Excel soru=? Otomatik Toplatma (Tekrar Bakarmısınız)

Kodla Büyü

olcaysahan

Aktif Üye
Arkadaşlar kolay gelsin Excel den bir sorum olacak

Soruyu örmekle açıklayayım

a1 hücresine yazdığım sayı b1 hücresinde toplanacak (B1 çok önemli değil başka hücrede olabilir)
ben hep a1 hücresine sayı yazıcam enter a basacağım girdiğim sayılar otomatik olarak b1 de toplanacak

makro ile belki yapılabilir fakat makro ları fazla tanımadığım için çözemedim

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Re: Excel soru=? Otomatik Toplatma

Sayın hocam eğer 2007 yada 2010 excel kullanıyorsanız şöyle bir yol sanırım işinizi görebilir. Excel'de Dosya - Seçenekler - Formüller - Yinelemeli hesaplamayı etkinleştir bölümünü seçin. En fazla yineleme 1 olarak seçin. A1 hücresine sayı yazıp B1 hücresinde sürekli toplama yapması için B1 hücresine =A1+B1 formülünü yazın. A1 hücresine girdiğiniz her sayı B1 hücresinde otomatik olarak toplanacaktır inşallah :)

1.Dosya sekmesini, Seçenekler'i ve Formüller'i tıklatın.
2.Hesaplama seçenekleri bölümünde, Yinelemeli hesaplamayı etkinleştir onay kutusunu seçin.
3.Excel'in en fazla kaç defa yeniden hesaplayacağını belirlemek için yineleme sayısını, En Fazla Yineleme kutusuna yazın. Yinelemelerin sayısı ne kadar fazlaysa, Excel'in bir çalışma sayfasını o kadar fazla hesaplaması gerekir.
4.En Büyük Değişiklik kutusuna, yinelemenin devam etmesi için gereken en küçük değeri girin. Sayı ne kadar küçük olursa, sonuç o kadar kesin olur ve Excel'in bir çalışma sayfasını o kadar fazla defa hesaplaması gerekir.

Yineleme hesaplamasının üç sonucu olabilir:
Çözüm sonuçları birbirine yakınlaşır, yani kararlı bir nihai sonuca ulaşılır. İstenen koşul budur.
Çözüm sonuçları birbirinden uzaklaşır, yani bir yinelemeden diğerine geçildiğinde, geçerli ve önceki sonuç arasındaki fark artar.
Çözüm iki değer arasında değişir; örneğin, birinci yinelemeden sonra sonuç 1 iken, sonraki yinelemeden sonra sonuç 10 ve bir sonraki yinelemeden sonra yine 1 olur ve böyle devam eder.

excel yardımdan bakabilirsin.

denedim arkadaşlar
sonuç doğru çalışıyor
çok teşekkürler iyi çalışmalar

arkadaşlar formülü uyguladım ilk başta hatayı fark edemedim
şöyle bir problem var

a1 hücresine 10 yazdım b1 e topladı sonra a1 e 20 yazdım toplam 30 oldu doğru
buradan sonra Herhangibir hücreye bir şey yazdığımda mesela c11 e 15 yazdım A1 ile B1 tekrar topluyor
ayrıca a11 deki sayıyı silince a1 ile b1 i tekrar topluyor

olcaysahan' Alıntı:
arkadaşlar formülü uyguladım ilk başta hatayı fark edemedim
şöyle bir problem var

a1 hücresine 10 yazdım b1 e topladı sonra a1 e 20 yazdım toplam 30 oldu doğru
buradan sonra Herhangibir hücreye bir şey yazdığımda mesela c11 e 15 yazdım A1 ile B1 tekrar topluyor
ayrıca a11 deki sayıyı silince a1 ile b1 i tekrar topluyor

c11 e 15 yazdığında 15 mi ekliyor yoksa a1 deki sayı kadar mı ekliyor..

sadece a1 dekini b1 e tekrar ekliyor
anladığım kadarı ile herhangibir hücreye ne yazarsam tüm hücrelerdeki formüller
1 kere çalıştırılıyor

ayrıca yinelemeyi 1 yaptım

yaptım, nerede kullanılacaksa,

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası.rar
    6.4 KB · Görüntüleme: 47
hocam spor kulübünde öğrencilerin getirdikleri paraları hesaplarken
sınıf öğretmenleri parayı tek seferde getirmedikleri için her getirdiğinde
üzerine eklesin diye beden eğitimi öğretmeni rica etti benim de kafama takıldı.

çözümü görebilir miyim hocam

Ufak bir makro ile sorunu çözebilirsin sayın hocam bir bak işini görür inşallah...

Ekli dosyalar

• Kitap1.rar
    10.1 KB · Görüntüleme: 36
Dosyayı açtıktan sonra içeriği etkinleştir diyerek makroları etkinleştirin. A1 hücresine bir şey yazdığınızda B1 hücresine eklenecek. Aşağıdan Sayfa 1 sayfa başlığına sağ tıklayıp, kodu görüntüle derseniz, kodu görebilirsiniz. Kodu açıklamak gerekirse eğer değişen hücre A1 ise B1 hücresine ekle işlem bu kadar.
Ancak benim tavsiyem A1'den Ax'e kadar aldığı paraları alt alta yazması, B1'e de bunları toplatmasıdır. Böylece kaç para aldığını da ayrıca görebilir.
Hatta bir sütuna aldığı tarihi bir sütuna da aldığı parayı yazsa daha da faydalı olur.

Ekli dosyalar

• Kitap1.zip
    11.3 KB · Görüntüleme: 43
yakuphan' Alıntı:
Dosyayı açtıktan sonra içeriği etkinleştir diyerek makroları etkinleştirin. A1 hücresine bir şey yazdığınızda B1 hücresine eklenecek. Aşağıdan Sayfa 1 sayfa başlığına sağ tıklayıp, kodu görüntüle derseniz, kodu görebilirsiniz. Kodu açıklamak gerekirse eğer değişen hücre A1 ise B1 hücresine ekle işlem bu kadar.
Ancak benim tavsiyem A1'den Ax'e kadar aldığı paraları alt alta yazması, B1'e de bunları toplatmasıdır. Böylece kaç para aldığını da ayrıca görebilir.
Hatta bir sütuna aldığı tarihi bir sütuna da aldığı parayı yazsa daha da faydalı olur.

yakuphan hocam ilginiz için teşekkürler problem şu ki
a1 de 1/a sınıfı
a2 de 1/b sınıfı
.
.
.
a10 da 5/c sınıfı olacak

ben hangi sınıfın karşısındaki ilk sıraya (a sütunu) yazarsam sadece o sınıfın b sütununa eklesin

yani sizden ricam 3 sınıf baz alarak dosyayı yenileyebilirmisiniz?

Hocam neden bununla uğraşıyorsunuz? e okuldan öğrenci no sıralı öğrenci listelerini sınıf bazında excel formatında indirip sütunlara da gerekli açıklamaları yazdıktan sonra (tarih,tutar vb.) alta toplamı yazarsınız... En son sayfaya da sınıf rehber öğretmenlerini yazıp toplamları çekersiniz, daha kullanışlı olur kanaatindeyim... Diğer türlü yanlış giriş yapıldığında acaba girmiş miydim fazla mı oldu filanlarla uğraşmaktansa en temizi bu diye düşünüyorum...

haklısınız hocam da ama benim kafama takılan problemi çözmek oldu o yüzden uğraşıyorum yoksa
beden eğitimci ye derim olmuyor diye
30 yazıyorsa elindeki parayı ekleyip yenisini de yaz derim benim asıl problemim problemi çözmek
yardımcı olan arkadaşlarla birlikte

Hocam siz problemi çözün ben de çok düzenli olmamakla birlikte örnek bir dosya ekleyeyim...

Ekli dosyalar

• 2011-2012 AİDAT LİSTELERİ.rar
    20.7 KB · Görüntüleme: 58
yakuphan hocam gönderdiğiniz örneği genişlettim problem çözüldü hatta Ctrl + o yapınca a sütunundaki verileri "0" yapan makroyuda ekledim

çok teşekkürler

Ekli dosyalar

• toplam.rar
    12.1 KB · Görüntüleme: 29
Gök_Tuğ' Alıntı:
Hocam siz problemi çözün ben de çok düzenli olmamakla birlikte örnek bir dosya ekleyeyim...

göktuğ hocam gönderdiğiniz örnekteki gibi yapmasını bende söyledim
sizinki gibi olduğunda aidatlar 2 seferde toplanmış
örneğin 35 kişilik sınıfta herkesin parasını üzerinde taşımak istemeyen bir öğretmen
getirip bir veya iki kişilik parayı hergün spor kulübüne teslim etmekte böyle olunca bu problem ortaya çıktı
problem çözüldükten sonra dosyayı ekledim bakabilirsiniz

olcaysahan' Alıntı:
Gök_Tuğ' Alıntı:

göktuğ hocam gönderdiğiniz örnekteki gibi yapmasını bende söyledim
sizinki gibi olduğunda aidatlar 2 seferde toplanmış
örneğin 35 kişilik sınıfta herkesin parasını üzerinde taşımak istemeyen bir öğretmen
getirip bir veya iki kişilik parayı hergün spor kulübüne teslim etmekte böyle olunca bu problem ortaya çıktı
problem çözüldükten sonra dosyayı ekledim bakabilirsiniz
Hocam siz dediğiniz şekilde yapın ama gönderdiğim şekilde bir liste oluşturduğunuzda kimin ne zaman ne kadar getirdiği açıkça belli olacak...
Bu tarzda olunca karışıklığın önüne de geçilmiş olur kanaatindeyim... 2 sefer kısmına takılmayın hocam silersiniz sütunun birini hallolur... Malum listedeki öğrenciler farklı olunca ben ayarlama yapmadım... Hem aidat işlerinde hem de bu tür para işlerinde kullanılabilecek bir format olsun diye ekledim...:)
Para işleri hassas işler hocam, arkadaşlarınkini inceledim ama ben o tarz birşey kullanmazdım verdin vermedin muhabbetine girmemek için... :wink:

Geri