Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Excel Makrolar konusunda yardımcı olabilecek var mı?

Konu, 'Ofis Programları ve Uygulamaları' kısmında mcm2276 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. mcm2276

mcm2276 Seçkin Üye Seçkin Üye

Elimde 3 sayfalık excel çalışma kitabı var. 1.sayfada öğrencilerin birinci sınavda aldığı puanlar var. 2.sayfada öğrencilerin ikinci sınavda aldığı puanlar var. 3.sayfa ise boş. Yapmak istediğim (tabiki yardımlarınızla) birinci sayfadaki ilk öğrenciyi alıp, ikinci sayfada aratmak. Ve karşılığına denk gelen puanları (hem 1. sayfadaki hem 2.sayfadaki) 3.sayfaya yazmasını sağlamak. Amaç, öğrencinin yükselişte mi yoksa düşüşte mi olduğunu görmek.
    Umarım anlatabilmişimdir. Bir şeyler yapmaya çalıştım, ama olduramadım. Şimdiden teşekkürler.

2. mcö

mcö Aktif Üye

el ile giriyorsanız koşullu biçimlendirmeyi kullanın hocam. buradaki programı kullanabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

3. mcm2276

El ile giriş yok hazır bir excel formatı var, okuldaki tüm öğrencilerin olduğu liste. İçeriğinde hem aldığı puanlar hem derslere göre yaptığı netler var. Liste karışık. Sizin eklediğiniz excel çalışması ile de yapılabilir belki ama şöyle de bir sorun var, öğrencilerden bazıları birinci sınavdan sonra nakille gelmiş ya da gitmiş. Toplam sayı da tutmuyor.
    Kısaca, ben ayrı bir sayfaya son elimde olan okul listesini ekleyip, bu sayfadaki ilk öğrenciyi program alacak, birinci ve ikinci sınav listesinde arayacak, bulduğu sonucu yeni bir boş excel sayfasına puanları ve netleriyle aktaracak.

4. tarkutay

tarkutay Üye

Excel dosyanızı eklerseniz daha kolay yardım alabilirsiniz. (Anlattıklarınıza göre düşeyara komutuyla dediğinizi yapabilirsiniz.)

mcm2276 bunu beğendi.
  5. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Anladığım kadarıyla makroya ihtiyaç yok. düşeyara formülü yardımıyla halledilebilir gibi. Örnek dosyayı buraya atabilirseniz...

mcm2276 bunu beğendi.
  6. sertokus

sertokus Süper Üye Süper Üye

Buyrun hocam.
    Açılır kutuyu veri doğrulamadan listeyi seçerek yapıyorsunuz.
    Gerisi basit düşey ara komutu

sshot-1.png

Ekli Dosyalar:

mcm2276 ve zodiac bunu beğendi.
  7. zodiac

zodiac Süper Üye Süper Üye

Emeğiniz için teşekkürler hocam, bence yararlı bir program olmuş, herkes kullanabilir.

mcm2276 bunu beğendi.
  8. mcm2276

Teşekkürler hocam, istediğim buydu, çok yardımcı oldu yaptığınız.

sertokus bunu beğendi.
  9. cetinsr

cetinsr Üye

Hocam şu tablodaki durumda ne yapabilirim? çalışma durumu "i" veya "izinli" ise ilgili satırda c sütunundan m sütununa kadar birleştirip içersien raporlu yazmak istiyorum makro olmadan mümkün mü? Ekran Alıntısı.PNG

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal