Excelde aynı notu alanlar nasıl hesaplanır

Kodla Büyü

kemalaltay

Aktif Üye
Arkadaşlar excelde 40 kişinin aldığı notları gösteren bir tablo yaptım. Bu notlardan 45 alan kaç kişiyse ve buna benzer aynı notu alan kaç kişi ise bunu gösteren bir komut nasıl yazarım. Yani aynı notu alanların sayısını verecek. Lütfen yardım...

=BAĞ_DEĞ_SAY(A2:A8,2)

bu komut işini görür hocam 2 yerine alınan notu yaz not aralığınıda A2:A8 gibi belirt.. :)

xorcistforyou' Alıntı:

bu komut işini görür hocam 2 yerine alınan notu yaz not aralığınıda A2:A8 gibi belirt.. :)

görünce dikkatimi çekti deneyim dedim hocam. ama yukardaki komut işe yaramadı benim yaptığımda. kaç kişi varsa bir fazlasını gösteriyor hep... nedendir acaba..

xorcistforyou' Alıntı:

Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam,

Hocam 40 kişinin içinde 10 da alan var, 24 vb. bunlar için ayrı ayrı mı yazacam komutu.
Örnek
hücre ar2 den başlıyor ar41 e kadar

BAĞ_DEĞ_SAY(AR2:AR41,10)
BAĞ_DEĞ_SAY(AR2:AR41,11)
BAĞ_DEĞ_SAY(AR2:AR41,12) şeklinde 100 e kadar bunu mu yazacam. Not 1-100 arasında kaç tane ise onların toplam adedini versin. Çünkü 1 alan da olur, 2 alanda olur, 98 alan da olur. SAYGILAR

Aklıma geldi...
Hocam başta notları Eğer fomulüyle harfe veya sayıya çevir...

=EĞER(A2<40;"ff";EĞER(A2<46;"dd";EĞER(A2<51;"dc";EĞER(A2<61;"cc";EĞER(A2<71;"cb";EĞER(A2<81;"bb";EĞER(A2<90;"ba";"aa")))))))

gibi

Sonra
=EĞERSAY(A1:A13;"ff")
=EĞERSAY(A1:A13;"dd")
=EĞERSAY(A1:A13;"dc")
=EĞERSAY(A1:A13;"cc")
=EĞERSAY(A1:A13;"bb")

gibi

Geri