EXCEL TAKSİT HESAPLAMA ?

Kodla Büyü

Tarik_Turan

Aktif Üye
Herkese merhabalar...
Elimde güzel bir excel sorusu var...
Sormamın amacı tabloda taksitleri hesaplarken sadece 1.taksit hücresinde tüm formüller yer alacak...
Yani formül sadece 1.taksit kutusundan tutup aşağıya çekince sadece ilk taksit kutularını değil tüm taksitleri kendi hücrelerine yazacak...
Makro falan da kullanılmadan nasıl yapabiliriz?

Tek formülde yapabilecek arkadaşlara başarılar dilerim :)

Ekli dosyalar

• excel_sorusu.rar
    5.8 KB · Görüntüleme: 549
ya kendin çok bilmişsin ya da burda alay ediyorsun yemez ...

Sayın hocam bende yapamadım :)
Çok bilmiş değilim ama bakış açınızdan ve söylemlerinizden yapamadığınızı anladım. Bu sözler yerine bak formül şöyle ya da mantık şöyle olabilir gibi ufuk açıcı söylemlerde bulunabilirdiniz. Tavsiyem soruyu bir daha okumanız. Yapabiliyorsanız cevabı söyleyebilirsiniz,yapamıyorsanız boşuna bilip bilmeden çok bilmiş falan gibi ithamlarda bulunmayın lütfen...

Hocam sorudaki taksit sayısını kullanıcı belirliyor
en az ödeme miktarınıda kullanıcı belirliyor
ona göre toplam borç belli eşit dağılım istiyorsun
bunu anladım doğru mu
yoksa belli olan borca 5 sabit taksitemi böleceğiz.

Türkiye58 hocam bir hücrede birden fazla formül kullanabilirsiniz tabii...Excel'de herzaman varolan bir özellik bu...
Ben örnek olarak ; = EĞER((g3*f3)>e3;g3;EĞER(mod(e3;g3)>0;... gibi içiçe formül mantığıyla yapmaya çalıştım.Fakat içiçe hesaplarda sadece o hücre için bir işlem yapabiliyorum...EĞER(sınama;doğruysa;yanlışsa) bu yapıda doğruysa kısmına birden fazla hücreye aktarım yapabilmeliyim ben bu ifadeyi nasıl yazabilirim ? benim en çok takıldığım nokta burası...

atungad hocam soruda verilen minimum miktarı verilen taksitlere öyle bir dağıtmalıyım ki;
örneğin kişi 1.600 tl olan bir ürünü 4 taksitte ödeyecek ve min. taksit = 500 TL olacak... Yani
1.taksit= 500 TL
2.taksit= 500 TL
3.taksit= 500 TL
4.taksit= 100 TL
bu şekilde çalışabilmeli formül ve küsürat kaldıysa son taksitte o miktar yazmalı...

Geri