Excel de aynı veri yi bulma

Kodla Büyü

graur

Aktif Üye
Arkadaslar yaklaşık 4 bin kişilik öğrenci grubunun seçmeli dersleri excel ortamında yazılacak. Haliyle yanlışlıkla aynı öğrenci birden fazla yazilabilcek. Böyle bir durum da aynı ismi (Ad ve Soyad tek hücrede) tekrarlayan öğrencileri bulan bir formül var mı?

Aslında bu iş access te yapılabilese çok iyi olacak özelliklere raporlama açısından ama bi türlü beceremedim. Böylece tablolar arasındaki ilişki seçilerek form olusturabilecek excel de ise hali ile tüm veri tek sayfada olacağından VERI SÜZ ile yapıyorduk ve o şekilde yazdırıyordu. access te bunu yapabilecek Yardım sever arkadaşlar dan şimdiden teşekkür ediyorum.

Koşullu Biçimlendirme | Hücre Kurallarını Vurgula | Yinelenen Değerler den yapabilirsiniz.

normalisation rules diye ara google dan bulabilirsin nasil yapilacagini. bu normalisation kurallari ile birden fazla kayitlari silebilirsin

Sayın hocam, access'de zaten tabloyu oluştururken alanın tekrarlamayacağını belirterek, o alana aynı bilginin birden fazla girilmesini engelleyebilirsiniz.
Excel'de ise arkadaşın bahsettiği gibi koşullu biçimlendirme ile yapmak en iyisi olacaktır.

1-Tüm verileri girdikten sonra (ad-soyad) sütununa göre A dan Z ye sıralama yapabilirsiniz.
2-Sonra (ad-soyad) sütununu seçip - Koşullu Biçimlendirme - Hücre Kurallarını Vurgula - Yinelenen Değerler seçeneği ile tekrarlanan ad-soyadları renklendirip görebilirsiniz.
3- Sonrasında istediklerinizi silebilirsiniz.

Muhtemelen daha basit yolu vardır ama bu da işinizi kolaylaştırabilir. Kolay gelsin...

Geri