Excel'de bugün formülü?

Kodla Büyü

DotCom

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba ,

Excel'de hazırladığım tabloda
A1 hücresine bir şey yazdığım zaman , B1 hücresine bugünün tarihini yazdırıyorum
=Eğer(a1<>"";bugun();"")

formülü ile

dosyayı kaydedip ertesi gün açtığım zaman , tarihi güncelliyor doğal olarak.

Tarihin güncellenmesini nasıl engellerim , kayıt ekledikçe tarihin otomatik nasıl yazdırabilirim?

Sayın hocam, bu işi formüllerle yapamazsınız. Makro kullanmanız gerekir.
Örnek bir dosya gönderirseniz üzerinde gerekli makroyu yazarak bir şeyler yapabiliriz.

ekteki dosyaya bir göz atabilirsek sevinirim.

teşekkürler

Ekli dosyalar

• oto_tarih.rar
    6.1 KB · Görüntüleme: 66
Option Explicit
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, Range("A1:A10")) Is Nothing Then Exit Sub
Target.Offset(0, 1) = Format(Now, "dd.mm.yyyy")
End Sub

hocam kod yukarıda sayfayı makro içerebilen excel sayfası olarak kaydettim. Açılışta makroları etkinleştir var sürekli uğraşmak istemezseniz güvenlik ayarından değiştirirsiniz.
a1 ile a10 arasında hücreye değer girdiğinizde karşısındaki b sütünuna o anki tarihi yazar

tarihi değiştirmek windows üzerinde zor oluyor
cmd yazıp enter ardından date 04/04/2014 gibi yazın daha çabuk oluyor :) kolay gelsin

Ekli dosyalar

• oto_tarih.rar
    13.3 KB · Görüntüleme: 70
çok teşekkür ederim @ilhan79 hocam ,

tam istediğim işlemi yapıyor.

iyi çalışmalar

öğrenci numarasını girdiğim zaman , bir sonraki sütuna tarihi otomatik yazmasını istiyordum.

@ilhan79 hocamınızın makrosu sayesinde , kısayol tuşuna basmaya gerek kalmadan tarihi otomatik yazdırabildim. :+1:

Makrolar çok geniş bir konu hocam takdir edersiniz ki.
Siz ne yaptırmaya çalışıyorsunuz? Dikimiz döndüğünce bahsedelim biraz.
Programlama dil temeli olması faydalı olacaktır. Özellikle vb diline hakimiyet çok yardımcı olacaktır

@ DotCom
Hocam programlamadan falan anlamıyorum. Amacım makro hatta programlama öğrenmek. Nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Bu anlamda öğretmene ihtiyacım var.
Söz konusu programlama olunca bu yazdıklarımın çok basit kaldığının da farkındayım. Yine de ilgi duyuyorum. Yoksa yapmak istediğim tek bir iş değil? Hobi. Öğrenme.

İyi bir algoritma temeliyle başlamanızı öneririm. Proje tabanlı ilerleme yöntemiyle devam edebilirsiniz.
Temel çok önemlidir.

ilhan79' Alıntı:
Option Explicit
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, Range("A1:A10")) Is Nothing Then Exit Sub
Target.Offset(0, 1) = Format(Now, "dd.mm.yyyy")
End Sub

hocam kod yukarıda sayfayı makro içerebilen excel sayfası olarak kaydettim. Açılışta makroları etkinleştir var sürekli uğraşmak istemezseniz güvenlik ayarından değiştirirsiniz.
a1 ile a10 arasında hücreye değer girdiğinizde karşısındaki b sütünuna o anki tarihi yazar

tarihi değiştirmek windows üzerinde zor oluyor
cmd yazıp enter ardından date 04/04/2014 gibi yazın daha çabuk oluyor :) kolay gelsin

Bugün bir kayıt girdiğim zaman , dün girdiğim kayıtların da tarihini değiştirdiğini farkettim hocam.

Sadece bugün girilen satırın tarihini yazması yeterlidir. Diğer kayıtların tarihini değiştirmemesi lazım
Bunu nasıl engelleyebiliriz?

hocam siz dedikten sonra baktım ama dediğiniz gibi bir sorun benim elimdeki dosyada oluşmuyor. Hatta sayfanın içindeyken tarihi değiştirip yeni bir kayıt girdiğimde bile yeni tarihi giriyor.

Örnek dosyayı tekrar ekliyorum
Normalde a1 ile a 10 arasındaydı. a1 ile a1000 arası olarak değiştirdim. Girişte makroları etkinleştirmeyi unutmayınız. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• oto_tarih.rar
    13.1 KB · Görüntüleme: 36
makroları etkinleştirmediğim için oluyormuş , teşekkürler sayın hocam.

Geri