excel yardım

Kodla Büyü

onlyyou23

Aktif Üye
Arkadaşlar excel'de açılır menüde otomatik tamamlama özelliği nasıl yapılır Örneğin iller diye bir combo boxımız olsun yani listemiz. Bu açılır menüde İs.. diye yazdığımız zaman istanbul çıksın.Yani aramayalım.Bu iller sadece bir örnek Biz bunu başka bir dosyada deneyeceğiz.Bu arada veriler başka sayfadan alınıyor:Yani Şehir isimleri sayfa2 den alınıyor

Açılır menü dediğiniz hücre içerisinde açılır liste mi?
Eğer öyleyse, yapılacak bir şey yok.

Ekte bir dosya gönderdim ama istediğiniz gibi oldu mu bilemiyorum

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    11.5 KB · Görüntüleme: 209
onlyyou23' Alıntı:
açılır listede nasıl olacak hocam
Sayın Hocam,

Açılır listede 1. seçenek boş olacak. Siz oraya istediğiniz harfleri girmeye başlayınca tamamlacak veriler gelir. Mesele K harfine basınca Kayseri geldi. KO yazınca Konya gelecek. Bunun gibi.

Sorunuzdan benim anladığım bu. Yanlış anladıysam soruyu biraz daha açarsan iyi olur.

gönderdiğim dosyada açılır liste yok ama seçeneklerden herhangi birini tıklayıp ilin adını yazmaya başlayınca geliyor ama sanırım istediğiniz bu değil

hocam adı soyadı yazan kısımda olacak dediğim olay

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    34.4 KB · Görüntüleme: 132
bir de şu gönderdiğim şekilde bakın. ben 2007 kullandığım için uyum sorunu çıkabilir ama şu an için yapacağım bir şey yok.
Açılır liste var fakat siz içine yazabiliyorsunuz. Backspace silme tuşunu kullanarak yazdığınız yazıyı değiştirebilirsiniz. B diye başladığınızda Alfabetik sıraya göre ilk gelen il otomatik olarak çıkacak siz B den sonra i yazarsanız Bitlis'i seçecektir. Bir de böyle deneyin.

Ekli dosyalar

• deneme2liste.rar
    35 KB · Görüntüleme: 372
bu arada yazıcı da sadece hücre içeriği çıkar denetim araç kutusu elemanı çıkmayacaktır.

ilhan79' Alıntı:
bir de şu gönderdiğim şekilde bakın. ben 2007 kullandığım için uyum sorunu çıkabilir ama şu an için yapacağım bir şey yok.
Açılır liste var fakat siz içine yazabiliyorsunuz. Backspace silme tuşunu kullanarak yazdığınız yazıyı değiştirebilirsiniz. B diye başladığınızda Alfabetik sıraya göre ilk gelen il otomatik olarak çıkacak siz B den sonra i yazarsanız Bitlis'i seçecektir. Bir de böyle deneyin.

Sizden rica etsem nasıl yaptığınızı açıklayabilirmisiniz?
bende liste oluşturuyorum hatta bağlantılı liste oluşturuyorum fakat bu şekilde bir türlü yapamadım
örnek dosyada nasıl yaptığınızı açıklayıcı notlar eklerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

2007 için yazıyorum ama 2003 te de aynıydı sanırım. Tasarım moduna geçin,
liste'ye tıklayın özelliklere gelin Match Entry seçeneği ortalarda bi yerde 3 tane seçeneği var
2. seçeneğini seçin 1-fmMathcEntryComplete yazan seçenek. Böylece karakter girdikçe seçim değişebilir.
yanlış hatrlamıyorsam böyle bir şeydi. kolay gelsin

dosyanın içinde resim şeklinde var. incele bir bak bakalım.

Ekli dosyalar

• deneme3.zip
    158.3 KB · Görüntüleme: 75
dosyayı ekledim. kolay gelsin

Ekli dosyalar

• isimlistesi.zip
    104.6 KB · Görüntüleme: 137
Geri