Excel Yardım...!

Kodla Büyü

isardogan

Site Gezgini
Arkadaşlar herkese merhaba

Okulumuzda yapılacak bir yarışma için form hazırladım.Her öğrenciye 10 jüri ayrı ayrı puan verecek.Bunların toplamı ve ortalaması alınacak.Buralarda sorun yok.
Ancak bir alan daha var oda sıralama alanı.Öğrenci performansını sergiledikten sonra jüri puanlamasını yapacak ve toplamı alınacak.Bu sıralama sütununda öğrencinin o anda kaçıncı sırada olduğunu vericek.Tüm öğrenciler gösterisini sergiledikten sonra direk en sağdaki sıralama sütununda yarışmayı kaçıncı tamamladığını görmek istiyorum.

Makro ile yapılacak sanırım ama konuya hakim olmadığım için çıkamadım işin içinden..

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...!

Sayın hocam,
Hazırladığınız excel dosyasını paylaşırsanız, daha fazla yardımcı olabiliriz. Kendim yapacağım derseniz de www.excel.web.tr forumunda kaliteli excel paylaşımları var, oradan devam edebilirsiniz.

yakuphan kardeş tasarı olarak hazırladım bir örnek.
not1....not4 girişleri yapılıyor ve toplam ile ortalama alınıyor.Buralarda dediğim gibi sorun yok.
En sağdaki sıra no kısmında alınan toplam puan ile kaçıncı sırada olduğunu yazacak.Örnektede görüleceği gibi 1. yi bulabiliyorum ama diğerlerini bulamıyorum.Mantığını tamolarak kuramadım zaten formüller ilede bir yerden ileri gidemiyorum.Makro ile olması lazım o konuda da fazla bilgi sahibi değilim.

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler
çalışma dosyam aşağıda

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    7.8 KB · Görüntüleme: 40
Makro kullanmadan önce fonksiyon ve sıralama düğmesini kullanarak yaptığım aşağıdaki örnekte notları girdikten sonra ortalama sütununda herhangi bir ortalamayı tıklayıp, sırala (Z-A) dediğinizde ortalamalar büyükten küçüğe sıralanacak ve Sıra no sütununda da sıralamayı göreceksiniz. Her puan değiştiğinde sıralama işlemini yapmanız gerekiyor. Ben gönderdiğiniz dosyada bazı değişiklikler yaptım, örneğin birleştirilmiş satır ve sütunları böldüm. Bu tür tablolar için mümkün olduğunca birleştirme yapmamanız yerinde olur.

Ekli dosyalar

• deneme1.zip
    8 KB · Görüntüleme: 57
çok teşekkür ederim yakuphan kardeş. tam istediğim gibi olmuş.

yanlız bir ricam olacak sıra no sütununda kaçıncı diye formül kullanmışsın.Bunu niçin kullandığını anlayamadım açıklarsan tamolarak anlamış olacağım.

Tekrar teşekkür ederim

Kaçıncı fonksiyonu bir değerin bir dizi içerisinde kaçıncı sırada olduğunu veriyor. Ancak bunu büyüklük küçüklüğe göre değil, dizi içerisindeki indeksine göre yapıyor.
=KAÇINCI(A1; B1:B10; 0) formülü A1'deki değerin B1:B10 hücre aralığında kaçıncı sırada olduğunu veriyor. Sizin örnekte ortalamalar sıralı olduğu için her zaman 1, 2, 3... şeklinde sonuç döndürecektir. Fonksiyonun yardımına bakarsanız, daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

=KAÇINCI(A1; B1:B10; 0) formülünde olduğu gibi parametreleri yazacaksınız, 0'ı unutmayın.

Geri