excelde seçmeli dersleri nsıl yerleştirebiliriz

Kodla Büyü

deryabote

Aktif Üye
arkadaşlar 9 tane dersimiz var 5 ve 6.sınıflarda öğrencileri yerleştirmemiz gerekiyor ama çakışma oluyor her öğrencinin 3 ders(3x2=6 saat) alması lazım ascyi kullanamadık dersleri 1 gün 6-7 diğer günler de 7. saatlere yerleştirmemiz lazım

Öğrencilerin seçtiği derslere göre bizde gruplar oluştu.
örnek veriyorum ;
1 grup 15 kişi , aldıkları dersler : Mat + Spor + Okuma
2 grup 10 kişi , aldıkları dersler : Mat + T. Dini Bilgiler + Okuma
3. Grup 10 kişi, aldıkları dersler : Mat + Spor + Okuma

Perşembe günü 5. sınıflara tüm gün seçmeli yaptım ,
Cuma günü 6. sınıflara tüm gün seçmeli yaptım.

Seçmeli derse giren öğretmenlerin de ilgili günlerini kapattım.

Daha sonra o günlere el ile dağıttım dersleri ;

örneğin Cuma günü
1. Ders
1.grup : Mat | 2. Grup : Okuma | 3. Grup : Spor

2. Ders

3. Ders
1.grup : Spor | 2. Grup : Mat | 3. Grup : Okuma

4. Ders

5. Ders
1.grup : Okuma | 2. Grup : T. Dini Bilgiler| 3. Grup : Mat

6. Ders

1.grup : Okuma | 2. Grup : T. Dini Bilgiler | 3. Grup : Mat

hocam bizde 9 ders var seçilecek yani en az 9 grup hatta bazı sınıflar 2 ye bölünürse grup sayısı 11e çıkabilir bu sistemde onu nSIL ayarlıcaz

11 grup demek 1 tane öğretmen demek
seçmelileri perşembeye koyun.
o gün bu 11 öğretmene kapatın, ders vermeyin.
sonra gruplar elle dağılır.
burada önemli olan 1. grubun tamamen aynı derslere gitmesi ( mat+okuma+spor ) gibi

tek tek öğrenci bazlı olunca karışıyor. Grup mantığı daha kolay oluyor :)

hocam sizde sanırım 4 ders var bizde 9 ders seçilmiş durumda oyüzden yerleştiremiyoruz şimdi bu 9 dersi ayarlayınca sıkıntı diyelim ilk ders mat ondan çıkınca kimisi ing kimi görsel kimi spor vs. dağılacak bu sıralama nasıl ayarlanacak 3-5 ders olsa sıkıntı yok da ders sayısı fazla

her öğrenci farklı bir ders mi seçmiş.
her öğrencinin ilk üç tercihi olacak diye birşey yok.
yoğunluğa göre seçim yapılabilir. en azından 3 dersi alan öğrencileri grup yapmalı.
yani 9 ders seçilmişse ,
1. grup aynı 3 ders
2. grup aynı 3 ders
3. grup aynı 3 ders

yani 9 dersi , 3 parça halinde bölünebilir.
öğrenciler 10 ders işaretledi, illaki ilk 3 tercih olacak diye birşey yok, duruma göre 4. dersi veya 5. dersine gidebilirler

Uysal hocanın dediği doğru. başka çıkar yol yok. Dersleri gruplar halinde yapacaksınız. Öğrenciler keyiflerine göre istediği dersleri seçemeyecek. Sizin hazırladığınız gruplardan seçecek. Ayrıca seçmeli dersleri haftanın 3 günü son iki saatlere koyun. Örneğin pazartesi salı çarşamba son ikişer saat.

hocam bende de aynı durum oldu. 9 seçmeli ders açtık. pazartesi 2 saat diğer günler 1 er saat şeklinde programı ayarladım. Yoğun seçilen dersleri şubelere böldüm farklı günlere yerleştirdim. Yani hergün çoğu dersten birer şube oldu. Daha sonra öğrencilerin seçimlerine göre programda çakışmayacak şekilde öğrencileri şubelere yerleştirdim. 3 günümü aldı :(

Bu gariban ne yapsın peki :D

522 Öğrenci var
21 farklı ders seçilmiş oluyor
64 tane grup oluyor toplamda :?: :?:

KöfteHoRr' Alıntı:

522 Öğrenci var
tüm sınıfları yeniden karma yapmak
seçmeli derslerin gruplarına göre sınıfları oluşturarak çözüm en kullanılabilir olanı örneğin
kuran-spor-y.dil 5-A
zeka oyunları-bilim uygulamaları-y.dil 5-B gibi, seçmeli derslere göre sınıflar oluşturmak ders dağıtımında dersleri belli bir zamana bağlamaya gerek kalmıyor.
6. sınıflar için karşılaşılan sorun örneğin matematik uygulamaları 1. kademeyi seçen ancak 2. kademeyi seçiyor. onunda çözümü matematik 1. kademe ve 2. kademeyi aynı sınıfta derse devam edecekler. :)

tenten' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:

522 Öğrenci var
tüm sınıfları yeniden karma yapmak
seçmeli derslerin gruplarına göre sınıfları oluşturarak çözüm en kullanılabilir olanı örneğin
kuran-spor-y.dil 5-A
zeka oyunları-bilim uygulamaları-y.dil 5-B gibi, seçmeli derslere göre sınıflar oluşturmak ders dağıtımında dersleri belli bir zamana bağlamaya gerek kalmıyor.
6. sınıflar için karşılaşılan sorun örneğin matematik uygulamaları 1. kademeyi seçen ancak 2. kademeyi seçiyor. onunda çözümü matematik 1. kademe ve 2. kademeyi aynı sınıfta derse devam edecekler. :)
Hocam gurup işi ile sınıf oluşturmak o an çözüm oluyor ama ilerde dahada sıkıntılı. Seneye o çocuklar aynı dersleri seçmeyecek, dolayısıyla sınıfların bi daha değişmesi gerekecek. O zamanda okul curcuna oluyor, bütün veliler okula baskın yapıyor benim çocuk şu sınıfa gitmesin, benim çocuğu bu sınıfa verin diye.

Kaldı ki bizim okulda oda olamıyor, çünkü 5-6'lardan karışık seçilen dersler var.

uysal_rockci' Alıntı:
Öğrencilerin seçtiği derslere göre bizde gruplar oluştu.
örnek veriyorum ;
1 grup 15 kişi , aldıkları dersler : Mat + Spor + Okuma
2 grup 10 kişi , aldıkları dersler : Mat + T. Dini Bilgiler + Okuma
3. Grup 10 kişi, aldıkları dersler : Mat + Spor + Okuma

Perşembe günü 5. sınıflara tüm gün seçmeli yaptım ,
Cuma günü 6. sınıflara tüm gün seçmeli yaptım.

Seçmeli derse giren öğretmenlerin de ilgili günlerini kapattım.

Daha sonra o günlere el ile dağıttım dersleri ;

örneğin Cuma günü
1. Ders

2. Ders

3. Ders

4. Ders

5. Ders
1.grup : Okuma | 2. Grup : T. Dini Bilgiler| 3. Grup : Mat

6. Ders

1.grup : Okuma | 2. Grup : T. Dini Bilgiler | 3. Grup : Mat

hocam öyle yapacağınıza Mat ile okuma becerilerini tüm öğrenciler normal ders gibi program ile dağıtsaydınız, diğer ders için bir gün iki saatlik zaman diliminde 3 derslik oluştursaydınız daha kolay olmazmıydı...

Geri