Excelde hücre bölme?

Kodla Büyü

ucamus

Süper Üye
Süper Üye
excelde bir hücreyi tc kimlik no yazacak şekilde 11 e bölmek istiyorum her haneye 1rakam gelecek bunu nasıl yaparım?

yani 12345678901 tc kimlik no yazılacak 11 kutu olmasını istiyorum

Eğer imkan varsa 11 sütunu birleştir sonra tc yazacağın bölümde hücreleri çözz seçeneğini kullanarak yapabilirsin.

mesela b2 hücresini 11 e bölüp öğrenci her rakamı bir kutuya yazsın rakamlar karışmasın diye yapmak istiyorum

Ekli dosyalar

• Kitap1.rar
    6.9 KB · Görüntüleme: 341
hocam ben böyle yaptım bakalım işinizi görecek mi? hücre bölme diye bir şeyin olduğunu pek sanmıyorum

Ekli dosyalar

• Kitap1.rar
    6.9 KB · Görüntüleme: 345
hocam şöyle mi yapmak istiyorsunuz?

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    32.1 KB · Görüntüleme: 9,290
ucamus' Alıntı:
excelde bir hücreyi tc kimlik no yazacak şekilde 11 e bölmek istiyorum her haneye 1rakam gelecek bunu nasıl yaparım?

Bu şekilde olur hocam başka türlüsü aklıma glmedi şu an..

Ekli dosyalar

• tcno.rar
    3.9 KB · Görüntüleme: 184
ngunaslancan' Alıntı:
ucamus' Alıntı:

Bu şekilde olur hocam başka türlüsü aklıma glmedi şu an..
Arkadaşın istediği sizin yaptığınız fakat hücreye 1 değerden fazla girilmesin diyor. onuda veri doğrulama ile yaptım ve ekliyorum. inşallah işinizi görür.
kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• tcno.rar
    4.1 KB · Görüntüleme: 338
çok teşekkür ederim hocalarım evet en sondaki gibi birşey lazımdı ama 1 hücreyi 11 e bölme işi yok mu peki benim asıl öğrenmek istediğim o

ucamus' Alıntı:
çok teşekkür ederim hocalarım evet en sondaki gibi birşey lazımdı ama 1 hücreyi 11 e bölme işi yok mu peki benim asıl öğrenmek istediğim o
excelde hücre bölme olayı yok.

excelde veri menüsünden metni sütunlara dönüştür seçeneği var hocam ordan direkt yapabilirsiniz.

spring' Alıntı:
excelde veri menüsünden metni sütunlara dönüştür seçeneği var hocam ordan direkt yapabilirsiniz.
HOCAM ORADAN DENEDİM AMA OLMADI SANIRIM BEN YAPAMADIM EĞER MÜMKÜNSE ADIMLARI YAZABİLİR MİSİNİZ

bir hücreyi 11 e bölmezsin hocam 11 tane ayrı hücreye yazarsın aynı kapıya çıkıyor zaten

fernandito' Alıntı:
bir hücreyi 11 e bölmezsin hocam 11 tane ayrı hücreye yazarsın aynı kapıya çıkıyor zaten
aynen hocamın söylediği gibi yapmak gerekiyor. başlığı açan hocam ne yapmak istediğini tam anlayamadım aslında. biraz daha açsa belki ne demek istediğini anlıcaz.

hocam tc kimlik noyu yazdığınız hücre seçiliyken

1-veri-metni sütüunlara dönüşür seç
2.sabit genişlikli seç- ileri
3.sonra herir sayıdan sonra fare ile seç çizgi oluşacak zaten
4.ileri ve son

kastettiğiniz umarım budur..;)

bu yöntem daha önce tc kimlik no yazılı bir listede var olan 11 haneli noyu yada metni bölmenizi sağlar pratik olarak

Geri