excel ortalama hesaplama yardım

Kodla Büyü

ucamus

Süper Üye
Süper Üye
ekteki excel dosyasında hem eğer hem ortalama hesaplamak istiyoruz nasıl yapacağız? Yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• DENEME ANALİZLERİ 2017.rar
    12.1 KB · Görüntüleme: 58
ucamus' Alıntı:
ekteki excel dosyasında hem eğer hem ortalama hesaplamak istiyoruz nasıl yapacağız? Yardımcı olursanız sevinirim
Hocam BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülü yaptım birşeyler. umarım iş görür.

Ekli dosyalar

• analiz.rar
    11.8 KB · Görüntüleme: 40
Hocam yanlış anlamadıysam siz sınav yapılmayan değerlere sıfır yazıyorsunuz ve o da ortalamayı etkiliyor.Sınav yapılmamışsa değeri boş geçin (sıfır yazmayın) ortalamayı etkilemez.

Hocam şu şekilde de yapabilirsiniz. Toplam değerleri 0 ise o denemeyi ortalamaya boş bir hücre göstertirsiniz. Eğer ile Ortalama fonksiyonunu şu şekilde kullanabilirsiniz.
=ORTALAMA(EĞER(I3<>0;C3;AN3);EĞER(P3<>0;J3;AN3);EĞER(W3<>0;Q3;AN3);EĞER(AD3<>0;X3;AN3))

Ben dosyayı düzenleyip yeniden ekledim.

Ekli dosyalar

12.5 KB · Görüntüleme: 25
ed1903' Alıntı:
Hocam yanlış anlamadıysam siz sınav yapılmayan değerlere sıfır yazıyorsunuz ve o da ortalamayı etkiliyor.Sınav yapılmamışsa değeri boş geçin (sıfır yazmayın) ortalamayı etkilemez.
hocam oralarda formüller var ondan dolayı sıfır oluyor oradaki formülleri silmek istemiyoruz.

omerfd' Alıntı:
ucamus' Alıntı:
Hocam BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülü yaptım birşeyler. umarım iş görür.
hocam çok teşekkür ederim lakin örneğin 2. çocuk için net sayısını girdiğimde genel ortalama otomatik olarak 2 ye bölüyor 1. deneme için

kemal_ari' Alıntı:
Hocam şu şekilde de yapabilirsiniz. Toplam değerleri 0 ise o denemeyi ortalamaya boş bir hücre göstertirsiniz. Eğer ile Ortalama fonksiyonunu şu şekilde kullanabilirsiniz.
=ORTALAMA(EĞER(I3<>0;C3;AN3);EĞER(P3<>0;J3;AN3);EĞER(W3<>0;Q3;AN3);EĞER(AD3<>0;X3;AN3))

Ben dosyayı düzenleyip yeniden ekledim.
hocam çok teşekkür ederim sanırım öğretmen arkadaşın istediği bu sağolun

mokumus67' Alıntı:
Sıfır alan bir öğrenci için yanlış hesaplar.
evet hocam haklısınız onu unuttuk arkadaşlar hem formüller silinmesin hemde yapılmayan denemeyi hesaba katmasın istiyor nasıl yapacağız peki?

en basiti, farklı çözümler illaki vardır

inşallah istediğiniz çözüm budur

Ekli dosyalar

12.3 KB · Görüntüleme: 13
Burada yapılabilecek tek yöntem sinava girmeyen öğrencileri boş gösterecek formül yazilmali. (Veri alinan dosyaya)

Geri