakta. dükkanın tavanı asmolen tavan yapılmış ki uygulamasını kullanılan köpükleri gördüm. çatıda ise mebran üstü şıngıl kullanılacak kiremit değil. Siz olsanız hangi katı tercih edersiniz dükkan üstü olarak geçen 1.katı mı yoksa son kat geçen 3. katı mı? lütfen değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Not: aynı konuyu her telden e açmıştım ama ana sayfada görülmediği için tekrardan buraya açtım şimdiden özür dilerim...

benim düşüncem de o yönde gibi biraz ama ısınma problemi hangisinde az olur kısmı kafamı karıştırıyor...

Özellikle garaj üstü ise 1. kat tavsiye etmem. Dükkan üstü ise dükkanın boş kalacağını hesaplamak lazım. Şu anki evim son kat yakıt olarak arakat dairelere göre 50-100 arası fazla veriyorum ama üstünde ses olmaması paha biçilemez :)

Sayın hocam Allah hayırlısıyla oturmanızı nasip etsin. Komşularınız ini niyetli temiz güzel insanlar olur inşallah. En üst kat konusunda ısınma osrunu yaşamanız kuvvetle muhtemel. Örneğin, çatıya açılan kapının yada merdivenin üst kısmından acayip hava akışı olur. bir alt kat ile sizin kat arasında ısı farkını rahat hissedersiniz. Ayrıca ev yeni ise ilk yıl sıvı/ hava/toz/ kaçakları gibi durumlar başınıza gelebilir. Kar yağışı olan bi yerde iseniz, yoğun kar yağışından sonra evin köşelerinden rutubet ile beraber küf gelebilir. Bunlar tamamen tecrübeyle sabit, eğer ki imkanınız varsa kışı geçirmiş olan bir evin detaylı incelemesini yapın. Çünkü içeride kalorifer yanmadığı için rutubetin olup olamayacağını içine oturduktan sonra görüyorsunuz.
Dükkan üstü ev, ısınma sorunu yaşayabileceğiniz bi yer olabilir. Alt katta merkezi sistem değilse dükkandaki vatandaş her zaman yakmayabilir. üst komşuların sesi sizi rahatsız edebilir. Hakkınızda hayırlısı olsun.

çatı katları genelde akar veya yazın sıcak kışın soğuk olur diye tercih edilmese de dükkan üstü daireden iyidir gibi geldi bana da . dükkanın ne olacağı belli olmaz mesela biz bir daire almıştık, altımızdaki dükkanı kahve yaptılar sırf bu yüzden evi sattık.

Üst kat daha mantıklı gerekirse 5-6 bin verip üste yalıtım yaparsın. Ne akar nede ısınma sorunun olur.
Bir başka eve neden bakmıyorsunuz belki daha iyi evler bulunabilir. Kendinizi en alt yada en üst diye zorlamayın.

dükkanın ne dükkanı olacağını da düşünmenizde fayda var. çünkü gece yarısına kadar açık gürültülü olacak bir dükkan inanın çekilmiyor. keşke az fazla yaksaydım kafam rahat olsaydı dersiniz.

çatı ve ısınma problemi olmaması için, satarken rahat satmak için arakat..
en üstün bir altı idealdir.

hacksaydo' Alıntı:
Ben olsam en tepeye çıkar kimsenin sesini çekmek zorunda kalmam.

:+1:
kesinlikle... kirada oturuyorum.. 3 kez ev değiştirdim hepsinde en üst kat aradım ... tepende terlikle şıkırdayan, hop hop hoplayan birileri yok en azından.. çatı da akarsa yapılır.. güney cepheyse ısınma sorunu da olmuyor...

hepinize iyi dilekleriniz için teşekkürler site yeni yapılıyor temmuzda bitip teslim edilecek dolayısıyla içinde önceden oturan birisi yada akan nemli olan yerleri bilemiyorum :( ara kat satılmış durumda... yer lüleburgaz kar yağışı yok ama kışlar soğuk geçiyor genel olarak... çok fazla ev araştırdım tam dubleks alacaktım dubleksten vazgeçirdiler problemi çok olur diye normal dairelere bakıyorum ve neredeyse tüm evleri gezmemize rağmen çok içimize sinen bi daire çıkmadı bu sitede çeşitli daireler var fakat eşim bu dairenin mutfağına vuruldu kaç gündür o mutfağın hayalini kuruyor :? dolayısıyla bu işe girecek gibi görünüyorum bu arada site 4 bloktan oluşuyor hepsinin altı dükkan ve müteahhit dükkanları kahvehane, vs gibi yerlere kesinlikle vermeyeceğini söyledi. 3-4 gündür kafam karışık işin içinden çıkamıyorum...

Benim tercihin üst kat olacaktır. Tepende kimse yok en azından. Sofra bezi silken hali silken koşturan kimse olmayacak ...

Dubleksten niye vaz geçirdiler acaba. Su an dubleks bir evdeyim. Memnunum.

Üst kat hem ısınması hemde çatıda iyi bir izolasyon yoksa akması gibi sorunlar çıkarabilir, yaşadığınız il de önemli. öbür yandan dükkan üstü de sesli olur, bi arkadaşım alt katta dükkanda pideci var gece 3 te takur tukur başlıyorlar diyor şimdi evi satlığa çıkardı...

üst kat iyidir benim evde son kat 14. kat müstakil gibi oturuyorum
artık evler yalıtımlı çatı içleride yalıtımlı oluyor sıkıntı olmaz.
dükkan üstü daha sıkıntılı görünüyor bence.

S.a hocam ben teraslı dubleks evde oturuyorum. Ankarada oturuyorum ve kızılaydan 400m yüksek bir yerde. Haliyle en üst kat. Ben oturmadan evvel çatı arası yalıtımımı kendim yapmıştım. Mütahitler çatı arasına cam yünü sererler ucuz ve döşemesi kolay diye ama yalıtım özelliği pek yoktur. Ben bu yüzden 5cm XPS döşedim. XPS'in girmediği yerlerede izocam serdim. çok faydasını görüyorum. Evde küçük kızım var 4 yaşında. Bu sene hep üst kattaki yatak odasını kullandık. Çok ekonomik ısınabiliyoruz. Ama köşelerde küf sorunu maalesef oluyor. (İzocam ile kenarları kapatınca baya azaldı.)Akan bazı yerler oldu maalesef . Ama bizim çatı kiremit. Sizinki membran üzeri şingıl olacaksa bu sorun pek olmaz. Yani üst katı yalıtımına dikkat edersen tavsiye ederim. Kimsenin gürültüsünü çekmezsin. Dükkan olan yerler pek kışın yakmaz ısınamazsın. Son bir tavsiyem eğer evin kombili ise tam yoğuşmalı birinci sınıf bir kombi al. Çok faydasını görürsün.

O şehirdeki son iki ev bunlar değil herhalde hocam. altı dükkan olmayan, çatısı kiremit olan ya da orta katta olan başka bir ev bak derim. Durumunu bilemiyoruz tabii..

dükkan üstünde ısınamazsın. küçük çocuğun varsa kesinlikle alma. zemin buz gibi olur. çocuklar genelde yere oturarak oynadığından sürekli hasta olur.
üst kat kısa vadede olmasa da eninde sonunda akma ve rutubet yapacaktır.
bu ikisi arasında seçim yapmak zorundaysan üst kat daha mantıklı. paraya kıyıp akma sorunundan kurtulabilirsin ama dükkan üstü dairenin soğuk zeminine hiçbişey yapamazsın.

uysal_rockci' Alıntı:
Benim tercihin üst kat olacaktır. Tepende kimse yok en azından. Sofra bezi silken hali silken koşturan kimse olmayacak ....

Kesinlikkle katılıyorum hocama.Site kültürü çoğu insanımızda yok.Ara katta olunca halı çırpma,sofra bezi silkme ve bilimum tozlu etkinliğe maruz kalıyorsunuz.en üste çıkın siz toz içinde bırakın insanları (şaka tabiki) :) :)

Hocam ben evi topraktan aldım bilerek ve isteyerek en üst kattan aldım, başlangıçta çatıda izocam yoktu sadece yalıtım köpüğü vardı önceleri faydası olacağını düşündüğümden ses çıkarmadım ama bayağı sıkıntı yaşattı sonra izocam serdik, şimdi ısınma sorunu, nem sorunu, küf sorunu yok. Yalıtım olduğu zaman sıkıntı yaşanmıyor. Akma meselesine gelince birkaç gün önce bir arkadaşa ev aldık müteahhit en üst kat alma 20-30 yıl sonra kiremit eskidiği zaman çatı akar dedi. 20-30 yıla sanki evin diğer yerleri ilk günkü gibi kalacak da çatısı bozulacak ki varsayalım akma meydana geldi bu durum apartmanı komple ilgilendirir çatı yaptırılır sen sadece bir süre sıkıntısını çekmiş olursun. Ben kışın belli aralıklarla çatıya çıkıp kontrol ettim akma var mı diye, eğer aksaydı müdahaleyi evin içinde değil çatı yapacaktım, tamir yapılabilecekse tamir yaptırırsın, kışın çatıda kar varsa akan yeri bir şekilde oluklara yönlendirir geçici bir çözüm üretsin yazın da tamiri yapılır.
Artık inşaat yapmak hem kolaylaştı hem de kullanılan malzemeler çok farklı. Bir çok sıkıntı kolay bir şekilde aşılabiliyor. 50 yıl önce oluşmuş alt kokar, üst akar mantığını kırmak lazım. Affedersiniz kanalizasyon diye bişey yok açılan çukura gider bağlanırdı tabi ki alt kokar. Bu mantıkla gidildiğinde kimsenin müstakil villalarda oturmaması lazım, herkes bunu hayal eder. Kendin için öncelikler ne ise onları düşün ona göre karar ver hocam. Benim için ısınma öncelikli, ben ufakta olsa öyle inşaat sıkıntısı usta falan çekemem diyorsan ara kat veya altı dükkan olanı al. Yok arkadaş ben müstakil gibi oturmak istiyorum ufak tefek sıkıntılar önemli değil keyfi yeter diyorsan kesinlikle en üst katı al.

Benim görüşüm ara kat sadece ısınma açısından avantajlı olabilir, belki bazı sıkıntılardan kurtarabilir ama en üst katın rahatlığı, hele evin cephesi güzelse tepeden kimse seni seyretmeden balkonda yapılan kahvaltıların,yenilen yemeklerin, dışarıyı seyrederek içilen çayların keyfi paha biçilemez. Bide arkadaşların söylediği gibi üst katına saçma sapan bir insan geldi mi almışsın bir kere evi kaçma şansında yok. (Herkes bizler gibi hassas olmuyor. Benimde iki çocuğum var ve haliyle oynamak zıplamak istiyor, evde süngerden oyun alanı var zıplamak,takla atmak, tepinmek istedimi yetiyor ona 3m2 alan. )Ben kavgası gürültüsü eksik olmayan, evde resmen güreş tutulan, gecenin bi saati eşyaları bir odadan başka bir odaya taşıyan adamlar biliyorum öyle birine çattın mı Allah kolaylık versin.

ikizlerimiz var.2 küsür yaş civarı ve 3. de yolda inşallah.Yine de gittik (başkalarını rahatsız eder miyiz bilemiyorum şimdilik ama) 14 ay önce temelden 4. kat (en üst-üstü teras-burada çatılı evler yaygın değil.)ev aldık. içi yapılırken şeçimi, tezgahı, tezgah arası, kapısı, parkesi ıvır zıvırı derken fark ödediğimiz yerleri oldu. dolaplarını yaptırdık, takıldı derken... yağış çok alan bölgedeyiz.
Şu son geçirdiğimiz üst üste 2 yağışlı dönem sonunda gördük ki evimiz tam oturacakken 2 yerden su almış. Terastan local izolasyon yaptılar. çimento benzeri bir maddeyle. İçeriden tavan kısımlarını da local boyadılar. Mutfak dolabının iç mdf'si bayağı ıslanmış küflenmiş. onun değişmesini bekliyoruz. Eşimle evde oturup oturmama konusunda görüş ayrılığı yaşıyoruz. Hanımlar evin makyajı konusunda biraz daha duygusal olabiliyor. üstelik kiradayız. asansörü de aktif değil. Ben de bilemiyorum hocam. Bana sorarsanız ikisi de değil. siz işin başındasınız sayılır bize göre. Müstakil dubleks bahçeli ise niçin vazgeçtiniz? Bir bayan olarak tavsiyem; eşinize istediği mutfağı birebir yaptırmayı teklif ederek farklı seçenekler sunabilirsiniz.

2-3 haftadır bende çok ev baktım. 1. ve son katların problemleri belli. dublekste oturuyoruz. masraflı, yazın sıcak kışın soğuk. çok iyi yalıtımın olması lazım ki inşaatın kendiniz yapmadığınız sürece bu hiç olmaz...
1. kat buldum, 3. kat çatılı da buldum alıp almamak arasında çok gidip geldim ama nasip işte gezerken ara kat, güney doğu cephe (Antalya için güzel bir cephe) asansörlü ve kullanışlı bir daire buldum en sonunda...
biraz daha gezinin :)

ozhan07' Alıntı:
2-3 haftadır bende çok ev baktım. 1. ve son katların problemleri belli. dublekste oturuyoruz. masraflı, yazın sıcak kışın soğuk. çok iyi yalıtımın olması lazım ki inşaatın kendiniz yapmadığınız sürece bu hiç olmaz...
1. kat buldum, 3. kat çatılı da buldum alıp almamak arasında çok gidip geldim ama nasip işte gezerken ara kat, güney doğu cephe (Antalya için güzel bir cephe) asansörlü ve kullanışlı bir daire buldum en sonunda...

Bende aynı şekilde 30 dan fazla ev gezdim sonunda ara kat 3 görünümlü 2. kat buldum doğu güney kuzey cepheli gayette memnunum, ara kat tavsiye ederim.. Bu arada bende Antalyada oturuyorum.

paradox99' Alıntı:
ozhan07' Alıntı:

Bende aynı şekilde 30 dan fazla ev gezdim sonunda ara kat 3 görünümlü 2. kat buldum doğu güney kuzey cepheli gayette memnunum, ara kat tavsiye ederim.. Bu arada bende Antalyada oturuyorum.

nerden aldınız hocam. ben ahatlı dan 2+1 fiyat biraz yüksek ama geç kaldık, fiyatlar çok yükseldi. 1 sene önce almak vardı :D

hepinize yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim... Yaşadığım yer Lüleburgaz dolayısıyla soğuk bir yer. çok büyük bi yer olmadığı için aşağı yukarı çoğu daireyi gezdim ama bir türlü içimize sinenini bulamıyoruz tam olarak o yüzden burada karar kılmıştık cuma günü ne kadar söz aldık daireleri kimseye göstermeyeceğine ve seçim yaklaşıyor hakkımızda hayırlısı neyse o olsun inşallah...

Üst kat müstakil ev keyfi verir. keyfine kimse bişey diyemez.
yeni yapılarda ısınma problemi de olmaz. (üstü çatı ise tabiki. damına su düşen bir evde kesinlikle otrulmaz. ısı ve su yalıtım problemleri yaşarsınız. Çözülmeyecek problemler değildir. para harcadıktan sonra her sorunun çözümü vardır ama bu harcanacak parayı apartman yönetiminden beklemeyin. söz konusu dam olduğunda sitenizde kimse sahip çıkmaz tek başınıza kalırsınız.

Binanın damı sizin değildir ancak yapılması gereken tüm masraflar malesef size aittir. Devlet bu konuda apartman çatısındaki masrafların ortak olduğuna dair kanun bile çıkarmıştır ancak uygulamada hiçbir zaman böyle olmaz. Medeniyet toplu yaşama kültürü malesef oturmamıştır ve kanunlarımızı da uygulayabielcek kadar cesur değiliz.

kısaca son kat özenle yaptırıp 4 yıl oturmuş ayrıca 10.000 TL de çatısına kendi cebinden para harcamış birisi olarak kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyorum.
binalar her zaman en üstten yıpranmaya başlar ve dolayısı ile 15-20 yıl sonra daireniz para etmez olur.
Planlı projeli tapulu çatı dubleksi bulabilirseniz mal sizindir dam sizindir alın masrafını edin müstakil ev keyfini yaşayın. Masrafını edin derken baya bir edersiniz bilgiiniz olsun. Çatı dubleksi de zengin işidir zengin değilseniz masrafını edemeyecekseniz yanaşmayın.

bundan da daha güzeli çatı dubleksinde oturana kadar da şehrin biraz kıyısında arsa alıp müstakil yaptırmak en mantıklısı.(aynı paraya mal olur) damıda senin yerin dibi de senin sonuçta. para harcasanda kendi malına harcıyorsun.

üst kat ile bu kadar yazdıktan sonra dükkan üstü veya giriş kat ile ilgili bir cümle kurayım
"dükkan üstü veya giriş kat alana kadar gidin son kat alın." altı boş bir daireyi ısıtmak kadar zor birşey yoktur. yaksanızda ayaklarınız donar. tabana ısı yalıtımı sökmez. çünkü kalorifer havayı sıtır yeri değil. ayrıca girenin çıkanın gürültüsü sofra halı çırpmaları düşünmek bile istemiyorum.

illede apartmanda oturacaksanız güzel cepheli güneş alan bir arakat. ev kombili ise kesinlikle bol güneş almalı tam güney cephe olmalı. yakıt masrafı abartısız yarıya iner.
Giriş katta da oturdum son kattada dükkan üstünde de yazdıklarımın hepsi tecrübe.

düzeltme: (3. Kat son katmış dikkat etmemiştim.)

bu yazdıklarımı okuyup bahsettiğin evlerden vazgeçip ara kat başka bir daire tercih edersen ilerde bana dua edeceksin inşallah.

hayirlisi olsun... bende baska yerlere bakin :) dükkan üstü soguk olur üst kattaki komsulariniz iyi olmasi gerekiyor kavga gürültü olmamasina önem gösterin...
üst kat olursa kisin soguk olur yazin sicak olur yagmur yaginca akar nebilim cati kati tercih etmeyin....

ozhan07' Alıntı:
nerden aldınız hocam. ben ahatlı dan 2+1 fiyat biraz yüksek ama geç kaldık, fiyatlar çok yükseldi. 1 sene önce almak vardı :D

Eylül 2013 de aldım hocam 3+1 kızıltoprak mah meydan dan 145e.. ama şu an burda fiyatlar uçtu, benim ev kredi masrafının iki katını kazandırdı ama Allah satmaya mecbur bırakmasın...

Geri