Excelde hücreye değer verme

Kodla Büyü

semraaa

Site Gezgini
Böyle birşey varmı yokmu bilmiyorum aradım bulamadım denedim olmadı :( bir hücreye değer atarken başka bir hücredeki veriyi kullanmak istiyorum.mesela a1 in değeri değişken , ben herhangi bir hücreye b(a1) gibi bir değr girmek istiyorum. a1 deki 3 diyelim b3 olacak, a1 in içindeki veriyi nasıl alırım ben oraya.yardımlarınızı bekliyorum :?

unknownrealmman arkadaşım senin verdiğinde a1 e 3 dedik ya bana verdiği değer "b3" oluyor ama benim demek istediğim b3 ün içindeki değeri versin. çok şeymi istiyorum :)

anladığım kadarıyla yapmak istediğiniz şu : "a1 deki değerin aynısı b1 de de olsun"
Eğer doğru anladıysam B1 hücresine =a1
yazmanız yeterli.

hocamın istediği şeyi bende denemiştim ama bulamamıştım.

elimizdeki bilgi A1=3
B1 de olması istenen veri B3 ten alınacak anlamına geliyor.

şöyle bir fonksiyon olduğunu farzedelim.

değeral(hücreadresi)

b1=değeral(birleştir("b";a1)) gibi bişi sanırım

hücre adresi de dinamik olarak üretilecek.

=DOLAYLI(birleştir("B";A1)) şeklinde yazınca veriyormuş :D

Teşekkür ederim hocam sayenizde bende aradığım şeyi bulmuş oldum.

birde anlayamadigimizi anlatabilme kabiliyetimiz olsa cok güzel olacak , mesela bircok matematik ögretmeni konusma özürlüdür , mahsusmu yaparlar bilemiyorum , anlamayan insan yoktur anlatamayan insan vardir , ben soruyu sahsen anlamadim , ama eminimki cok daha güzel formüle edilebilirdi , anlamadigim zaman sinirleniyorum

semraaa' Alıntı:
mesela a1 in değeri değişken , ben herhangi bir hücreye b(a1) gibi bir değr girmek istiyorum. a1 deki 3 diyelim b3 olacak, a1 in içindeki veriyi nasıl alırım ben oraya.yardımlarınızı bekliyorum :?

Ben herhangi bir hücreye girdigim bir degerin a1 hücresindeki degerle otomatik olarak birlesmesini istiyorum , örnegin :
a1=3 ben varsayalim b1 e bir harf girecegim mesela x harfi olsun ben bu X harfini girdigimde otomatik olarak x3 yazssin (yani a1 hücresindeki degerle birlessin)
soru üsttekimidir ?????

halilturkoglu' Alıntı:
elimizdeki bilgi A1=3
B1 de olması istenen veri B3 ten alınacak anlamına geliyor.
B3 ün konu ile hic alakasi yoktur b3 nerden cikti demek istediginiz girdigim b harfi A1 deki 3 ile birlessin midir ? , arkadaslar bakiniz , sizler , ögretmenseniz ben ögrenciniz olsam size kafa göz dalardim , anlatamamak icin bukadar zorlanan baska bir topluluk görmedim AYIPTIR

ya adam gibi soru sorup adam gibi cevap verin yada özelden birbirinizin sorunlarini cözün , eminim ki buradaki %90 i benim gibi anlamadi , ki office bilgim , müdürlük yaptigim 2000 li yillarda dillerde dolasirdi

anlatamadığımın farkındayım zaten, tek derdim hocamızın sorununa çözüm olması için durumu açıklamaya çalışmaktı. bunu yaparken ortaya çıkan anlatım bozukluklarından dolayı, mesajımı okuyan herkesten özür diliyorum.

rahatsizlik vermediniz sadece bu soruyu ve cözümü anlamak istedim , soruyu 8 defa okudum anlamadim , sonra cözüme gectim hayatimda belkide 10 dk Türkce excel kullanmisligim yoktur busefer cözümü de anlamadim , iki defa anlamayince sinirim tepeme cikti , anlayanlari tebrik ediyor hayirli günler diyliorum

w0rm' Alıntı:
birde anlayamadigimizi anlatabilme kabiliyetimiz olsa cok güzel olacak , mesela bircok matematik ögretmeni konusma özürlüdür , mahsusmu yaparlar bilemiyorum , anlamayan insan yoktur anlatamayan insan vardir , ben soruyu sahsen anlamadim , ama eminimki cok daha güzel formüle edilebilirdi , anlamadigim zaman sinirleniyorum

:+1: :+1: :+1:

Soruyu soran arkadaş hadi burada cevabı buldu ve anladı diyelim derste nasıl anlatacak peki...Soruyu üç kez okudum anlamadım tam kendime güvenimi kaybetmek üzereyken w0rm hocamız yetişmiş sağolsun.

Gözümüzden kaçan çok önemli bir ayrıntı.
Bazen problemi anlatmak okadar zor olurki karşıdakine bunu anlatmak için yapmanız gereken tek şey karşıdakinin konuya çok uzak ve hiç bir bilgisi olmadığını kabullenerek işe başlamak olmalı.Bunu yaparsak anlayanların sayısı çok olur. Anlayanlar artarsa çözüm gelme olasılığıda artar.

İyi bir anlatım için vakit ayrılmayınca çözüm içinde kimse vakit ayırmıyor. İnanın sorunu ilk okuduğumda excel bilgimin yetmediğini düşünüp kapatmıştım. Gerçekte fazla değil zaten ama vaktim vardı ve çözmek için araştırmak hoşuma gidiyordu hem ben öğreniyordum hemde çözüme ulaşmış birinin mutluluğu yetiryor.

Geri