excel yardım!!

Kodla Büyü

titan1905

Seçkin Üye
Seçkin Üye
adı kitap_sayisi
ali 5
ahmet 7
mehmet 2
cem 13
ayşe 9
....
burada en çok kitap okuyan 3 kişiyi sıralamak istiyorum. rank ile sıralama yaptım fakat ayrı bir yerde
sadece 1,2 ve 3. kişileri göstermek için nasıl bir formül gerekiyor?

bilgileri sıraladıktan sonra düşeyara fonksiyonu kullanılarak bilgiler başka bir excel sayfasına çekilebilir

diyelim ki büyükten küçüğe B sütununda sıralattın. ayrı yerde göstermek istediğin hücrelere =b1, =b2, =b3 yazarak gösterebilirsin.

=büyük(hücrearalığı;1)
=büyük(hücrearalığı;2)
=büyük(hücrearalığı;3)

ilk üçü sıralar. sayıyı değiştirip istediğinizi yazdırabilirsiniz. işinize yarar mı?

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
=büyük(hücrearalığı;1)
=büyük(hücrearalığı;2)
=büyük(hücrearalığı;3)

ilk üçü sıralar. sayıyı değiştirip istediğinizi yazdırabilirsiniz. işinize yarar mı?

en çok okuyanları sıralıyor ama isimleride almasını istiyorum
cem 13 gibi.

verilen formülle sıralama yapılabilir ama benim takıldığım nokta iki farklı öğrenci aynı sayıda kitap okumuşsa sıralama olmuyor aynı öğrenciyi iki defa yazıyor acaba bunu nasıl çözeriz

Ekli dosyalar

• exc.jpg
    exc.jpg
    10.7 KB · Görüntüleme: 827
sayıları sol tarafa alarak yaptım , işinize yarar belki

Ekli dosyalar

• Kitap.rar
    6.5 KB · Görüntüleme: 30
konmir' Alıntı:
verilen formülle sıralama yapılabilir ama benim takıldığım nokta iki farklı öğrenci aynı sayıda kitap okumuşsa sıralama olmuyor aynı öğrenciyi iki defa yazıyor acaba bunu nasıl çözeriz

evet hocam o sıkıntısı var. Orayı düzeltmek için ya sayıları aynı girmeyecek, ya da makro yazmak gerekecek. Bence en basiti veri bölümünden sıralatmak, en basiti bu olur

Geri