excel'de visual basic kulllanımıyla ilgili bir soru

Kodla Büyü

fat_ser

Aktif Üye
arkadaşlar aşağıdaki sorunla ilgili yardımcı olacaklara şimdiden müteşekkirim.

excel de bir sayfaya yerleştirdiğim bir komut düğmesine tıklandığında, başka bir sayfadaki hücrenin değerini bulunduğum sayfadaki(aynı zamanda düğmenin olduğu sayfa) bir hücreye gelmesini istiyorum.
örnekle anlatmaya çalışayım:
sayfa2'de bir komut düğmesi var, buna tıklandığında sayfa1 deki a4 hücresindeki değeri sayfa2 deki e5 hücresine getirsin istiyorum.
excelde bunu yapmak mümkün müdür, mümkünse nasıl yapılır?
umarım anlatabilmişimdir...
(not:komut düğmesi olmadan bunu yapmanın mümkün ve kolay olduğunu biliyorum ama yaptığım işlemden dolayı bunun düğmeyle yapılması gerekiyor)

hocam sayfa2'ye komut düğmesi ekle ve açılan pencereden düzenle düğmesine tıkla. düğmeye tıkladığında VBA sayfası açılır.
kod sayfasını aşağıdaki gibi düzenle ve kapat.

Sub Düğme1_Tıklat()

Range("A1") = Range("Sayfa1!A1")

End Sub

Excel de kod düzenleme penceresini açın.
Sol taraftaki bölümden Microsoft Excel Object yazısına tıklayarak Isert>Module deyin
Modules diye bir sekme oluşacak. Onun altında da Module1 olacaktır. Module1 yazısına çift tıklayarak Module1 in kod sayfasını açmış olun.
Kod bölümüne yeni bir Sub (Yordam) yazıyorsunuz. Ben aşağıda örneğini veriyorum. Burada ueGetir ismi yerine türkçe karakter içermeyen istediğiniz bir isim kullanabilirsiniz. Bu sizin komut düğmesine atayacağınız komutunuz olacak. Aşağıdaki örnek sayfa2 de A4 hücresindeki değeri sayfa1 de A1 e yazmaktadır. Hücre değerlerini isteiğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kod:
Sub ueGetir()
Sayfa1.Cells(1, 1) = Sayfa2.Cells(4, 1)
End Sub
Bu işlemden sonra. Normal Excel sayfasına dönerek, Form'lar araç kutusundan bir komut düğmesi ekleyin. Otomatik olarak makro atama penceresi açılacak ve o pencere içinde yazmış olduğunuz Sub ismi görünecektir. onu seçip tamam deyin. Bu kadar.
Bu arada eğer bu işlem çalışmıyorsa Excel'in güvenlik seviyesini Orta olarak ayarlamanız gerekir. Makroların çalışması için bu gereklidir.
(Yeri : Araçlar>Makro>Güvenlik )

her iki yöntemi de şimdi deneyeceğim arkadaşlar, olup olmadığını bildiririm.
(okulda olduğumdan geç bilgi verebilirim)

neyseki denemeye fırsatım oldu, cumhurtorun ve ugurluhan hocalarım çok teşekkür ederim, işlem tamamdır.

Geri