Excel formül yazamadım.

Kodla Büyü

sinifci3434

Site Gezgini
Değerli hocalarım excelde 1. sayfada sırasıyla a1,b1,c1.... hücrelerinde sıra no, sınıf, okul no, ad, soyad, ve tarih olacak
2. sayfada .. sınıfı .. numaralı .... ...... öğrenci ..... tarihinde diye açıklama yazdırmak istiyorum otomatik olarak...
Ben kayıt ekledikçe 2. sayfaya otomatik olarak eklensin istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz.

sayfa 2'de a1 hücresine
=eğer(sayfa1!A2<>"";sayfa1!b2 & " sınıfı " & sayfa1!c2 & " numaralı " & sayfa1!d2 & " adlı öğrenci " & sayfa1e2 & " tarihinde";"")
formülünü yazın. Ardından aşağıya doğru sürükleyin. Sayfa1'de kayıt ekledikçe sayfa 2'de de çıkacaktır.
Eğer daha farklı bir şey yapmak isterseniz, örnek bir dosya hazırlayın ve ne istediğinizi daha açık yazıp, mesajınıza ekleyin.

Aslında bu konuda çok bilgi bulabilirsin ama kısaca şöyle açıklıyayım
Mesela bir hücreye bir metin ile bir hücre değerini birleştirmek istiyorsun

=" benim adım " & A1
& işareti metin ile hücre değerini birleştirir, (tırnaklara dikkat)

Başka bi sayfadan çekecekseniz formül şöyle olmalı (sayfa2 de iseniz)
="Benim adım "&Sayfa1!A1

Kısaca bu kadar söyleyeyim ama dediğiniz şey imkansız değil, biraz bilginiz varsa yapabilirsiniz
office-pdf-programlari-f86/excelde-yan-sayfadan-veri-alimi-t76474.html
ayrıca google da "excel başka sayfadan veri alma" vs yazarsanız da iyi olur

KILIK KIYAFET TAKİP FORMU

SIRA SINIFI NUMARA AD SOYAD TARİHİ 2. UYARI
1 9/D 114 AHMET YILMAZ 17.12.2013 22.12.2013
2 9/D 117 ZEHRA KARASU 17.12.2013
3 9/D 120 MERVE YILDIRIM 18.12.2013 24.12.2013
4 10/A 128 HASAN KARACA 18.12.2013
5 10/B 179 SENA NUR ŞAHİN 19.12.2013

Bu sayfa 1

………... Lisesi Müdürlüğü

9/D sınıfı 114 numaralı AHMET YILMAZ 17.12.2013 tarihinde
okul kılık kıyafet kurallarına aykırı olarak gelmiştir. Öğrenci bu konuda uyarılmış olup,
tekrarında hakkında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 164.maddesi uyarınca disiplin işlemi yapılacaktır.
Gereğini rica ederim.

………..
Okul Müdürü

Bu da sayfa 2. Ben 9/D, 114, AHMET, YILMAZ ve tarih kısmını otomatik aldım 2. sayfaya ama 2 nolu ve diğer kayıtlar için formülüm nasıl olmalı?

Sanırım makro kullanılması lazım... Veya o metni alt alta kopyala yapıştır yapacaksınız 10 tane... 1.deki ilgili yerleri birinci sayfadan, 2. için ikinci sayfadan alınacak...

Eğer ben oraya 10-20 ne yazarsam ona göre bana sonuç versin derseniz formül işi zor gibi, makro olmalı...

Düşeyara formülü ile yapabilirsiniz.
Formülle ilgili nette anlatımlar var.
Yapabileceğiniz şey şu; sayfa2'de bir hücreye öğrenci numarasını yazarsınız. Düşeyara formülü ile de bu numaraya sahip öğrencinin bilgilerini seçip, yazdıracaksınız. Eğer 2. sayfada her öğrenci için bahsettiğiniz yazıları alt alta oluşturmak isterseniz, bunun için makro yazmak gerekir ancak bahsettiğiniz olayda yazdırma sırasında sayfa kaymaları vs. gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. En iyi yöntem düşeyara formülü ile gerekli bilgileri her öğrenci için ayrı ayrı çekip, yazı içerisine yazdırmak. Önceki mesajımda da dediğim gibi hazırladığınız dosyayı ekleyin, gerekli düzenlemeyi yapıp, gönderelim. Bu haliyle ne yazsak havada kalacak.

Evde internetim kesildi kusura bakmayın ekleyemedim dosyayı. Branşım bilgisayar değil bir yerde tıkanıyorum. Ama öğrenme merakım var.:)
Düşeyara formülüyle yapamadım bir yerlerde hata yapıyorum sanırım. İstediğim eklediğim her kayıtı 2. sayfada yazdığım formatta vermesi ve çıktı almam...

Ekli dosyalar

• KILIK KIYAFET.rar
    10.1 KB · Görüntüleme: 39
Adres birleştirme ile olabilir.

Ekli dosyalar

• KILIK KIYAFET.rar
    22.3 KB · Görüntüleme: 32
vn4j6.jpg

bir klasör içerisine dosyayı çıkarttıktan sonra word dosyasını açıp ekran görüntüsündeki ön izlemeyi ve bitir birleştir derseniz excell dosyasındaki tüm verileri ayrı ayrı sayfada yazdırabilirsiniz.

sinifci3434' Alıntı:
Değerli hocalarım excelde 1. sayfada sırasıyla a1,b1,c1.... hücrelerinde sıra no, sınıf, okul no, ad, soyad, ve tarih olacak
2. sayfada .. sınıfı .. numaralı .... ...... öğrenci ..... tarihinde diye açıklama yazdırmak istiyorum otomatik olarak...
Ben kayıt ekledikçe 2. sayfaya otomatik olarak eklensin istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz.

hocam yazdıra basınca hepsini yazdırır..umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• KILIK KIYAFET.rar
    16.5 KB · Görüntüleme: 43
Hocam o yazdır komutu mantığını anlamadım... (zaten çok iyi bilmiyorum, ama genelde inceleyince kafama yatardı) bu yatmadı, o 1,,,,2 vs ne olaki? Öğrenmek adına soruyorum...

Geri