Excel de sihirli Bir Formule İhtiyacım Var

Kodla Büyü

raco38

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Şu key Hesapları ile başım belada. Bizim ilçe Milli Eğitime Key hesaplarında hata olanların bir listesi gelmiş Yalnız bu listede sadece ilçe milli eğitimde çalışanların değil tüm ilçenin listesi var. Elimde Ayrıca İlçe Milli Eğitimde çalışanların listeside var. Şimdi ben Bu İki çalışma kitabını karşılaştırıp sadece ilçe milli eğitimde çalışıpta hatalı olanları seçmem gerekiyor.Bunu tek tek yapmaya kalkışsam 1987 den 1995 e kadar yaklaşık15 bin kişilk bir liste oluyor. Bunu otomatik yapacak bir formül biliyormusunuz. Yardımcı olursanız şu mübarek ramazan ayında beni büyük bir yükten kurtaracak ve dualarımı alacaksınız. Hadi arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

Buyurun Hoocam dosyalarıda aşağıya ekliyorm

Arkadaşlar yokmu bir bir formulu siz olsaydınız nasıl çözerdiniz bu sorunu en azından bir fikir verin cumaya kadar bitirmem lazım yardımınıza ihtiyacım var hadi uzatın şu yardım ellerinizi

hocam dosyalara bkamadım ama makro yazarak vb düzenleyicisi sayesinde halledilebilir bence.vaktim olmadığı için şu an bakamıyorum.
kolay gelsin

raco38' Alıntı:
Arkadaşlar Şu key Hesapları ile başım belada. Bizim ilçe Milli Eğitime Key hesaplarında hata olanların bir listesi gelmiş Yalnız bu listede sadece ilçe milli eğitimde çalışanların değil tüm ilçenin listesi var. Elimde Ayrıca İlçe Milli Eğitimde çalışanların listeside var. Şimdi ben Bu İki çalışma kitabını karşılaştırıp sadece ilçe milli eğitimde çalışıpta hatalı olanları seçmem gerekiyor.Bunu tek tek yapmaya kalkışsam 1987 den 1995 e kadar yaklaşık15 bin kişilk bir liste oluyor. Bunu otomatik yapacak bir formül biliyormusunuz. Yardımcı olursanız şu mübarek ramazan ayında beni büyük bir yükten kurtaracak ve dualarımı alacaksınız. Hadi arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

Buyurun Hoocam dosyalarıda aşağıya ekliyorm
Hocam fazla vaktim olmadığı için detaylı bakamadım. Ama azıcık uğraşırsan önerdiğim yöntemle çözebilirsin.
1) R ve S sütunlarının Veri/Doğrulama komutuna girerek doğrulama özelliklerini kaldır.
2) R sütununda ad ve soyadları birleştir.
3) S sütununda elinde olan dosyadaki ile diğer dosyadaki ad soyadları karşılaştıracak formülü DÜŞEYARA fonksiyonu ile yaz.
Bu söylediklerimi her iki dosyanın da birinci sayfalarında örnekledim. Bir bak istersen.

Kolay gelsin.

Hocam ben sizin verileri access'e girdim ve sorgu oluşturdum. Şöyle bir sonuç çıktı mesela hatalı olan toplam kişi içinden sadece ilçedekileri ver diye bir sorgu sonucunda toplam 150 kişi görüntülendi. Bunun gibi mi birşey istiyorsunuz?

enginniyazi' Alıntı:
Hocam fazla vaktim olmadığı için detaylı bakamadım. Ama azıcık uğraşırsan önerdiğim yöntemle çözebilirsin.
1) R ve S sütunlarının Veri/Doğrulama komutuna girerek doğrulama özelliklerini kaldır.
2) R sütununda ad ve soyadları birleştir.
3) S sütununda elinde olan dosyadaki ile diğer dosyadaki ad soyadları karşılaştıracak formülü DÜŞEYARA fonksiyonu ile yaz.
Bu söylediklerimi her iki dosyanın da birinci sayfalarında örnekledim. Bir bak istersen.

Kolay gelsin.
Mantıklı bir çözüm.Ben ayrı ayrı ad ve soyadla arama yaptırayım dedim.Tek olunca buluyor ama aynı ad veya soyaddan iki kişi olunca işler karışıyor.En iyisi ad ve soyadı birleştirip öyle arattırmak.

Ahmetcogur' Alıntı:
hocam ekte 2 dosya var. benim kafam karıştı. bu dosyaların adlarını kullanarak anlatsana ne yapıcaz

Hocam "KEYHESAPEK2-e-hata-14038326.xls" dosyası mal müdürlüğünden bize gelen dosya ve bu dosya içinde key hesabında hata olan kişiler listeleniyor. Yalnız bu listede tüm ilçe çalışanlarının isimleri var.

2. Dosyada "Elimizde olan liste.xls" dosyası bu dosyada İlçe Milli eğitim Müdürlüğünde çalışan tüm personelin listesi var.

Şimdi ben 1 dosyadan Sadece ilçe milli eğitim müdürlüğünde çalışıp key hesapları hatalı olanları bulup yeni bir liste oluşturmam lazım. Bunu tespit ederken "KEYHESAPEK2-e-hata-14038326.xls" dosyası ile "Elimizde olan liste.xls" dosyasına karşılaştırıyorum ve her iki dosyada ismi olanları alıp yeni bir liste oluşturuyorum.
Bunları böyle tek tek karşılaştırmak çok uzun sürüyor şimdi bana bu iki çalışma kitabını karşılaştırıp her ikisinde de ismi olanları listeleyecek bir formüle ihtiyacım. Şu anda kafam durmuş vaziyette sizlerden gelecek yardımları bekliyorum umarım bunu esirgemezsiniz

Hocam ben 1987 yılı için bir örnek yaptım ama doğrumudur bilmem. Bunu Access'de hazırlayıp excel'e aktardım. Eğer işinizini görürse access dosyasını da yollarım. Bir inceleyin bakalım.

enginniyazi' Alıntı:
Hocam verdiğim çözümü inceledin mi?

Hocam şu an inceliyorum ancak isimleri alırken aynı satırdaki diğer verileride almam gerekiyor. Birde bunları tekrar mal müdürlüğüne geri göndereceğiz mal müdürlüğü de dosyayı aynı formatta istiyor. Onun için sizin dediğinizi yaparsam işler biraz daha karışacak gibi gözüküyor Anlıycan daha kestirme bir yol bulmam gerek galiba yinede yardımların için çok çok teşekkür ederim

sehergin' Alıntı:
Hocam ben 1987 yılı için bir örnek yaptım ama doğrumudur bilmem. Bunu Access'de hazırlayıp excel'e aktardım. Eğer işinizini görürse access dosyasını da yollarım. Bir inceleyin bakalım.

Hocam bu olmuş gibi görünüyor acses dosyasını gönderir ve nasıl yaptığınızıda kısaca bir anlatırsanız çok memmun olurum

Bu İşi ancak sağlam bir makro çözer, öyle makroyuda kimse bedava yazmaz sanırım

CadCam67' Alıntı:
Bu İşi ancak sağlam bir makro çözer, öyle makroyuda kimse bedava yazmaz sanırım

Hocam herkes key parası alırken ben makro yazma parasımı vereyim :D :shock: :shock:

Dosyanla bayağı uğraşmak gerekiyor
10-15 dakikalık bir işdeğil yani, demek istediğim buydu

Hocam buyrun. Bayağı uğraştım. Umarım deymiştir.Aslında benim için de yüksek lisans dersim için bir antreman oldu. Access veri tabanını açtığınızda içindeki tablo ve sorguları açarsanız açıklayıcı olur sanırım. Kolay gelsin...

sehergin' Alıntı:
Hocam buyrun. Bayağı uğraştım. Umarım deymiştir.Aslında benim için de yüksek lisans dersim için bir antreman oldu. Access veri tabanını açtığınızda içindeki tablo ve sorguları açarsanız açıklayıcı olur sanırım. Kolay gelsin...

Hocam çok teşekkür ediyorum ellerine sağlık

Geri