Excel de toplamı belli olan sayıları dağıtma

Kodla Büyü

pasha16

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar
Toplamı en fazla 75 olacak 15 tane sayıya ihtiyacım var..
Toplamı önceden giricez. Bu en fazla 75 olacak.. Bu girilen sayıya göre 15 hücreye sayıları dağıtacak ( Bu 15 hücrenin toplamı girilen sayıya eşit olmuş olacak )
Burda her satırda farklı sayıların gelmesi gerekiyor ( 1' den 5 'e kadar olacak sayılar.)

Umarım yapabilen çıkar..
İyi çalışmalar..

Formüller ile bu olmaz. Oturup VB script kısmından kod yazman gerekir.

soruda bi saçmalık yokmu, toplamı 75 girdiğimde 15 sayının hepsinin 5 olmasi gerekiyor, ama her sayı farklı olması gerekiyor demissiniz

Bir hücreye gelebilcek en büyük sayı 5 olabilir. Bu duruda 75 alan öğrenciye hepsini 5 olarak dağıtır..
Ancak Öğrenci 60 almışsa 15 hücreye 1 ile 5 arasında sayılar gelebilir..

Int((Rnd() * 5) +1) ile sayı bul,
her defaında 75 den çıkar, sonra kalan değerler için sayı üret.

içeri bir şart koy eğer son kalan değer 5 den küçük ise random yapma onu son hücreye eşitle.

hocam performan ve proje değerlendirme kriterleri için yapacaksınız sanırım

büyük kolaylıktır

üstte hocamın verdiği random ile yapılmaktadır fakat bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor

mesela 40 alan bir öğrencinin bazı kriterleri 5 olurken bazıları 1 oluyor randomda

bunu engelemek için çok düşük notlarda bazı kriterleri 1 olarak atayın bir kaç notu randomlayın 1 ve 3 arasında

not yükseldikçe bu değerleri mantıklı bir şekilde artırın

eşime yapmıştım ama 100 üzerinden notlar vardı

Son iki sütunda bölüm değerleri aynı yazılmış, düzelttim. ( eski halinde 73, 74 ve 75 de sıkıntı yaratıyordu).

Ekli dosyalar

• performansDENEME.rar
    12.6 KB · Görüntüleme: 3,946
Her ne kadar sayılar rastgele değilde büyükten küçüğe dağılsada sanırım yeterli olacaktır..
Emeğinize sağlık..

Son iki sütunda bölüm değerlerini aynı yazmışım, düzeltip tekrar gönderdim. Umarım işinize yarar ( eski halinde 73, 74 ve 75 de sıkıntı yaratıyordu).

mrtspmz' Alıntı:
Son iki sütunda bölüm değerleri aynı yazılmış, düzelttim. ( eski halinde 73, 74 ve 75 de sıkıntı yaratıyordu).

HAY ALLAH razı olsun kaç saattir ugrasıyorum sonunda senin paylşımın sayesinde oldu ya teşşekkürler

Int((Rnd() * 5) +1) ile sayı bul,
her defaında 75 den çıkar, sonra kalan değerler için sayı üret.

içeri bir şart koy eğer son kalan değer 5 den küçük ise random yapma onu son hücreye eşitlEardım
Yardım ederseniz çok sevinirim. Kendimce yaptığım fomüllü denemede çalışmanın içinde
Benim sıkıntımda buna benzer. Dosaya da ki "olması gereken" sayfasında açıklamalarım var.
"OLMASI GEREKEN" sayfasında B4 hücresindeki personel BEKMEZ'in kullandığı izin günleri toplamı 122 gündür.
Kullanılan izinler Hak edilen Yıllardaki izin sayısından sırayla düşülerek dağıtılacak.
Yarımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• İcmal-Formüllü.rar
    35 KB · Görüntüleme: 337
Geri