Excelde listeyi birleştirilmiş hücreye kopyalama

Kodla Büyü

muabote

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar tekli hücrelerde sınıf listeleri var. Bu listeleri ikili birleştirilmiş listelere nasıl aktarırız.
Çok sınıf olduğu için pratik bir yolu var mı acaba?
Yardımcı olursanız sevinirim. Çözemedim.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    311.4 KB · Görüntüleme: 1,123
bshark' Alıntı:
Hocam bu iki hücredekini tek hücreye yazmak için.
Benim yapmaya çalıştığım tek hücredeki bilgileri birleştirilmiş iki hücreye aktarmak.
50 sınıf listesi var, o yüzden kolay bir yolu var mı acaba. Tek tek her ismi taşımak zulüm olacak bana...

Sayın hocam kopyalama ile değil de formülle aktarıp, ardından kopyala/değer yapıştır diyerek çözebilirsiniz.
Birleştirilmiş hücrenin ilkine aşağıdaki formülü yazın. Tabi formüldeki sayfa1!A ifadesini kendi tablonuza göre düzenleyin. Aşağıya doğru sürüklediğinizde bilgilerin aktarıldığını göreceksiniz. Ardından bu bilgileri kopyalayıp, değer yapıştır diyerek bilgileri formülden kurtarın. Yalnız formülün çalışabilmesi için birleştirilmiş ilk hücrenin çift sayılı satır olması gerekiyor yani 3 ile 4'ün değil 2 ile 3'ün birleştirilmiş olması lazım, ya da başka bir ifade ile bilgileri aktaracağınız yerde ilk satırın çift olması lazım. SATIR fonksiyonu yazıldığı satırın numarasını verir, biz bunu 2'ye bölüp, bilginin oluşturulacağı adresi oluşturuyoruz. Gerisini formül hallediyor. Ben örnek bir dosya ekledim.

=DOLAYLI("Sayfa1!A"&SATIR()/2)

Ekli dosyalar

• aaaa.zip
    6.9 KB · Görüntüleme: 329
keşke 10-11 satırlarını birleştirmek yerine sadece 10. satırı genişletseydiniz, direkt kopyala yapıştır yapardınız. (satırları seçip sağ tıklayıp satır yüksekliğinden değeri girin uğraşmayın bence)

Yakuphan hocam yapamadım. bir sınıf listesi ekledim. bunu yapabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• sınıf.rar
    20.6 KB · Görüntüleme: 66
Sayın hocam,
Gönderdiğiniz dosyalara göre düzenleme yaptım. Keşke iki ayrı dosya şeklinde değil de tek dosyada çalışsaydınız daha kolay olurdu.
Formülleri son.xlsx dosyasına yazdım. Bilgileri ilk.xlsx dosyasından alıyor. Ancak bilgileri alabilmesi için önce ilk.xlsx dosyasını ardından da son.xlsx dosyasını açın. Formülü açıklamak gerekirse eğer fonksiyonunu bilgi olmadığında boşluk yazdırmak için kullandım. Dolaylı ile başlayan kısımdaki +7 ifadesi sizin bilgilerinizin 1. satırdan değil de 12. satırdan başlamasından dolayı ekledim. Size düşen formülü diğer sınıflarınız için de kullanıp, bilgileri gördükten sonra seçip, kopyala/değer yapıştır şeklinde formülden kurtarmak olacak.
Çalışmalarınızda başarılar.

Ekli dosyalar

• siniflar.zip
    22 KB · Görüntüleme: 238
yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam,
Gönderdiğiniz dosyalara göre düzenleme yaptım. Keşke iki ayrı dosya şeklinde değil de tek dosyada çalışsaydınız daha kolay olurdu.
Formülleri son.xlsx dosyasına yazdım. Bilgileri ilk.xlsx dosyasından alıyor. Ancak bilgileri alabilmesi için önce ilk.xlsx dosyasını ardından da son.xlsx dosyasını açın. Formülü açıklamak gerekirse eğer fonksiyonunu bilgi olmadığında boşluk yazdırmak için kullandım. Dolaylı ile başlayan kısımdaki +7 ifadesi sizin bilgilerinizin 1. satırdan değil de 12. satırdan başlamasından dolayı ekledim. Size düşen formülü diğer sınıflarınız için de kullanıp, bilgileri gördükten sonra seçip, kopyala/değer yapıştır şeklinde formülden kurtarmak olacak.
Çalışmalarınızda başarılar.

Teşekkürler hocam.

Geri