Excel formül avcısı oyunu

Kodla Büyü

fiyong

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Dersin de excel anlatanlar için eğlenceli bir formül oyunu. Oyun 12 bölümden oluşuyor her bölümde kapının anahtarını alabilmek için çeşitli excel formülleri istiyor. Eleştri ve önerilerinize sunarım. Oyundaki hatalar ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyorum.

AKSEL FORMÜL AVCISI

Yukarı çıkma sorunu düzeltilmiştir

1. bölümde 2 sayının toplamı
2. bölümde alış satış fiyatını verip kar miktarı isteniyor.
3. bölümde 2 notun ortalaması isteniyor.
4. bölümde kısa ve uzun kenarı verilen dikdörtgenin alanı isteniyor
5. bölümde taban ve yüksekliği verilen üçgenin alanı isteniyor.
6. bölümde bulunduğumuz yıl ve doğum yılı verilip yaşını bulan formül isteniyor.
7. bölümde yol uzunluğu ve hızı verilen aracın kaç saatte varacağı formülü isteniyor.
8. bölümde maliyeti ve kar oranı verilen malın kar miktarı isteniyor.
9. bölümde notu verilip eğer kullarak 45den küçükse kaldı büyükse geçer yazması isteniyor.
10. bölümde verilen iki sayının mak fonksiyonu ile büyüğünü bulan formül isteniyor
11. bölümde verilen iki sayının min fonksiyonu ile küçüğünü bulan formül isteniyor.
12. bölümde kilosu verilen kişinin eğer kullanarak şişmanmı normalmi olacağını yazan formül isteniyor

Son düzenleme:
hocam oyunda en üste çıkılmıyor, ne kadar zıplasan da çıkamıyorsun bunun yolu var mı ?

zodiac' Alıntı:
hocam oyunda en üste çıkılmıyor, ne kadar zıplasan da çıkamıyorsun bunun yolu var mı ?

duvarlardan geçilebiliyor yani ekranın en solundan çıktığında sağa çıkıyor yani ekranın en soluna doğru zıpladığında sağdan çıkıveriyor.

fiyong' Alıntı:
zodiac' Alıntı:

duvarlardan geçilebiliyor yani ekranın en solundan çıktığında sağa çıkıyor yani ekranın en soluna doğru zıpladığında sağdan çıkıveriyor.

tamam hocam da kapıya ulaşmak için en üstte çıkmak gerek ama çıkılmıyor ne yapılırsa yapılsın :(

Ekrandan çıkarken atlayın ulaşıyorsunuz...

Fena değil hocam emeğinize sağlık. Bu arada hangi programla yaptınız?

flash cs6 ile hocam. Ekrandan çıkış simetrisini iptal edip platformları daha aşağımı indirsem öğrenciler anlamazlarmı acaba ekrandan çıkacak yönde atlarken diğer taraftan çıkılacağını ?

fiyong' Alıntı:
flash cs6 ile hocam. Ekrandan çıkış simetrisini iptal edip platformları daha aşağımı indirsem öğrenciler anlamazlarmı acaba ekrandan çıkacak yönde atlarken diğer taraftan çıkılacağını ?

hocam platformaları aşağı indirebilirseniz süper olur çünkü oyun oynanmıyor bu şekilde :(

s_kajmeran' Alıntı:
Ekrandan çıkarken atlayın ulaşıyorsunuz...

Fena değil hocam emeğinize sağlık. Bu arada hangi programla yaptınız?

ekrandan çıkarken atlayınca da en üstteki platforma yine ulaşılmıyor :(

Hocam çok güzel olmuş gerçekten. Harika bir düşünce, öğrencilere her türlü kazanım verilebilir bu tür oyunlarla. Tebrik ederim. :alkis:

Fakat bir sorum olacaktı, formülleri hangi formatta girmeliyiz? Toplama formülünü birkaç değişik şekilde denedim hiçbiri olmadı.

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam çok güzel olmuş gerçekten. Harika bir düşünce, öğrencilere her türlü kazanım verilebilir bu tür oyunlarla. Tebrik ederim. :alkis:

Fakat bir sorum olacaktı, formülleri hangi formatta girmeliyiz? Toplama formülünü birkaç değişik şekilde denedim hiçbiri olmadı.

her iki formatıda diziye eklediğim için iki türlüde doğru olacaktır. yani hücre adları misal c15 ve d15 ise ; topla(c15:d15) , topla(c15;d15) , c15+d15 bu 3 formülüde kabul ediyor. yalnız başına tekrar eşittir koymayın = işaretini sabit olarak düşündüm yani zaten var gibisinden.

iki tarayıcıyla da denedim,= eklemeden formüleri her formatta denedim, malesef kabul edilmiyor.

evet cevabı kabul etmiyor maalesef, biz yapamazsak öğrenci hiç yapamaz:(

sıkıntı yok gayet başarılı hocam tebrik ederim.

Formüllerde yazıların olduğu hücreleri yazıyor olabilirsiniz. Yazıların altında rakamların yazılacağı boş hücreleri yazınca bir problem yok.

loperselim' Alıntı:
sıkıntı yok gayet başarılı hocam tebrik ederim.

Formüllerde yazıların olduğu hücreleri yazıyor olabilirsiniz. Yazıların altında rakamların yazılacağı boş hücreleri yazınca bir problem yok.

Aynen etiketin olduğu hücre isimlerini değil etiketin altındaki hücre isimlerini gireceksiniz formüllere. siz çocuklara etiket vermeden mi yazdırıyorsunuz excel formüllerini?

süper. böyle oyunlarla ders anlatmamız lazım. yoksa teknolojiyi anlattığımız ders daimicilik, esasicilikten öteye gidemiyor

serdeniz' Alıntı:
fiyong hocam.8. soruda tam olarak neyi kastettiniz? %kar derken?

maliyeti üzerinden kar oranını hesaplamamızı istiyor yani örneğin maliyet b11 kar oranı c11 olsun b11/100*c11

teşekkürler hocam.deneyelim bakalım ne yapabilecekler.Ama şu üçgenin alanı sorusunda falan yapabileceklerini sanmıyorum :)

etiket altındaki hücre isimleri girilmeli örnek gayet başarılı ve eğitimi destekleyici teşekkürler hocam. Ancak öğrenciler etiketin altındaki hücrelerin formül hücresi olduğunu anlayamaz. elinize sağlık hocam.

Tebrikler. oldukça başarılı. şu dönen çarklara dokunmadan geçmenin yolu var mı? ben mi beceremedim. :mrgreen:
hımmm. ters taraftan dolaşıyormuşuz.

fiyong' Alıntı:
serdeniz' Alıntı:
fiyong hocam.8. soruda tam olarak neyi kastettiniz? %kar derken?

maliyeti üzerinden kar oranını hesaplamamızı istiyor yani örneğin maliyet b11 kar oranı c11 olsun b11/100*c11
İşlemimizi formül haline getirirken Kar= maliyet * kar oranı/100 denilebilir. böyle olunca formülü sizin örnekten b11*c11/100 yazarız ki ben ilk böyle yazdım, hatalı formül dedi. doğru cevap havuzun genişletilmesi gerekebilir.

Geri