excel ile alakalı bi soru

Kodla Büyü

onurbulut

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bana şöyle bişey lazım yapılabilir mi acaba bilmiyorum ekte verdiğim excel dosyasında arızalar ve sebepleri gibi 2 bölüm var mesela arızaya sebep olan bişeyi yazdığımızda bunun hangi arızalara yol açacağının gösterilmesini istiyorum örnek verecek olursak fitil bozuk gibi bir seçim yapıldığında kapının açılmaması ve ses alması gibi...
bunu yapabilir miyim yapılırsa nasıl yapılır yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası.rar
    6.3 KB · Görüntüleme: 31
=EĞER(E10="kapı açılmıyo";"fizil bozuk,kilit bozuk";EĞER(E10="lamba yanmıyo";"akü bitik, lamba patlak";EĞER(E10="ses alıyo";"fitil bozuk, yol bozuk";"tanımsız değer")))

Yukarıdaki kod E10'da kapı açılmıyo yazıyosa fizil bozuk, kilit bozuk yazar, değilse lamba yanmıyo yazıyorsa akü bitik yazar ve diğer kontrole de bakar.
Bu tarz bir yaklaşımla çözebileceğiniz gibi Vba kullanarak da çözebilirsiniz sorunu.
Kolay gelsin.

sanırım istediğiniz bu tarz bir şey ama makro ile yazıldı.

G1 hücresine yazdığınız metni B sütununda tarıyor, eğer bulursa ona karşılık gelen A sütunundaki değeri, G1 hücresinin altına sıra ile ekliyor. Bunun için Worksheet_Change olayı kullanılmıştır.

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    14.1 KB · Görüntüleme: 31
Geri