Excel Uzmanları Lütfen Yardım...

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
ekteki excel dosyasındaki ilk sayfa (ID CARD) üzerinde öğrenci isimleri yazıyor, bu isimleri (ÖĞRENCİ LİSTESİ isimli sayfadaki öğrenci isimlerini) tek tek yazıcıdan çıkartmak istiyorum ama bunları ID CARD üzerine elle tek tek yazmak çok zaman alıyor, bunun kolay bir yolu var mıdır?
Yani öğrenci isimlerini birinci sayfadaki ID CARD lara yazıp çıktı almak istiyorum ama bu ID CARD formatı bozulmaması gerekiyor, bu format bozulmadan nasıl bir yöntem uygulayabilirim? Yardımcı olabilir misiniz? Çok teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Yeni klasör.rar
    24.2 KB · Görüntüleme: 54
ilk aklıma gelen, öğrenci bilgilerini bir excel dosyasının sayfasında ayrı ayrı sütunlara yazmak,
word adres mektup birleştirme ile kartları oluşturmak.

ikinci yol, geçen sene bizim kütüphane için kart hazırlarken kullandığım excel fonksiyonları ile, lakin şu anda nasıl yaptığımı hatırlamıyorum.
bir gogıl araştırması ile bulunabilir kanaatindeyim.

yolcuhan' Alıntı:
ilk aklıma gelen, öğrenci bilgilerini bir excel dosyasının sayfasında ayrı ayrı sütunlara yazmak,

ikinci yol, geçen sene bizim kütüphane için kart hazırlarken kullandığım excel fonksiyonları ile, lakin şu anda nasıl yaptığımı hatırlamıyorum.

çok sağolun hocam, hangi kelimeler ile araştırma yapmalıyım? bu excel fonksiyonları neler?

zodiac' Alıntı:
yolcuhan' Alıntı:

çok sağolun hocam, hangi kelimeler ile araştırma yapmalıyım? bu excel fonksiyonları neler?
Sayın hocam, bir sayfaya sıra no ya da öğrenci no ve öğrenci bilgilerini her biri ayrı sütunlarda olacak şekilde tablo olarak oluşturun.
Kimlik sayfasında düşeyara formülünü kullanarak sıra numarası ya da okul no ile öğrenci bilgilerini karta yazdırabilirsiniz.
Anahtar kelimeniz düşeyara fonksiyonu.

bu iş düşey ara ile de yapılabilir ancak visual basic makro kodlama ile yapılması daha doğru gibi...,
geliştrici sekmesinden form bölünüden eklenen değer değiştiriciye makro kodu yazdım.
değer değiştricinin ayarları sağ tıkla> denetimi biçimlendir bölümünden ayarlanıyor. 0 dan başllıyınca sayfada 10 adet bölüm olduğu için 0*10+2 = 2 liste sayfasındaki ilk veriyi veriyor. diğer veriler kod ile birer arttırılarak çekiliyor. bir sonraki tıklamada 1*10+2 =12 ...

değer arttırıcı üzerinde sağ tıkla makro ata bölümünden "değer değiştirici adı altıda "yazılan kodlara bakabilirsiniz...

daha önce benzer bir uygulama yapmıştım kermes için öğrencilere bilet basmıştık....
kolay gelsin...

intel4004' Alıntı:
bu iş düşey ara ile de yapılabilir ancak visual basic makro kodlama ile yapılması daha doğru gibi...,
geliştrici sekmesinden form bölünüden eklenen değer değiştiriciye makro kodu yazdım.
değer değiştricinin ayarları sağ tıkla> denetimi biçimlendir bölümünden ayarlanıyor. 0 dan başllıyınca sayfada 10 adet bölüm olduğu için 0*10+2 = 2 liste sayfasındaki ilk veriyi veriyor. diğer veriler kod ile birer arttırılarak çekiliyor. bir sonraki tıklamada 1*10+2 =12 ...

değer arttırıcı üzerinde sağ tıkla makro ata bölümünden "değer değiştirici adı altıda "yazılan kodlara bakabilirsiniz...

daha önce benzer bir uygulama yapmıştım kermes için öğrencilere bilet basmıştık....
kolay gelsin...

hocam çok sağolun vakit ayırıp bilgilendirdiğiniz için, teşekkür ederim.

intel4004' Alıntı:

kolay gelsin...
:+1: :alkis:

Geri