Excel, sayfadaki kız ve erkekleri ayrı sayfalarda kaydetme

Kodla Büyü

ss4809

Site Gezgini
Excel, sayfadaki kız ve erkekleri ayrı sayfalarda sırayla kaydetme, nasıl yapılır?

örnek:
sayfa1 - karışık
Ad Cins
Ali E
Ayşe K
Veli E
Fatma K

yukarıdaki sayfadaki kız ve erkekleri otomatik olarak aşağıdaki gibi ayrı ayrı sayfalara bölmek istiyorum, ama hala beceremedim. Yardım edebilecek? Şimdiden teşekkürler.
sayfa2 - erkekler
Ad Cins
Ali E
Veli E

Sayfa3 - kızlar
Ad Cins
Ayşe K
Fatma K

ek: renklendirme

Kızların yada erkeklerin olduğu satırları Ctrl tuşuna basarak seçiniz. Kopyalayıp yeni sayfada yapıştırınız. Bu bir çözüm yolu. Başka çözümlerde olabilir.

Hocam listenizin en üst satırına filtre uygulayın, excel 2010'da veri sekmesinde filtre komutunu verin en üst satırdayken önce e yi seçersiniz sadece erkekler listelenir kopyala yapıştır ile ikinci sayfaya atın, sonra k yı filtreleyin kopyala yapıştır ile 3. sayfaya yapıştırın.

cevaplar için teşekkürler, kendim zaten yapabiliyorum :) , önemli olan excel'e yaptırmak,
hala çözüm bulamadım, araştırmaya devam...

=EĞER(Sayfa1!C3="E";Sayfa1!B3;) şeklinde erkekleri ve benzer şekildede kızları sayfa 2 ye alarak filtreden sıfır haricindekileri seçersen istediğin şeyi yapabilirsin. Tek sorun şu ki sonradan girilen verilerde filtreden sıfırın işaretini kaldırıp yeniden işaretlemelisin yada işin bittikten sonra filtre den sıfır haricindekiler demelisin.

Hocam Data sayfasında iken makrolar dan aktar makrosunu seçeceksin ve veriler kızlar veya erkekler sayffasına cinsiyet bölümündeki duruma göre aktarılıyor yinede yardımcı olurum sorun olursaaaa

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    8.2 KB · Görüntüleme: 63
alsa hocam bak bakalım işini görür mü yanlız satırlar arasında boşluk olmasın ozaman boşluğa kadar olan alanı yapar.

Ekli dosyalar

• kiz_erkek_ayir.rar
    6.9 KB · Görüntüleme: 111
Birde bunu dene bakalım hocam. İşine yara büyük ihtimal.

Eğer dosyada problem yaşarsan. Buton un makro kısmına şunları ekle sorun olmaz. Tabii sayfa isimleri ve hücre adreslerini değiştirerek

Sub Düğme1_Tıklat()
Dim i As Integer
Dim erkek_satir As Integer
Dim kiz_satir As Integer

erkek_satir = 1
kiz_satir = 1

'i değişkenini 1 den başlatıyorum. Çünkü hücrelerin index i 0 dan başlıyor
For i = 1 To 25

'Cells içindeki 1 sayısı, isim değerleri 1. sütunda olduğu için, 2. sütunada cinsiyetleri yazdırdım.
'Celss içindeki 1 ve 2 değerlerini kendine göre değiştir
Select Case Worksheets("Sayfa1").Cells(i, 2)
Case "K"
Worksheets("Sayfa2").Cells(kiz_satir, 1) = Worksheets("Sayfa1").Cells(i, 1).Value
Worksheets("Sayfa2").Cells(kiz_satir, 2) = "Kız"
kiz_satir = kiz_satir + 1
Case "E"
Worksheets("Sayfa3").Cells(erkek_satir, 2) = "Erkek"
Worksheets("Sayfa3").Cells(erkek_satir, 1) = Worksheets("Sayfa1").Cells(i, 1).Value
erkek_satir = erkek_satir + 1

Case Else
MsgBox "Alanı kontrol ediniz"

End Select

Next

End Sub

Ekli dosyalar

• zzeytinci_cinsiyet ayır.zip
    14.9 KB · Görüntüleme: 97
Geri