Excel not hesaplama yardim

Kodla Büyü

pngphs

Üye
merhaba arkadaslar ogretmenler icin not cizelgesi hazirliyorum fakat not giris kisminda ogrenci sinava girmemis ise ogrenciye ortalama not verebilecek bi formul gelistirmeye calistim ama yapamadim,yadim edebilecek biri varsa cok memnun olurum.

assagidaki resmi aciklayayim isterseniz.resimde gordugunuz gibi h7 hucresi secili durumda ve formul yukarida yaziyor. kirmizi 100 rakami sinavin kac uzerinden oldugunu gosteriyor sinav 20 uzerinden de olabilir.kac uzerinden olursa olsun % isaretinin altindaki onu yuzde hale ceviriyor,formulden de anlasilir zaten.

burda sunu yapmak istiyorum eger ogrenci mazeretli olarak sinava girmemis ise (bu durumda E yazacagiz hucreye) cocugun yuz uzerinden butun notlarinin (diger quizler ve homeworkler dahil) ortalamasi alinip ogrenciye verilecek,mazeretsiz olarak sinava girmemis ise (bu durumda L yazacagiz formule) sinifta en dusuk not alan ogrencinin notu verilecek. ben biraz ugrastim ama eger 1 den fazla E varsa satirda formuller sonsuz donguye giriyor hata veriyor yani.nasil cozebilirim bilmiyorum.

333iu7l.png

ornek dosya eklendi

Ekli dosyalar

• Book1.rar
    14.3 KB · Görüntüleme: 30
resim görünmüyor!
örnek bir excel dosyası yüklerseniz yardımcı olmaya çalışayım.

örnek dosyayı inceler misiniz? kontrol için ilave sütunlar açtım, onları gizleyebilirsiniz.
H7 hücresine yazdığınız formülde ufak bir düzeltme var. umarım istediğiniz çözümdür.

Ekli dosyalar

• Book1.rar
    18 KB · Görüntüleme: 28
hocam ilginiz icin tesekkur ederim,ama birsuru false ve error var sizin excelde.yinede sagolun ilgilendiginiz icin

Geri