Evi para biriktirip mi almak krediyle mi almak

Kodla Büyü
Faiz haramda bu tefecilik zihniyeti yle mi yapiliyor? Alacagin kredi belli, ödeyeceği n faiz belli,odeyecegin süre belli,gelirin belli giderin belli, bi yerde bankadan parayi satın aliyorsunuz o sekilde düşünün...o zaman bütün ticari faaliyet lerin haram la girmesi gerek,adam 20. Birime mal ettiği mali sana 50 birime satiyor ama ticaret sonuna kadar helal oluyor....sen o malın kaça mal oldugundan bı habersin,kazigi yiyorsun ticaret oluyor...öteki çok buyuk gunah....??

Ticarette insanlarin birbirini kandirmasida yasaktir. Sirf ticari faaliyetler ile ilgili bir sure bile vardir Kur'an-i Kerimde

Bizi kandiran bizden degildir. (Hadis)

Bir haramin baska bir haramla kiyas edilmesi de dogru degildir. Faizde domino tasi etkisini unutmayalim

“Faiz yiyenler, kabirlerinden şeytanın çarptığı
kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu durum
onların ‘Alışveriş de faiz gibidir’ demelerinden
dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal, faizi
haram kılmıştır…” (Bakara suresi 275. Ayet)

Ticaret te inaanlarin birbirini kandirmasinin kriteri nedir? Kimi yüzde 20 30 40 50 karla satar alicisi varsir,kimi 50 liralık maliyeti olan bir esarpa markasindan dolayi basar 5000 liralik etiketi öyle de alan alir... değil mi?ha bu arada illa kredi insanları strese sokar ama maaşlar koşullar belli nakit para ev alana büyük alkış.... ha bu arada bu faizi de bu kadar cazip kilanlarin,hiç mi gunahi yok? Adamalr ha bire faizi artırıyor,sözde düşecekti...

Faiz haramda bu tefecilik zihniyeti yle mi yapiliyor? Alacagin kredi belli, ödeyeceği n faiz belli,odeyecegin süre belli,gelirin belli giderin belli, bi yerde bankadan parayi satın aliyorsunuz o sekilde düşünün...
Hocam belli ki bankaların çalışma sistemini bilmiyorsun. Krediyi, faizi alan memnun, veren memnun olabilir, ama hiçbir üretim olmadan ortaya birden çıkıveren para nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkesin cebindeki para değer kaybediyor. Yani seksen küsur milyon insanın cebindeki paranın banka tarafından çalınmasına yardımcı oluyorsun.

Ben bir kooperatif deneyimi yaşadım.Önce 2bin tl dosya parası istediler verdim.Sonra bankaya değil kooperatife giderek her ay makbuz kestirip aidatınızı ödüyorsunuz.
Sonra 1 tane blok dikiliyor eğer siz oturmak isterseniz kuraya girmek zorundasınız.Kuraya katılma parası 3bin tl.Diyelim ki bana ev çıktı.Anahtar parası 3bintl.Sonra alt üst fark parası.Sonra oturdunuz diğer bloklar bitirilip kooperatif fesh edilinceye kadar aidat ödüyorsunuz.Hatta en son bir maliyet hesabı yapılıyor her daire başına bunlarda fatura ediliyor.Bir sene içinde ayrıldım.Bankadan kredi çektim 7 senede 125bin tl ödedim evimdeyim.Bizim okulda arkadaş 6 sene bu kooperatiflere tam 90 bin ödemiş ve hala kirada.
Mevduat bankaları(faizli) mecbur merkez bankasında mevduat bulundurmak zorunda.Merkez bankası topladıkları paranın faizini katılım bankalarına öder.Katılım bankası(faizsiz) sizin adınıza evi alır üstüne komisyon koyarak size satar.İlginçtir ki katılım bankasının komisyon yada kar payı tahakkuk ücretleri, mevduat bankalarının faizleri ile hemen hemen aynısına gelir.Katılım bankalarından alınan evler genelde mevduat bankalarından alınan evlerden çok pahalıya gelir.Banka der ki faizsiz sistem yerine kar payı ve vade farkı kelimelerini koyar.

Şöyleki eğer evi alırsan ev sahibi olup kira ödemessin ve evsahipliği lüksünü erkenden yaşamaya başlarsın. Yok ev almassan ev fiyatları artışı ödediğin kira ve kiracılık altını çiziyorum kiracılık işine katlanırsın yaşam lüksünü etkiler ve bu iki seçenek almak yada almamak yaklaşık olarak 10-30 bin farkeder iyi bir hesap yaparsan. Bence kesinlikle al. Kiracılıktan kurtul. Diğer ihtimal eğer ev fiyatları artmadığında karlı. Kiracılık sorun değil dersen ve 3 yıl ev fiyatları artmaz dersen de bu ihtimali dene...
Tamda oyle dusunuyorum hocam kiradayim evim hem okula yakin hemde kira cok degil.
Bu andan sonrada evlerin ust limite ulastigini dusunuyorum su anda bile satislarda ciddi oranda azalma var 1 yildir.
Faizler dusuk oldugu icin konut fiyatlari buna bagli hep artiyor mb bankasi 1 aydir faizleri arttirip duruyor bu iyi bisey degil ulke icin ama konut fiyatlarinda onunuzdeki 2 3 yil icinde artis degil belkide dusus olacagi kesin gibi artik.

Tum sikintilarin sebebi muteahhitlerin doymak bilmeyen mideleri.
Bunlara bir uhut hatta bir uhut daha verseniz doymazlar. Ayni insanlar birde kahraman ilan ediliyorlar ya buna sasiriyorum.

Gerci neden sadiriyoruz ki, ahir zaman mevsimi

Tamda oyle dusunuyorum hocam kiradayim evim hem okula yakin hemde kira cok degil.
Bu andan sonrada evlerin ust limite ulastigini dusunuyorum su anda bile satislarda ciddi oranda azalma var 1 yildir.
Faizler dusuk oldugu icin konut fiyatlari buna bagli hep artiyor mb bankasi 1 aydir faizleri arttirip duruyor bu iyi bisey degil ulke icin ama konut fiyatlarinda onunuzdeki 2 3 yil icinde artis degil belkide dusus olacagi kesin gibi artik.
Evet konut fiyatları düşmese de paralel gidecek gibi. Kiracılık sorun değilse para biriktirip elindeki paranın getirisiyle 3 yıl sonra istediğin evi alırsın.

Ayrıca faiz konusunda ahkam kesenler kaç kez birisine borç verdiniz de verdiğiniz borç miktarının aynısını aldınız. (ben yaptım. Hatta borcu almadığım oldu. Bunu kimseye söylemem İnternet te beni nikimden tanıyan olmadığı için söylüyorum. Şayet "sağ elin verdiğini sol...." hadis ) Faiz haramdır diye geçinenler Eminim bir çoğunuz altın döviz borcu veriyordur. Eğer ümmet Peygamberini dinleyip emirlerini yerine getirseydi 1400 yıl oldu ki şimdi AÇLIK yoktu dünyada. Ama biz hep ayrıntıya takıldık şekle aldandık, en iyi Müslüman benim diyen nicelerine aldandık. Sonuç DİNİMİZİN MERKEZİ ARABİSTAN olmuş AMERİKAN Yahudi uşağı. O yüzden şimdi tutup iki garibanın hayatında ilk defa en temel ihtiyacı olan BARINMA ihtiyacını gidermek için bulduğu yöntemler için CEHENNEM ile tehdit etmek hoş değil. Ona siz karar veremezsiniz. ALAH BÜYÜKTÜR. sizin 1600 yıldır çözemediğimiz şeyleri kullarına yük etmez fikrimce.
Not: eleştirim burada yorum yapan arkadaşlara değil genele insanlığadır.

Eskiden maaşım 180 tl idi.O zamanlar kiralar bedava gibi idi.Bol bol lokantalarda yemek yerdik para bitmezdi.Şu anda sadece ev kirası,elektrik,su,telefon,ulaşım maaşı komple götürüyor.Ek dersin olmasa işin zor.Herhalde bir 10 sene sonra ev almak imkansız gibi olacak.

Konu hakkında çok yazdım, bu tepki banaymış gibi oldu o yüzden yanıt yazma gereksinimi duyuyorum.
Ayrıca faiz konusunda ahkam kesenler kaç kez birisine borç verdiniz de verdiğiniz borç miktarının aynısını aldınız. (ben yaptım. Hatta borcu almadığım oldu. Bunu kimseye söylemem İnternet te beni nikimden tanıyan olmadığı için söylüyorum. Şayet "sağ elin verdiğini sol...." hadis ) Faiz haramdır diye geçinenler Eminim bir çoğunuz altın döviz borcu veriyordur. Eğer ümmet Peygamberini dinleyip emirlerini yerine getirseydi 1400 yıl oldu ki şimdi AÇLIK yoktu dünyada. Ama biz hep ayrıntıya takıldık şekle aldandık, en iyi Müslüman benim diyen nicelerine aldandık. Sonuç DİNİMİZİN MERKEZİ ARABİSTAN olmuş AMERİKAN Yahudi uşağı. O yüzden şimdi tutup iki garibanın hayatında ilk defa en temel ihtiyacı olan BARINMA ihtiyacını gidermek için bulduğu yöntemler için CEHENNEM ile tehdit etmek hoş değil. Ona siz karar veremezsiniz. ALAH BÜYÜKTÜR. sizin 1600 yıldır çözemediğimiz şeyleri kullarına yük etmez fikrimce.
Not: eleştirim burada yorum yapan arkadaşlara değil genele insanlığadır.
Evet borç verdim TL cinsinden ve aylar sonra faizsiz geri aldım. Dövizle, altınla da hiç borç vermedim ki versem de bu haram boyutuna girmez, çünkü paranın değeri düşüyorsa veren kişinin zararını alan kişiden istemesi haktır, banka faiziyle karıştırmayın; daha önce de anlattım bankanın nasıl paradan para ürettiğini. Her şeyi doğru yaptık da bunu mu doğru yapacağız demek tam bir garabet. O zaman hiçbir şeyi doğru yapmayalım, ne gerek varki, daha da pisliğe gömülelim. Barınma ihtiyacınızı giderme gibi masum bir amacınız olması yaptığınızın doğru olacağı ya da Yaratıcı tarafından affedileceği anlamına gelmez ki burada hakkına girilen kişiler kuldur, Allah değil. Borcunuz kuladır. 80 milyon insanla hellaleşin bakalım. Neyse benden bu kadar daha da yazmaya gerek yok.
"Biz seni onların üzerine bir gözetleyici olarak göndermiş değiliz. Sana düşen, yalnızca tebliğdir."
Allah, peygamberine böyle seslenmiş, ben kimim ki insanları cehennem ile korkutmaya çalışayım, yaptığınızdan vazgeçirmeye çalışayım. Yalnızca bilgi paylaştım. Esenlikler dilerim.

Emlak sektörü konusunda istatistik bilgiler veren REIDIN’e göre 2010 yılı Aralık ayında 105.000 TL’ye alınan yeni bir dairenin bugünkü değeri ortalama 178.500 TL.
Yine aynı yıl 110.000 TL ile dolar alan bir kişi o gün 73.500 dolar alabiliyordu. Bu kişi bugün döviz bürosuna gitse dolarını 279 bin TL’ye bozabilir.
Yine aynı yıl 110.000 TL ile altın alan bir kişi o gün 1571 gram altın alabiliyordu. Bu kişi bugün altınını 306 bin TL’ye bozabilir.
Özellikle son 2-3 yılda dolardaki ve altındaki yükseliş sayesinde, döviz ve altın konuta kıyasla daha fazla gelir getirmiş durumda.
Üstelik konutu hemen nakde çevirmek mümkün değilken, doları nakde çevirmek 5 dakikalık iş.

benimkinde naçizane farklı bir bakış açısı:) evet ev alma furyası başladığında ev alınsaydı iyi kar edilirdi.ama şuan bence o faiz oranıyla o krediyi çekip o şişmiş fiyatlara ev almak ömrünün 10 yılını bir evim olsun diye vermek yaşamamak,gezmemek,yememek mütahide bir adet daha audi hediye etmek ne diyim :).Evet ev almayı düşünüyorum ama emlak balonu patladığında mütahidler intihar etmeye başladığında.Borsada bir deyim vardır hızlı çıkan hızlı düşer diye ve en iyi yatırım kriz döneminde kimsede keş yokken yapılan yatırımdır.saygılar.

Faiz haramda bu tefecilik zihniyeti yle mi yapiliyor? Alacagin kredi belli, ödeyeceği n faiz belli,odeyecegin süre belli,gelirin belli giderin belli, bi yerde bankadan parayi satın aliyorsunuz o sekilde düşünün...o zaman bütün ticari faaliyet lerin haram la girmesi gerek,adam 20. Birime mal ettiği mali sana 50 birime satiyor ama ticaret sonuna kadar helal oluyor....sen o malın kaça mal oldugundan bı habersin,kazigi yiyorsun ticaret oluyor...öteki çok buyuk gunah....??
Bakara Süresi 275. Ayet:
Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır.

Son düzenleme:
Geri