Excelde yardıma ihtiyacım var

Kodla Büyü

realhalil

Aktif Üye
slm arkadaşlar

Okulumuzun eski öğrencilerin kayıtlarının bulunduğu kütük defterlerini excel ortamına attık bununla ilgili yardımınıza ihtiyacım var.

şimdi yapmak istediğimiz şu sayfa1 de bulunan öğreci verilerini kullanarak sayfa2 de sorgu yapmak istiyoruz ve çıkan bilgileri kullanarak hazır dilekçede gerekli yerleri otomatik doldurup çıktı almak istiyoruz.

Düşeyara formülünü kullanarak sorgulama yapabiliyorum verileri çekip dilekçeye otomatik yazdırabiliyorum ama sorunum şu ben isimle sorgu yaptırıyorum ama aynı isimli kişiler olduğu için sadece ilk sıradaki kişiyi buluyor diğerlerini göremiyorum nasıl bir yol izlemem lazım sizce. Birden fazla aynı isimli kişileri nasıl ayırt edebilirim..

cevaplar için teşekkürler şimdiden....

sayın real halil

bu problem benimde kafama takılmıştı arama yapma için yazılan kodlar neden ilk kayıttan öteye sonraki kayıtlara ulaşamaz
illa bir birincil anahtar belirlemek gerekli mi
neden olmaz neden olmaz diye sorular sorular.....

senin sorunun ardından tekrar problemi çözmek için excelin derinliklerine bir geçiş yapayım dedim
ve biraz uğraşma sonucunda basite indirilmiş kodları yazmayı başardım.
ancak tam olarak çözemediğim bir nedenden ötürü kodlar sadece makro kodu olarak çalışıyor yani bir buton nesnesine aynı kodları yazdığınızda
aynı sonucu alamıyorsunuz.

kodları kendine uyarlayarak istediğin sonuca ulaşabilirsin...

Ekli dosyalar

• arama deneme.rar
    12.1 KB · Görüntüleme: 70
kod açıklamalarını ekledim

Ekli dosyalar

• arama deneme.rar
    11.8 KB · Görüntüleme: 53
=DÜŞEYARA(aranan_değer;tablo_dizisi;sütun_indis_sayısı;YANLIŞ) hocam kalınla belirttiğim kısmı ekleyin düzelir.

sağol dostum (intel4004) gönderdiğin dosyayı kendime göre düzenledim işe yaradı çok makbule geçti teşekkürler...

compteach06 hocam senin dediğini denemiştim ama aynı kayıtları göstermiyor o sadece bir tanesini gösteriyor..

Geri