Excel'de Metin Birleştirme Sorunu

Kodla Büyü

MEFE07

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar excelde örneğin A1 ve B1 satırlarındaki metinleri birleştirmem gerek "&" ifadesi ile bir taneyi farklı yerde birleştirip oluşturabiliyorum fakat bulundukları yerde Birleştirme istiyorum yani A1 de isim B1 de soy isim yazıyor isim soy isim A1'e birlikte geçsin ya da B1'e birlikte geçsin istiyorum. Müdür istedi ama excel ile içli dışlı değilim tüm öğrencilerin isim soy ismi birleştirilecek misin yani kafadan 1000 kişinin acaba kısa yolu varsa anlatır mısınız ya da anlatılan bir link atar mısınız? çok teşekkür ederim şimdiden

Sayın Hocam,

C hücresine =birleştir(A1;" ";B1) yaz. Hepsine uygula. Daha sonra C sütununu kopyala D sütununa değer olarak yapıştır sorun çözülür.

İyi çalışmalar.

habibocak' Alıntı:
Sayın Hocam,

C hücresine =birleştir(A1;" ";B1) yaz. Hepsine uygula. Daha sonra C sütununu kopyala D sütununa değer olarak yapıştır sorun çözülür.

İyi çalışmalar.
evet hocama katılıyorum. Ben de böyle yapıyorum. ama makro ile daha kolayı varsa bilenler paylaşırsa biz de öğreniriz.

DUM4N' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar excelde örneğin A1 ve B1 satırlarındaki metinleri birleştirmem gerek "&" ifadesi ile bir taneyi farklı yerde birleştirip oluşturabiliyorum fakat bulundukları yerde Birleştirme istiyorum yani A1 de isim B1 de soy isim yazıyor isim soy isim A1'e birlikte geçsin ya da B1'e birlikte geçsin istiyorum. Müdür istedi ama excel ile içli dışlı değilim tüm öğrencilerin isim soy ismi birleştirilecek misin yani kafadan 1000 kişinin acaba kısa yolu varsa anlatır mısınız ya da anlatılan bir link atar mısınız? çok teşekkür ederim şimdiden

A ve B sütunlarındaki verileri (C sütunu aracılığı ile) A sütununda birleştiriyor. 1000 satır için yazılmıştır.
Siz artık kendi excelinize göre uyarlarsınız.

Sub birlestiir()
'
' birlestiir Makro
'

'
Range("C1").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=RC[-2]&"" ""&RC[-1]"
Range("C1").Select
Selection.AutoFill Destination:=Range("C1:C1000"), Type:=xlFillDefault
Range("C1:C1000").Select
Selection.Copy
Range("A1").Select
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
:=False, Transpose:=False
Columns("C:C").Select
Application.CutCopyMode = False
Selection.Delete Shift:=xlToLeft
Range("A1").Select
End Sub

Kod:
Sub birlestir()
For i = 1 To Cells(65536, "B").End(xlUp).Row
    Cells(i, "D").Value = Cells(i, "B").Value & " " & Cells(i, "C").Value
Next
MsgBox "Hücreler birleştirildi."
'b ve c hücresindekileri d sutununa birleştirir ve araya boşuk bırakır.
End Sub

veya senin istediğin
Sub birlestir()
For i = 1 To Cells(65536, "B").End(xlUp).Row
Cells(i, "b").Value = Cells(i, "B").Value & " " & Cells(i, "C").Value
Next
MsgBox "Hücreler birleştirildi."
'b ve c hücresindekileri b sutununa birleştirir ve araya boşuk bırakır. boşluğu " " ile gösteriyoruz. 65536=satır sayısı, kendin beliryebilirsin
End Sub

Bu da benim çözümüm.
Öğrenci sayı sınırlaması yok.İstediğiniz kadar girebilirsiniz. İşlediği her satırdan sonra bir sonraki satıra atlıyor.

Kod:
Sub Makro1()
Dim i As Integer
i = 0
Range("A1").Activate
Do While ActiveCell.Value <> Empty
  ActiveCell.Offset(1, 0).Select
                 i = i + 1
                 Cells(i, 1).Value = Cells(i, 1).Value + " " + Cells(i, 2).Value
                 Cells(i, 2).Value = ""                
Loop
End Sub

Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum hocalarım eksik olmayın :alkis:

Geri