Evrensel İmaj Alma - SYSPREP

Kodla Büyü

yakuphan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
WİNDOWS XP İÇİN
Merhaba Arkadaşlar,
Bilgisayar Laboratuarlarımızda eğer bütün bilgisayarların donanımları aynıysa Norton Ghost benzeri bir imaj programı ile bir bilgisayara kurduğumuz her şeyi diğer bilgisayarlara imaj atma yoluyla dağıtabiliyoruz. Ancak LAB’ımızda donanımı farklı bilgisayarlar varsa bu durumda, bu bilgisayarlara sıfırdan Windows kurmak üstüne de bir sürü programı kurmak bazen gerçekten işkence haline gelebilmekte.
Bildiğiniz gibi bir bilgisayarın imajını alıp, donanımı farklı bir bilgisayara bu imajı yüklediğinizde Windows Mavi Ekran hatası vermekte ve açılmamaktadır. İşte tam da bu noktada Microsoft bize kurulu olan bir Windows kurulumunu donanımı farklı bir bilgisayara SYSPREP isimli bir küçük bir programla aktarma şansı sunmaktadır. Bu program sayesinde bazı NoteBook bilgisayarları ilk açtığınızda başlayan Windows kurulumuna benzer bir yapı oluşturabiliyoruz.
Sizin için yapılacak işlemleri anlatan bir Belge hazırladım ve ayrıca gerekli Windows Deploy.cab dosyasını da ekledim. Deploy.cab windowsun küçük yardımcı programlarını barındıran bir dosya ve Windows Update'den indirmek için için doğrulama istiyor. Bunu böylece aşmış olacaksınız.

Ben bu yöntemi kullanarak oluşturduğum imajı birbirinden farklı üç sisteme aktardım ve herhangi bir problemle karşılaşmadım. Imajı aldığım sistem çift çekirdek AMD platformuydu. Aktardığım sistemin biri çift çekirdek Intel diğeri ise P4 1.7 platformuydu. Donanımları tamamen birbirinden farklıydı.
Hazırladığınız imaj ile artık bilgisayarlara Windows'u ve gerekli programları baştan kurmak zorunda kalmayacağınızı söyleyebilirim.

WİNDOWS 7 İÇİN
Ben denedim.
SYSPREP.exe programı Windows 7 ile beraber geliyor. c:\windows\system32\sysprep\ klasöründe yer alıyor.
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q ... VE_trTR505
arama sonuçlarında çıkan web sayfalarındaki anlatımlardan yola çıkarak programı çalıştırıp, işletin, bilgisayar yeniden başladığında sanki yeni windows kuruyormuşsunuz gibi kullanıcı adı, şifre, bilgisayar adı vs. gibi bilgiler istiyor.
Özet olarak yapmanız gerekenler şunlar.
Bir bilgisayara Windows 7 kurun.
Mümkün olduğunca sürücü kurmayın, kendi tanıdıklarıyla kalsın.
Gerekli programları kurun ancak kesinlikle Antivirüs kurmayın.
Windows için performans vs. gibi ayarlarınız yapın, güncellemeleri yükleyin vs
sysprep.exe'yi çalıştırın. Çalıştırırken, işlem bittiğinde bilgisayarı kapat seçeneği seçili olsun.
Program işini bitirdiğinde bilgisayarı kapatacak.
Acronis ya da ghost CD/USB neyse onu hazırlayın ve bilgisayara takıp, bilgisayarı bunlarla BOOT edin. Dikkat edin Bilgisayar yeniden başladığında eğer bunlarla boot etmezse, windows açılmaya devam edebilir. O nedenle mutlaka imaj programlarınızın CD/USB'si ile boot etmelisiniz.
Programınızı kullanarak eğer varsa 100 MB'lik bölümü ve C'yi, 100 MB'Lik bölüm yoksa sadece C'nin imajını alın. Ben USB olarak ayarladığım Acronis ile boot edip, bütün harddiskin imajını harici diskime aldım. Yani hem 100 MB'lik bölüm, hem C hem de D'yi aldım. D'de ufak tefek dosyalar, programlar vs. vardı. Imajı başka bir bilgisayara yüklerken de tüm sabit diski yüklemiştim. Ancak isterseniz sadece 100 MB'lik bölüm ve C'yi de yükleyebilirsiniz.
Eğer harici bir sabit diskiniz varsa size de bunu öneririm. Yoksa yedeği D'ye aldırın. 25 GB'lik bilgi bulunan C'nin imajı 10-12 GB'ye düştü bende.
Imajı aldıktan sonra, hedef bilgisayarı yine imaj programınızla boot edip, Recovery deyip, 100MB'lik bölümü ve C'yi restore edin. İşlem bittikten sonra bilgisayar yeniden başladığında Sizden Windows 7 kurulumunun son kısmındaki gibi kullanıcı adı, bilgisayar şifre, CD-KEY vs gibi bilgileri isteyecek, bunları girdikten sonra windows açılacak ve bütün programlarınız orada olacak. Ancak yeni bir kullanıcı oluşturulduğu için bazı programların simgeleri masaüstünde olmayabilir. Bunları daha önce oluşturulmuş olan kullanıcının masaüstünden kopyalayabilirsiniz.
Benim yaptığım denemede Antivirüs de kurmuş olduğum için, yeniden yükledikten sonra, tam açılacakken hata alıyordum. Ancak birkaç defa kapat/aç yaptığımda normal bir şekilde devam etmişti. Meğer antivirüs programı dosya, registry değişikliğini engellemeye çalışıyormuş.
Bu şekilde aldığım imajı aynı tür bilgisayarlarda, farklı tür bilgisayarlarda denedim, herhangi bir sorun olmadan bilgisayarlar çalışıyor. Program olarak bilgisayarlarda gerekli programlar, Adobe CS5 programları, Office 2010, Visual Studio 2008 Express vs. gibi programlar vardı, hepsi problemsiz çalışıyor.
TNCTR'de bunu biraz daha farklı şekilde kullanıp, kurulan Windows bölümünü .wim dosyası haline getirip, Windows 7 kurulum DVD'sindeki install.wim dosyası ile değiştirerek, imaj alma işlemi yerine, sanki yeni bir windows kuruyormuşsunuz gibi, bütün programlarla beraber kurulan bir windows kurulum DVD'si yapımı anlatılıyor. Ancak zaman yönünden benim anlattığım yöntem daha verimli.
Çalışmalarınızda başarılar. Deneyimlerinizi paylaşırsanız da sevinirim.

NOT:
Eğer problem yaşarsanız lütfen XP için mi yoksa Windows 7 için mi uygularken sorun yaşadığınızı yazarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz.
Yukarıdaki yöntemler defalarca denenmiştir.

Ekli dosyalar

• sysprep_windows_dagitma.zip
    1.9 MB · Görüntüleme: 4,165
Bir zaman ben de denemiştim bu yöntemi kullanmayı ama becerememiştim. Ufak bir hata sistemin tamamen göçmesine neden olabiliyor. Çalışmanızı deneyip ilk fırsatta uygulamak istiyorum.

kolay gelsin.

Vista için benzer bir uygulama hakkında burada İngilizce bir makale bulunmakta. Anladığım kadarıyla XP'den biraz farklı.

hocam eline sağlık bu gerçekten istediğimiz bir şeydi süper olmuş.Yarın hemen uygulamaya geçelim :+1:

alternatif olarak şuda denenebilir şu ana kadar farklı donanımda 4 PC de denedim pek bir sorun çıkarmadı: ama denemeler sürecek olumsuz bir durumla karşılaşırsam tekrar yazarım

BOIS tan ,ses,ağ,USB,eğer optik ve hdd SATA ise IDE controller bileşenleri kapatılır.Burada amaç sistem kurulurken mümkün olduğu kadar az bileşenin XP tarafından tanınmasını,mümkünse hiç tanınmamasını sağlamak.
XP kurulur, programlar kurulur.kesinlikle hiçbir sürücü kurulmaz.aygıtlar biostan kapalı olduğundan ve sürücü yüklenmediğinden Aygıt yöneticisinde ses,ağ,ekran kartı yongaları tanımsızdır.bu hali ile ghost ( hirens ile) alınır.daha sonra *.GHO dosyası ultraISO programı ile HirensCD içerisine entegre edilir.elde edilen yeni ISO DVD ye yakılır.bu DVD yi farklı PC donanımlarında kullanabileceğinizi düşünüyorum.tabi en son donanım sürücülerini kurarak işi bitiriyoruz.
sizde deneyip olumlu yada olumsuz sonuç alırsanız burada paylaşırsınız.
Bu işi yaparken kullandığınız bilgisayar mimümkün olduğunca az donanımlı mümkünse herşeyi onboard olsun

@sinaaat, bahsettiğiniz yöntem ne yazık ki her zaman işe yaramayabilir. Siz sürücü kurmasanız bile Windows tanıyabildiği donanımların (özellikle anakart chipsetleri) sürücülerini yükleyecektir. Bu daha mavi ekran hatalarına neden olabilir. Benim anlattığım yöntemde sistem önce hiç donanım yüklenmemiş gibi bir hale getiriliyor ardından da sanki yeni bir windows kuruyormuşsunuz gibi kurulum yapıyorsunuz.
Microsoft'un kendisine ait bir yöntem olduğundan da daha stabil olacağını düşünüyorum.

Ellerinize sağlık, zaten imajlarımda sorun oluşmuştu, yeni bir imaj oluşturmak istiyordum, bu program çok işime yarayacak. Çok teşekkürler.

yakuphan' Alıntı:
@sinaaat, bahsettiğiniz yöntem ne yazık ki her zaman işe yaramayabilir. Siz sürücü kurmasanız bile Windows tanıyabildiği donanımların (özellikle anakart chipsetleri) sürücülerini yükleyecektir. Bu daha mavi ekran hatalarına neden olabilir. Benim anlattığım yöntemde sistem önce hiç donanım yüklenmemiş gibi bir hale getiriliyor ardından da sanki yeni bir windows kuruyormuşsunuz gibi kurulum yapıyorsunuz.
Microsoft'un kendisine ait bir yöntem olduğundan da daha stabil olacağını düşünüyorum.

Evet hocam haklısınız.

SYSPREP programını çalıştırdıktan sonra ilgili klasörün içine (c:/SYSPREP) I386 klasörü ve bir ini dosyası oluşturdu. Şimdi sistemin bu şekilde ghostunu mu almam gerekiyor?

mystreous , evet hocam o şekilde yedeğini almanız gerekiyor.

AMD işlemcili , sata diskli bilgisayarda kurulum yaptım.
Sysprep ile ilgili işlemleri sorunsuz tamamladım.
Acronis ile yedeği aldım.
Intel işlemcili IDE diskli başka bir bilgisayara imajı yüklediğim sırada corrupted image file hatası verdi Acronis ve yüklemeyi bitiremedi. XP CDsi ile baştan kurmak zorunda kaldım.

İmaj almayı ghost ile deneyeceğim bir dahaki sefere

İmajı aldıktan sonra geri yükleme yapıtğımda ilk açılışta sysprep ekranı çıkıyor , fabrik ayarlarına dön , mühürle gibi seçenekleri kullanmama rağmen 2. açılışta tekrardan mini kurulumu çalıştırıyor. Bunu engellemenin bir yolu var mı ?

çok işe yarayacak bi konu çok teşekkür ederim toplama bi lab sahibi olarak çok mutlu oldum Allah razı olsun

Geri