Excell Bilgisine güvenen?

Kodla Büyü

idogan

Site Gezgini
Arkadaşlar elimde yaklaşık 30000 kayıttan oluşa bi excell tablosu var ve bu tabloda bi arama yapmam gerekiyo. Tablonun örnek bir kısmını ekledim. Burda amaç her eğitmen 1 saatte 1 öğrenci alabiliyo. Amacım aynı gün ve aynı saatte 1 eğitmene 2 öğenci yazılıp yazılmadığını tesbit etmek. Dikkat edilecek nokta Tarih sütunu ile saat sütunu farklı. Bunu hangi yöntem veya fonksiyonla bulabilirim? Yardımcı olacak arkaşlara telefonlada ulaşabilirim. Benim için önemli bi konu şimdideen teşşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Kitap1.rar
    2.4 KB · Görüntüleme: 35
hocam dizlişe göre nasıl 1 öğretmene iki öğrenci olacakkisıralama çok düzgün en azından verilen tabloda daha büyük bi tablo olsa sıralama düzeni ayrıntılı gözükebilir. özdeş ve VE formulünü eğer formulüne gömülecek gibi geliyo bana ama tamda anlamadım.

Aşağıda Daha geniş bi örnek verdim. Zaten normalde 1 eğitmene 1 öğrenci verilmiş ama gözden kaçanlar var bi kaçtane. Mesela 02.01.2008 tarihinde 09:00-09:40 saatleri arasında öğretmene 1 öğrenci yazılmış. Diğer kayıtlarda bu tarihte ve bu saatte aynı öğretmene başka bir öğrenci yazılmışsa bunu bulmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• rnek).rar
    50.6 KB · Görüntüleme: 32
=EĞER(YADA(VE(ÖZDEŞ(A2;A3);ÖZDEŞ(B2;B3));VE(ÖZDEŞ(C2;C3);ÖZDEŞ(D2;D3)));"aynı var";"aynı yok")

hocam şöyle bi mantık getirdim ama doğrumu yapıyo bi sen bak.

hocam çok teşekkür ederim cevabın için ama tam olarak çalışmıyo. Bu fonksiyonda sanırım ayı tarih ve aynı saatteki aynı öğrenciyi arıyo. Bize lazım olan bir eğitimciye aynı tarihte ve aynı saatte 1 den fazla öğrenci yazılmışmı. Genel olarak şöyle özetliyeyim pazartesi günü senin 1. saatin 6/a ya. sana aynı anda hem 6/a hemde 6/b yazılmışmı? gibi

Hocam tekrar kontrol et YADA formulünü ekledim dikkat edersen. Formulü değiştirdim

=EĞER(YADA(VE(ÖZDEŞ(A2;A3);ÖZDEŞ(B2;B3));VE(ÖZDEŞ(C2;C3);ÖZDEŞ(D2;D3)));"aynı var";"aynı yok")

Hocam özelden msnmi gönderdim kaydedersen soracağım bi kaç şey olacak sanırım sonuca az kaldı :)

Geri