excel - Tabloda her satırdaki en büyük 3 sayıyı bulup vurgulamak [çözüldü]

Kodla Büyü

k45abalı

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sınıfların ve Derslerin olduğu bir tablom var. Tabloda her sınıf için en büyük sayıya sahip 3 dersi bulup yeşile boyamak istiyorum.
Örneğin; 5A sınıfındaki Bilişim, Türkçe ve Müzik derslerinin sayısı en büyük. Bu dersler tabloda daha rahat görmek için yeşil dolgu ile boyansın.

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası.rar
    5.6 KB · Görüntüleme: 409
Bunu dener misiniz?Butona tıklayınca satırlardaki en büyük 3 sayının arka plan renklerini değiştiriyor.Geliştirici Sekmesi > Visual Basic bölümünden kodlara bakabilirsin.İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Test.rar
    15.4 KB · Görüntüleme: 33
Yok hocam satır satır koşullu biçimlendirme yapman lazım o da zamanını alır.

Koşullu biçimlendirme seçilen aralıktaki tüm değerlere göre çalıştığı için
her satırdaki en büyük üç değeri buldurmak için her satırı seçip,
tek tek koşullu biçimlendirme işlemini yapmak gerekir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
cevaplarınız için teşekkürler
eğer tablodaki satır 20 - 25 ise makro tanımlayıp satır satır hazırlamak mantıklı ve pratik,
tabloda çok daha fazla satır varsa visual basic te kod yazmak mantıklı.
--
excel de ufak tefek kod yazıyorum ama vb kodlarına da hakim olamadığımdan çok vaktimi alıyor. kod yazmaya başlayınca da pratik olmaktan çıkıyor :) vb kodları c# dan daha karışık geliyor bana :)

B2 hücresi koşullu biçimlendirme yapın formül kısmına =B2>BÜYÜK($B2:$G2;4) uygulayın.
Sonra B2 yi biçim boyası ile ilgili yerlere sürükleyin.

Ekli dosyalar

• ilk3.rar
    6.1 KB · Görüntüleme: 13
Eğer ilk 3 farklı renlerde belirtmek istiyorsanız.
Ayrı ayrı
=B2=BÜYÜK($B2:$G2;1) (Örn yeşil renk 1. için)
=B2=BÜYÜK($B2:$G2;2) (Örn sarı renk 2. için)
=B2=BÜYÜK($B2:$G2;3) (Örn gri renk 3. için)
yapabilirsiniz.

B2 hücresi koşullu biçimlendirme yapın formül kısmına =B2>BÜYÜK($B2:$G2;4) uygulayın.
Sonra B2 yi biçim boyası ile ilgili yerlere sürükleyin.
hocam benim gibi anlamakta zorluk çekenler için açıklamasını yapayım:
=B2>BÜYÜK($B2:$G2;4) BÜYÜK formülü en büyük 4. değer buldurulur. $ simgesi B ve G sütunlarını sabitlemek için kullanılır.

formül çalışma mantığı;
her hücre tek tek kontrol edilir.
B2 hücresi en büyük 4. sayıdan büyük ise(yani ilk 3 teyse) yeşile boyanır. sıradaki C2 hücresine geçilir. yani B2 nin sağındaki C2 hücresine. burada BÜYÜK formulündeki hücre aralığının sabit kalması için $ işareti kullanılır. C2 de 4. sayıdan büyükse boyanır. bu şekilde D2, E2,F2 ve G2 hücreleri biter. Alt satıra B3 hücresine geçilir. =B2>BÜYÜK($B2:$G2;4) formulünde $B2 deki 2 sabit olmadığı için o da 3 olur. yani B3:G3 aralığında işlem yapılır.
Bu şekilde tablonun başından sonuna kadar bütün hücreler tek tek kontrol edilmiş olur.

Evet mantık aynen bu şekil.
Dosyada fazla veri yoksa en uygun yöntem koşullu biçimlendirme olur. Sizin dosyanızda da fazla veri olmayacak düşüncesindeyim. Makrolar verinin fazla olduğu dosyalar için kullanışlı olur. Dosyanın şişmesini engeller ve dosyanın kasmadan çalışmasını sağlar.

Geri